Vélemény MTI 2015. szeptember. 11. 17:36

Kommentár a New York Timesban: Igazságtalan Magyarországot elítélni

David Cameron magyar származású volt tanácsadója, Steve Hilton elemezte a menekültválságot a The New York Timesban. Szerinte Amerikának is nagy felelőssége van a krízisben. Hilton szerint az Egyesült Államoknak ugyanannyi menekültet kellene befogadnia, mint Európának.

Az európai migrációs válságnak nemcsak a tüneteit kell kezelni, hanem komolyan és fenntartható módon fel kell lépni a szabad társadalmak megteremtése érdekében, amelyben az emberek meg akarnak maradni, és ahol piacgazdaság, tulajdonjog, jogállamiság, sajtószabadság, független bíróság és felelős demokratikus folyamatok vannak – írta Steve Hilton a The New York Times című amerikai napilap online kiadásában megjelent vendégkommentárjában.

David Cameron brit miniszterelnök magyar származású volt tanácsadója, a Crowdpac politikai adattechnológiai cég alapító vezérigazgatója szerint Washingtonnak szerinte most van lehetősége arra, hogy kijelentse: "Erkölcsi felelősségünk segíteni. Ezért az Egyesült Államok ugyanannyi menekültet fogad be, mint Európa: nem csupán ezreket, hanem százezreket."

Túry Gergely

Hilton rámutatott, hogy "finoman szólva igazságtalan Magyarországot elítélni a migránsokkal szembeni érzéketlen – sőt, rasszista – bánásmódért, amikor az elítélőnek messze nagyobb a felelőssége a válságért." "Igen, Amerika, rólad beszélek" – tette hozzá a Ki a felelős a menekültekért? című írásában.

Irak megszállásával kezdődött az instabilitás

Hangsúlyozta: lehetetlen figyelmen kívül hagyni azt, hogy milyen hatással van az amerikai külpolitika Európára. Elutasította azt az amerikai szakértői véleményt, amely szerint a helyzetért "nagyobbrészt Európa felelős", és kitért rá, hogy Irak megszállása – amelyért jórészt Amerika tehető felelőssé – az instabilitás és a vetélkedés korszakát indította el a térségben, ahol államokat dönt össze és vallási konfliktusokat szít.

Emlékeztetett rá, hogy Szíriában, ahol az európai vezetőkkel szemben az Egyesült Államok nem akart beavatkozni az Aszad-rezsim ellen, ennek következtében elhúzódó polgárháború és egy olyan törvények nélküli terület alakult ki, amelyet kihasználnak az Iszlám Állam terrorszervezet "beteg fanatikusai", ami elüldözött emberek millióinak özönét eredményezte.