Terror hvg.hu 2013. április. 16. 11:37

Iszlamista is, amerikai is lehetett az elkövető

Szakértők szerint még korai lenne a bostoni tettesek motivációira, politikai hátterére következtetni. A kezdetleges kivitelezés külföldi iszlamistákra és amerikai gyűlöletcsoportokra egyaránt utalhat.

Első pillantásra a bostoni merényletben használt eszközök kicsik voltak, amelyeket könnyen lehetett kisebb táskákban vagy dobozokban elrejteni – írja első gyorselemzésében a Stratfor amerikai hírszerzési és biztonságpolitikai intézet portálja. Beszámolók szerint ráadásul a két felrobbant bomba mellett még három vagy négy, fel nem robbant eszközt is találtak a hatóságok a helyszín közelében. A robbanószerek méretére a környező épületekben okozott strukturális kár hiányából lehet következtetni, és csak kevés kitört ablak volt a környéken – írja a Stratfor szakértője.

A detonáció utáni füst is alacsony hatásfokú robbanókeverékre, a tűzijáték előállításához hasonló pirotechnikai anyagra, talán valamilyen cukor-klorát keverékre enged következtetni. A sebesültek számát és a sebesülések fajtáját tekintve valószínű, hogy az elkövetők szögekbe vagy másfajta szilánkokba is csomagolták bombáikat.

MTI / AP / Charles Krupa

A robbanóeszköz kezdetlegesnek számít, tehát bárki előállíthatja őket – jegyzi meg a Stratfor elemzője, hangsúlyozva, hogy ilyet használtak a 2005. július 7-i, londoni merényletek dzsihádista elkövetői éppúgy, mint Theodore Kaczynski, azaz Unabomber vagy az Olimpiai Park robbantója néven elhíresült abortusz- és melegellenes Eric Rudolph is. Egyelőre túl korai lenne a bostoni tettesek motivációira, hátterére következtetni – állapítja meg a Stratfor. Obama elnök nem beszélt ugyan terroristákról, de Bostont, New Yorkot és Washington DC-t azonnal terrorkészültségbe helyezték, és az FBI is kifejezetten terrorista merénylet ügyében folytatja nyomozását. A rendőrség egyelőre egy sebesült, mégis különös módon menekülő szaúdi férfit hallgatott ki a kórházban, egy hátizsákot viselő sötét bőrű férfit pedig továbbra is keresnek.

Izraeli hírszerzők szerint a merénylet hasonlóságot mutat olyan merényletekkel, amelyeket a zsidó állam területén is elkövettek, ez azonban még természetesen nem bizonyítja az iszlamista szálat. Ahogy önmagában az sem, hogy a Hamász, a Hezbollah és az Iszlám Dzsihád terrorszervezetek is nyíltan ünnepelték a bostoni merényletet (ahogy annak idején a szeptember 11-i támadásokat is). Sőt, még az sem bizonyíték, hogy egy magát az al-Kaida jemeni szárnyának nevező csoport honlapján olvasható egy angol nyelvű felhívás a nyugaton élő muszlimokhoz, hogy a maguk szerény eszközeivel hajtsanak végre merényleteket ott, ahol élnek. A honlapon van egy részletes leírás arról, miként lehet házilag robbanószerkezetet készíteni.

Az iszlámellenes amerikai aktivista, Robert Spencer arról írt, hogy iszlamista hátérre utal az a fajta időzített és koordinált merénylet, amilyet Mumbai-ban, Irakban és Afganisztánban is láthattunk. Ráadásul Mumbai-hoz hasonlóan valószínűleg Bostonban is mobiltelefonokkal aktiválták a bombákat. Egy jordániai központú közel-keleti terrorizmusellenes szervezet is közölte, hogy a merénylet egy al-Kaida-szerű szervezett terrorcsoport keze nyomát viseli, ám részleteket nem árultak el. Az viszont biztos, hogy az elmúlt hetekben Irak, Afganisztán, Pakisztán és Szomália városaiban elsősorban iszlamisták követtek el civilek ellen tömeggyilkos merényleteket.

MTI / AP / Charles Krupa

Amerikai szélsőséges elkövetőkre utalhat viszont a merénylet időzítése: Amerikában aznap kellett befizetni a szövetségi személyi jövedelemadót, Massachusetts államban pedig a merénylet napján volt Patriots’ Day, a britek elleni amerikai forradalom emléknapja. "Olyasvalaki is lehetett, aki nem szeret adót fizetni" – nyilatkozta a Bloombergnek egy kaliforniai biztonsági szakértő. Ezen a héten van két korábbi nagyobb merénylet évfordulója is: az 1993-as wacói ostromé és az 1995-ös oklahomai robbantásé. Volt, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy míg az amerikai "házi" terroristák általában valamilyen konkrét okból robbantgatnak, a "nemzetközi" (pl, iszlamista) elkövetők többnyire csak amerikai civileket akarnak ölni.

Közben a Reuters is megerősítette: a rendőrség és a titkosszolgálatok szerint vagy egy belföldi kormányellenes csoport vagy radikális iszlamisták lehetnek a háttérben.

Az Egyesült Államokban ez volt az első tömeges merénylet szeptember 11. óta, ráadásul a hírszerző hivataloknak semmilyen előzetes információjuk nem volt. "A helyzet továbbra is veszélyes és tisztázatlan. Kérem, ne gyülekezzenek csoportokban, menjenek haza vagy a szállodáikba. Őrizzék meg a nyugalmukat" – közölte beszédében Ed Davis, Boston rendőrfőnöke. A helyi rendőrség átállt 24 órás üzemmódra, mindenkit visszahívtak szabadságáról. A bostoni a világ legrégebbi éves maratonja, 1897 óta rendezik meg.

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?