Vélemény hvg.hu 2013. június. 18. 12:15

Tölgyessy két és fél év után megszólalt

Az Orbán-rendszer természete című, hatrészes elemzéssorozatot ír az Origo.hu véleményoldalára, a Komment.hu-ra Tölgyessy Péter. Az egykori SZDSZ-pártelnök, majd fideszes képviselő két és fél év hallgatás után jelentkezik ismét.

Tölgyessy Péternek hetente jelentkező elemző műsora volt az MR1-Kossuth Rádióban, majd 2010 decemberében megszüntették, miután az elemző nem volt hajlandó belemenni abba, hogy egy Fidesz-közeli politológussal, Lánczi Andrással párban folytassa a műsort. A Hírszerző annak idején azt írta, hogy Gyurcsány Ferenc környezetében is elégedetlenek voltak az egykori SZDSZ-elnök, később Fidesz-képviselő elemzővel.

Tölgyessy Péter azóta nem jelentkezett elemzőként. A Komment.hu felvezetője szerint ezúttal hatrészes, Az Orbán-rendszer természete című elemzéssorozatot publikál. Ennek első, Lemaradó ország című részében leszögezi, hogy a kétharmados Fidesz-többség kormányzásának első három évében nem hozott megváltást az évtizedes gondoktól szenvedő Magyarországnak, mivel ugyan a gazdasági recesszió végre megállt, de még 2012-ben is számottevő visszaesés volt, a reálkereset jelentősen csökkent, a kiskereskedelmi forgalom már a hatodik esztendeje szűkül, és kevéssé teljesültek a Fidesz foglalkoztatás bővülésére tett nagyszabású ígéretei.

Tölgyessy Péter
MTI / Marjai János

Az elemző szerint a "Nemzeti Együttműködés Rendszere" nem a konszolidáció felé vitte a magyar politikát, a Fidesz módszeresen szűkíti a hatalomváltás lehetőségeit, általában neki harcosan elkötelezett személyeket helyez a mindenkori kormánytöbbség uralmát ellensúlyozó intézmények döntéshozói pozícióiba.

A Fidesz-hatalom szabadságharcos fellépésével hatásosan apellál törzsközönsége világlátására, írja Tölgyessy, aki szerint ugyanakkor számos jobboldali véleményformálónak imponál, ahogy a magyar miniszterelnök kihívóan nem hajol meg a baloldali progresszió modernséggel agresszíven azonosított társadalom- és családképe előtt.

Magyarországon 1973 óta az ismétlődő válság az állandó – mondja Tölgyessy, aki szerint az őszödi beszédet követően a közvélemény fogékonyabbá vált a globális kapitalizmus ellen régóta hangoztatott tételekre, majd az utcai zavargások során tapasztalt rendőri túlkapások révén pedig Orbán Viktor lehetőséget kapott arra, hogy a jobboldal régi mítoszaiba illesztve beszélje el a történteket, amelyek szerint a "kommunisták" hazugsággal és csalással szerzik meg a hatalmat, amit kíméletlen erőszakkal próbálnak megtartani, miközben ismételten tönkreteszik az országot.

Orbán Viktor maga nem akart elődjei sorsára jutni, ezért szakított a baloldali reformerek korábbi rutinjaival, és kétharmados többségével határozottan élve, a saját személyes élettapasztalatai alapján kell újjáalakítania az ország életviszonyait. Ám a kezdeti remények ellenére a jelentékeny költségvetési expanzió nem hozott érdemi gazdasági növekedést, és a nem adózó gazdaság közteherviselő hajlandósága sem javult. A társadalmi különbségek viszont ismét növekedni kezdtek – írja az elemző, aki szerint mivel Orbán Viktor retorikájában a választók igényeinek megfelelően ajánlja átalakítani a társadalmat, ilyen értelemben a leginkább demokrata vezető a hazai politikában, csak éppen kérdés, hogy eredményessé lehet-e tenni így a gazdaságot.