2003. szeptember. 22. 16:44 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Izrael ismét elutasította Arafat tűzszüneti javaslatát

Elutasította Jasszer Arafat általános tűzszünetet célzó javaslatát hétfőn az izraeli kormány. A palesztin elnök a közel-keleti béketervet kidolgozó kvartett - az Egyesült Államok, Oroszország, az Európai Unió és az ENSZ - képviselőivel előző nap folytatott megbeszélésén szögezte le, hogy átfogó fegyvernyugvás elérésére törekszik Izraellel; ugyanakkor Ion Pacepa, Ceausescu román diktátor egykori kémfőnöke a The Wall Street Journalben hétfőn megjelent cikkében leplezi le Arafat múltját.

"Mindent, amit Arafat a kvartettnek mond, a Damoklész kardjaként a feje fölött lebegő kiutasítás miatti félelem okán mondja" - hangoztatta hétfőn Raanan Giszin, Ariel Saron izraeli kormányfő tanácsadója, utalva az izraeli kormány két héttel ezelőtti döntésére, amely Arafat eltávolítását tűzi ki célul. "Arafattal a béketeremtésben nem jutunk sehová. Ha a palesztinok Arafat vezetésével kitartanak a terrorista módszerek mellett, soha nem lesz önálló államuk" - mondta Giszin, aki elutasította azt is, hogy - mint Arafat javasolta - nemzetközi megfigyelők érkezzenek a térségbe az útiterv megvalósításának ellenőrzésére, hangsúlyozva, hogy az izraeli kormány ellenzi a közel-keleti rendezés "nemzetközivé tételét".
Ahmed Korei kijelölt palesztin miniszterelnök hétfői nyilatkozatában azt hangoztatta, hogy véget kíván vetni az illegális fegyvertartásnak a közel-keleti térségben, arról azonban nem beszélt, hogy a palesztin szélsőséges csoportok lefegyverzését tervezné. Mint mondta, az elkövetkező napokban bemutatja új kabinetjét, s azt követően az Izraellel kötendő tűzszüneti tárgyalások sikereses befejezését tekinti legfontosabb céljának. Korei hétfőn a Hamász, az Iszlám Dzsihád és a Gázai övezetben működő más palesztin csoportok képviselőivel tárgyalt, majd Jasszer Arafat palesztin elnökkel folytatott megbeszélést. (MTI)
Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2024. december. 16. 19:30

Rendszerváltás 35 – Belarusz, az ország, amely alól kidőlt a Szovjetunió

A totális szovjetorosz elnyomás sikerrel járt a nemzeti kultúra felszámolására indított hadjáratával, a gazdasági mutatók jók voltak, így az általános életszínvonal is szovjet viszonylatban magasnak volt tekinthető és ebből kifolyólag egészen a ’80-as évek második feléig Belarusz lakosságának nagy része semmiféle komoly változásra nem vágyott. Aztán jött Csernobil és utána egymást követően potyogtak ki a szó szoros értelmében vett csontvázak a szovjet múlt rég eltemetett szekrényéből. Ám még ezek sem ingatták meg a tagköztársaság népének bizalmát a szovjet keretrendszerben, és ha nem omlik össze a Szovjetunió, Belarusz talán még ma is önként és dalolva lenne a része. Bendarzsevszkij Anton külpolitikai elemzővel, a posztszovjet térség szakértőjével beszélgettünk.