2003. október. 21. 09:05 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Kína és Brazília közös műholdat küldött a világűrbe

Kína Brazíliával közösen kifejlesztett tudományos kutató műholdat bocsátott fel a világűrbe kedden, alig egy héttel az első kínai űrhajós, Jang Li-vej űrutazása után. A műhold felvételeket készít és adatokat gyűjt a Föld erőforrásairól.

Egy Hosszú Menetelés 4-B típusú kínai hordozórakéta állította Föld körüli pályára a kínai-brazil műholdat, amely két évig fog működni. Ez idő alatt felvételeket készít és egyéb módokon is adatokat gyűjt a Föld különféle erőforrásairól. Tizennyolc hónapig Kína irányítja a műhold tevékenységét, utána átadja az irányítást Brazíliának. A két ország már korábban is működtetett egy közös műholdat, és két újabb van előkészületben.
A közös kínai-brazil műholdon kívül felbocsátottak a kínai Tajjüan város űrkutatási bázisáról egy másik, jóval kisebb műholdat is, amely a Kínai Tudományos Akadémiáé. A kínai kommunista vezetők nagy súlyt fektetnek az ország űrprogramjára, hivatalos indoklás szerint azért, mert nagy tudományos, technológiai hasznot remélnek tőle. Peking nemrégiben közölte: azt tervezi, hogy két éven belül újra embert küld a világűrbe. Határidő közlése nélkül azt is jelezte, hogy űrállomás létrehozására törekszik.
Peking elvben már beleegyezett, hogy részt vesz két európai műholdprogramban is. Az egyik a tengerhajózás biztonságát szolgálja majd, a másik rendeltetése a Föld mágneses terének tanulmányozása lesz. (MTI)
Hirdetés