2004. január. 08. 16:45 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Az amerikai olajcégek visszatérnének Líbiába

A Líbia elleni amerikai szankciók feloldásáig átmenetileg megoldható lenne, hogy a cégek megkezdhessék a munkát – nyilatkozta a The Wall Street Journalnak a líbiai nemzeti olajtársaság elnöke.

Az Oasis csoportként ismert három amerikai olajcégnek - ConocoPhillips, Amerada Hess és a Marathon Oil Corporation - 41 százalékos részesedése van a líbiai Waha kőolajmezőben, ezen kívül az Occidental Petroleumnak is vannak érdekeltségei. A befektetési tilalom miatt azonban új megállapodást nem köthetnek. Abdulhafid Zlitni, a líbiai nemzeti olajtársaság elnöke a The Wall Street Journal nevű amerikai gazdasági napilap csütörtöki számában megjelent nyilatkozában úgy ítélte meg, hogy az Oasis projektjei az elkövetkező évtizedben 8 milliárd dollár befektetést igényelnek, amelyből a csoportnak várhatóan 46 százalékot kell állnia. A cégek ezért cserében nagyobb befolyást nyerhetnek és kiterjeszthetik a koncesszióikat is. Zlitni szerint minél hamarabb tisztázni kellene a visszatérés feltételeit, illetve az új befektetési lehetőségeket.



Az amerikai cégek jó ideje várnak arra, hogy Washington feloldja az észak-afrikai ország ellen 1986-ban bevezetett szankciókat, amelyeket a minap George Bush amerikai elnök ismét meghosszabbított. Az amerikai külügyminisztérium 4 héttel ezelőtt az útlevél korlátozások felfüggesztésével lehetővé tétte olajipari vezetők egy csoportjának, hogy Líbiába látogasson. A Bush-kormány nem sokkal a szankciók megújítása előtt jelezte Tripolinak, hogy rugalmas lesz, ha Líbia hozzálát tömegpusztítófegyver-programjai felszámolásához.
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.