2013. július. 30. 19:01 nyüzs Utolsó frissítés: 2013. július. 30. 19:01 Vélemény

Mádl Ferencen vagy Magyar Bálinton múlik Orbán Gáspár sportkarrierje?

A Puskás Ferenc Akadémia kommunikációs igazgatója szerint a magyar kupacsapatok idei szánalmas teljesítményének felelőse természetesen Gyurcsány Ferenc, Puskást és Kocsist viszont Klebelsberg Kunónak köszönhetjük. Jó. De akkor ki felel Orbán Gáspár sikereiért?

Szöllősi György nem gyors ember, de megdolgozik a pénzéért: a magyar Four-four-two főszerkesztője, a Puskás Ferenc Akadémia kommunikációs igazgatója közel egy hétig dolgozott minden idők legrosszabb magyar kupaszezonjának felelősét keresve. Pedig a felcsúti Döbrögi-birtok mindenese olyan következtetésre jutott, amit a bármelyik közösségi oldal egybites kormánypárti trollválogatottja másodpercek alatt tök ingyen meg tud fogalmazni: a felelős természetesen Gyurcsány Ferenc.

A jószágigazgató érvelése roppant egyszerű, idézzük: „A foci olyan műfaj, amelyben a befektetett pénz és munka tíz, tizenöt, húsz év múlva hoz gyümölcsöt. A magyar foci kudarcáért a most regnáló kormányt és MLSZ-t hibáztatni olyan, mint odaállni egy tavaly ültetett facsemete mellé, és gúnyosan rámutatni: hát ezen még gyümölcs sincs! Ne is öntözzük, ne is metsszük hát, minek a rápazarolt energia? Akkor ugyanis, amikor a mára termőre forduló fákat kellett volna elültetniük azoknak, akiknek módja lett volna rá, éppenséggel a fakitermeléssel voltak elfoglalva…”

Szöllősi Györgynek biztosan azért kellett öt nap ennek az egyszerű igazságnak a kimondásához, hogy érvelését történelmi kontextusba ágyazhassa. Figyeljünk csak!

„Puskás Ferencet és Kocsis Sándort nem Rákosi Mátyás vagy Farkas Mihály tanította meg futballozni, hanem bizony ők is a klebelsbergi nemzeti kultúr- és ifjúságpolitika ’termékei’. Az említett elvtársak csak a szüretet, a gyümölcsszedést szervezték meg viszonylag  jól, amikor ’learatták’ a korábbi munka ’termését’” – írja a huszadik századi magyar oktatáspolitika ismert szakértője.

Hogy a magát Rákosi, Franco, Stroessner és Kádár diktatúráiban egyaránt feltaláló őstehetség, Puskás Ferenc minek a terméke, arról viszonylag sokszor értekeztünk (többek között itt, itt meg itt), figyelmünket most fordítsuk inkább a húszas évek ismert utánpótlás-edzője, Klebelsberg Kuno életműve és az Aranycsapat teljesítménye közötti ok-okozati összefüggésekre. Aztán persze levonunk pár következtetést, ahogy Szöllősi Györgytől tanultuk.

Ha hihetünk a huszadik századi történetírás szakértőjének, akkor a Bethlen-kormány vallás- és közoktatásügyi minisztereként 1922 és 1931 között valóban maradandót alkotó Klebelsberg Kuno oktatáspolitikája közvetlen hatást gyakorolt Puskás (született 1927-ben) és Kocsis (született 1929-ben) labdarúgó-pályafutására.

Sajnos Plankó kolléga ismét bebizonyította, hogy a magyar online újságírás még mindig éretlen Szöllősi György tanításainak befogadására – a 444.hu újságírójának ezúttal sem telt többre rosszízű fanyalgásnál. Mi azonban kötelességünknek érezzük, hogy megszívleljük és aktualizáljuk a szakember történelmi fejtegetéseit.

Van ugyanis egy tehetséges fiatal focista, aki profi pályafutását épp a Puskás Akadémia csapatában kezdte – abban a csapatban, amely idéntől nem csupán NBI-es, de a szezon nyitómeccsét is játszotta a Pápával (igazságos pontosztozkodás lett a vége természetesen, még Gyurcsány Ferenc szülővárosa sem érdemel kollektív büntetést a fiatal magyar demokráciában).

Orbán Gáspár 1992-ben született, és Szöllősi professzor Puskás-Kocsis axiómája alapján pályafutásának sikere vagy kudarca annak az oktatási miniszternek a felelőssége lesz, aki Gáspár kettő/négy éves korában állt a tárca élén.

Nyilván egyikünk sem gondolja komolyan, hogy egy Magyar Bálint (aki Gáspár négyéves korában vezette a tárcát) ténykedése a legkisebb mértékben is befolyásolhatja a fiatalember sportsikereit, különben is örüljünk együtt a KDNP-vel az SZDSZ megszűnésének. Így sajnos megdől az Orbán-Puskás párhuzam, de ott van még Szöllősi professzor axiómájából szintén következő Kocsis-analógia.

Orbán Gáspár kétéves korában nem más, mint Mádl Ferenc vezette az oktatási tárcát. Ha elfogadjuk a Szöllősi György-féle történésziskola tanítását, a minden idők legeredménytelenebb magyar első osztályába a Puskás Akadémiával feljutó fiatalember eddigi és jövőbeni pályafutása a néhai államfő oktatási miniszteri tevékenységének eredménye lesz. A hálátlan utókor meg majd aratja a babérokat.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2024. december. 23. 10:54

Lehet, hogy már nem a magyarok a finnek kedvencei, de azért még mindig nagyon várnak minket – mi igaz a finn sztereotípiákból?

Állandó sötétség, télen-nyáron meg lehet fagyni, kiváló az oktatás, és nem utolsósorban a legboldogabb ország a világon. Nagyjából ezek a jellemzők jutnak eszébe a magyaroknak Finnországról, ahova meglepően kevesen költöznek közülünk, annak ellenére, hogy rokonok vagyunk, más skandináv országok pedig kifejezetten népszerű kivándorlási célpontok. A finn kormány szinte kampányszerűen próbálja beszippantani a külföldieket – hogyan segítik a beilleszkedésüket, és milyen a háborús készültségben lévő Finnországban élni?