Vélemény Pelle János 2011. április. 13. 10:20

Pach Dániel: Halálpályára akarják állítani a rendőröket

A hat kisebb rendőr-szakszervezetet tömörítő Rendőr Szakszervezetek Védegylete (RSZV), mintegy 4200 egyenruhás érdekvédelmi szervezete nem nyugszik bele a szerzett jogok, juttatások visszamenőleges hatályú elvételébe – fejtette ki a hvg.hu-nak Pach Dániel, az RSZV elnöke.

hvg.hu: Tüntettek a Parlamentnél, ott voltak a napokban a Hősök terén a nagy, szakszervezeti demonstráción is. És készülnek újabb tiltakozó akciókra. Vannak esélyeik?

Pach Dániel: A most felszínre került feszültségeket a 2002 és 2010 közötti időszak „termelte ki”.

Pach Dániel
Pach Dániel

Tisztában voltunk az Orbán-kormány előtt álló problémák súlyosságával, és mi voltunk a tíz szakszervezet közül az egyetlen, amely használható megoldási javaslatot tett le a Belügyminisztérium asztalára, sőt, szakértőink felkészültek arra is, hogy - felkérés esetén - részt vegyenek a javaslatok további finomításában. Tény, hogy a kormány pontosan ismeri a rendőr-szakszervezetek lényegében azonos álláspontját, csak éppen nem vesz róla tudomást, nem hajlandó párbeszédet kezdeni velünk. Még mindig nem tudjuk, mit is tervez velünk a kormány.

hvg.hu: Azért elképzeléseik nyilván vannak: el akarnak venni a juttatásokból, csorbítani akarják megszerzett jogaikat.

P.D.: Nem mindegy azonban, milyen kört érintenek a tervezett intézkedések, és milyen mértékűek. Álláspontunk világos: szerzett jogokat és azokat a juttatásokat, melyeket ma Magyarországon törvény garantál, nem lehet visszamenőleg elvenni. Nem lehet ezektől megfosztani azokat az embereket, akik éppen e kedvezményekre való tekintettel szereltek fel, léptek be a rendszerbe. Azt, hogy 2012-től az újonnan felszerelő embereknek milyen szolgálati nyugdíjrendszert, illetve milyen életpályamodellt kínálnak, arról lehetne és kellene is tárgyalni. Nem életpályára, hanem halálpályára állítják a rendőröket, ha hatvanöt éves korukig kell szolgálniuk. A statisztikák azt mutatják, hogy kollégáink átlagos életkora meglehetősen alacsony, hatvanöt éves koruknál jóval hamarabb halnak meg.

hvg.hu: A visszamenőleges jogintézkedések, mint a hosszabb ideje szolgáló rendőrök nyugdíjkedvezményének megvonása, nem egyediek azóta, hogy az új kormány hivatalba lépett. A végkielégítések utólagos elvonását,  illetve 98 százalékos megadóztatását, vagy a bírák nyugdíjkorhatárának leszállítását is ugyanezen elv alapján rendelték el.

P.D.: A legfőbb gond nem az, hogy a rendőrnek hatvanöt éves koráig dolgoznia kell. Meg kell különböztetni a korkedvezményes nyugdíjat a szolgálati nyugdíjtól, és a média gyakran összekeveri a kettőt. Ha egy rendőr hatvanon túl is egészséges, teljesen rendjén való, hogy ha akar, akkor tovább szolgálhasson. Az viszont nem történhet meg, hogy az ötven-ötvenkét éves rendőrt, aki több mint huszonöt évet lehúzott, egészségügyi alkalmatlanság miatt az utcára tegyék és munkanélküli legyen. Azt a rendőrt, aki megbetegszik vagy megsérül, nem szabad magára hagyni, gondozásban és ellátásban kell részesíteni. Ebből nem engedhetünk. Ráadásul az elbocsátott, anyagi gondokkal küszködő, sajátos szaktudással rendelkező rendőrökre gyakran szemet vet az alvilág, a szervezett bűnözés. Ezt akarjuk?

hvg.hu: Milyen munkát végezzen egy ötven évesnél idősebb rendőr a testületben?

P.D.: Erre is kiterjed szakmai javaslatunk, amely egységes szerkezetben a www.rszv.hu oldalon elérhető. De ahhoz, hogy konkrétumokról beszéljünk, ismernünk kellene a tárca koncepcióját. Hívei vagyunk a konstruktív szakmai párbeszédnek, az egyeztetésnek. Demonstrációink is ezt a célt szolgálják. Úgy gondoljuk, idő még van, 2012-ig meg tudnánk állapodni a tárcával a legfontosabb kérdésekben.

hvg.hu: Az utóbbi években sok juttatást elvontak a rendőröktől. Meddig tudják még összehúzni a nadrágszíjat?

P.D.: Megvonták a tizenharmadik havi fizetést és a bérkompenzációt, lassan már nyolc éve vannak befagyasztva a bérek. Ma már ott tartunk, hogy az újonnan felszerelő rendőrök 98 ezer forint bruttó fizetésért járőröznek az utcán. Vagyis nettó 70-75 ezer forintos fizetésért kockáztatják az életüket, ha arra kerül a sor! Tíz-tizenöt év alatt a jövedelmük elérheti a 100-120 ezer forintot. Ők abban a reményben léptek be a testületbe, töltötték az ünnepnapokat szolgálatban, hogy rájuk is vonatkozik a szolgálati nyugdíjkedvezmény. Ezt tőlük utólag nem szabad elvonni, mert elhagyják a pályát.

hvg.hu: Az utóbbi időben a médiában többször szó esett harmincnyolc-negyven éves, kiemelt nyugdíjat élvező, makkegészséges rendőrökről.

[[ Oldaltörés (Folytatás) ]]

P.D.: 2007-ben, egy intézkedési csomag részeként, az akkori szabályoknak megfelelően valóban tömegesen nyugdíjazták a hivatásos állomány tagjait, s az akkori, elhibázott intézkedések ma is visszhangot keltenek a társadalomban. A határőrség és a rendőrség integrációját követően négyezren távoztak a testületből, ami az állománynak közel a negyedét tette ki. További két év alatt, 2009-ig folyamatos létszámcsökkentés keretében további háromezer rendőrt küldtek nyugdíjba. Az ehhez szükséges törvénymódosítást akkor kétharmados többséggel szavazta meg az Országgyűlés, ebben nem lehet egyik politikai pártra sem mutogatni, együtt csinálták.

A tömeges nyugdíjazásra azért került sor, mert meg kellett őrizni azoknak a kollégáknak a munkahelyét, akik még nem voltak jogosultak szolgálati nyugdíjra, de speciális szaktudásuk miatt nem akarták az utcára tenni őket. Volt olyan kollégánk, aki nem is akart nyugdíjba menni, de mert megvolt a huszonöt éves szolgálata, mégis elküldték. Megjegyzendő, hogy 2007 után megváltoztatták a szolgálati nyugdíj szabályait, és másként, a rendőrökre nézve sokkal hátrányosabban számítják ki a nyugdíjalapot. 2007-ben tényleg voltak negyven éves nyugdíjas rendőrök, száz-százhúszezer forintos fizetés után, százötvenezer nyugdíjjal, ez ma már elképzelhetetlen.

hvg.hu: A rendőrszakszervezetek sérelmesnek tartják a parlament által nemrég elfogadott semmisségi törvény indoklását, amely szerintük rossz fényt vet a testületre.

P.D.: Az RSZV az elsők között jelezte a megfelelő fórumokon, hogy sérelmes számunkra ez a döntés. Még korábban Pintér Sándorhoz és Kövér Lászlóhoz fordultunk, kértük, hogy még a semmiségi törvény elfogadása előtt egyeztessenek velünk. Ez nem történt meg. A törvény céljával egyetértünk, de elfogadhatatlan, hogy a törvény indoklásában nem is a rendőrséget, hanem konkrétan „a rendőröket” tették felelőssé a téves ítéletekért, és róluk állítják azt, hogy hazudtak a bíróság előtt. Ez elfogadhatatlanul súlyos, sértő állítás. Mi a közkegyelmet mint megoldást támogattuk. Ugyanakkor rehabilitálni kellene azokat a kollégáinkat, akiket a 2006 októberi események után kirúgtak a testülettől, mert szabadidejükben, civilben részt vettek a tüntetéseken, és utólag, videófelvételekről azonosították őket, majd „közös megegyezéssel” másnap megszüntették a szolgálati viszonyukat. Ezeknek a rendőröknek elégtételt kellene szolgáltatni, ami máig nem történt meg, sőt, róluk egyáltalán nem esett szó a médiában.

Hirdetés