2012. október. 21. 18:59 MTI Utolsó frissítés: 2012. október. 21. 18:43 Terror

WSJ: 2014-től az amerikai kommandósok nem harcolnak Afganisztánban

Az amerikai különleges egységek arra készülnek, hogy 2014 után, amikor a nyugati szövetségesek fő erői kivonulnak Afganisztánból, az utóvéd szerepkörét töltik majd be - írta hétvégi kiadásában a The Wall Street Journal (WSJ).

Tony Thomas vezérőrnagy, aki az amerikaiak mellett a koalíciós különleges műveleti egységeknek is a parancsnoka - a WSJ cikkét egy magyar kiképzőről készült lőtéri fotó illusztrálja -, kijelentette: az amerikai elitcsapatok 2014 után a harctérről hátországi pozíciókba vonulnak majd vissza. Egyebek között az afgán védelmi és belügyminisztérium, valamint a parancsnoki és az irányítási rendszer biztosításában vesznek majd részt.

A különleges egységek jelenleg a hasonló afgán alakulatok tanácsadói, és azok oldalán harcolnak. Washington az afgán kommandósok intenzív kiképzése révén - ebben

magyar katonák is részt vesznek - csökkenteni kívánja az esetleges jövőbeni amerikai veszteségeket.

Azt, hogy végül hány amerikai katona marad az országban - létszámuk elérheti a 20 ezret is - a majdani afgán-amerikai biztonsági szerződés határozza majd meg, valamint az, hogy megmarad-e az amerikaiak büntetőjogi mentessége. Tony Thomas tábornok szerint a további szerepvállalással kapcsolatban a koalíciós tagállamoknak is Kabullal kell megállapodniuk.

Martonyi János külügyminiszter, aki csütörtökön tárgyalt Washingtonban amerikai kollégájával, Hillary Clintonnal, az MTI kérdésére válaszolva kijelentette, hogy a megbeszélésen nem hangzott el kérés a 2014 utáni esetleges magyar szerepvállalásról.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.