Választási visszaélések a Mazsihisznál?
A Budapesti Zsidó Hitközség (BZSH) és a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) most folyó tisztújító választásain sorozatos visszaélések történtek – írja a Szombat folyóirat legújabb száma. Ezek után egyáltalán választásnak tekinthető-e a most folyó procedúra? –teszi fel a kérdést a lap.
Mint a Szombat emlékezetet rá, májusban esedékes a Mazsihisz és a BZSH vezetőségének újjáválasztása. A küldötteket a zsinagógai közösségek választják, és a testület küldöttei választják meg az elnököt és az ügyvezető igazgatót.
A Mazsihisz és a BZSH ügyvezető igazgatója, továbbá a Dohány utcai közösség elnöke is Zoltai Gusztáv. A körzetében – ismeretlen körülmények között –létrejött jelölőbizottság úgy határozott, nem jelöli Mazsihisz küldöttnek Heisler Andrást. Heisler pár éve azért kényszerült távozni a Mazsihisz elnöki székéből, mert lemondásra szólította fel Zoltait. (A Szombat kíváncsi lett volna e jelölőbizottság megalakulásának részleteire, ám többszöri próbálkozása sikertelen maradt, Zoltai Gusztávot nem tudta elérni.) Heisler András ezután úgy döntött, hogy a lágymányosi zsinagógában jelölteti magát Mazsihisz-küldöttnek.
Ezt követően több zsinagógába lepecsételt, aláíratlan levelek érkeztek, melyekben a központi választási bizottság (ez a testület számlálja meg a szavazatokat) a választási szabályoknak fittyet hányva, javaslatokat tett, milyen kritériumoknak kell a jelölteknek megfelelniük. Lágymányos figyelmen kívül hagyta a jó tanácsokat, és Heisler András nevét fent hagyták a szavazólapon. A választási bizottság erre egyoldalúan megsemmisítette Heisler jelöltségét. Ám Lágymányos nem hagyta magát, a megismételt választáson ismét őt delegálták a Mazsihiszbe.
Hasonló visszásságok történtek a Hegedűs Gyula utcai zsinagógában, amelyet a szintén több funkciót betöltő, a Mazsihisz és a BZSH jogi ügyeit is intéző Egri Oszkár vezet. Itt a szavazatszámlálók, azaz a választási bizottság tagjai részben azonosak voltak a későbbi küldöttekkel. A helyi választási bizottságnak mind az öt tagja bekerült a testületet vezető, 10 tagú elöljáróságba, és négyüket viszontlátjuk a tíz Mazsihisz küldött között is. Ráadásul ők voltak a jelölőbizottság tagjai is, vagyis maguk jelölték magukat, mielőtt a rájuk adott szavazatokat maguk megszámolták volna..(A választási beszámolók később eltűntek a zsinagóga honlapjáról, de a Szombatnál, mint írják, időben mentették ezeket).
A küldöttek jelentős részének mindezen túl közvetlen anyagi érdekeltsége fűződik a Hitközséghez, tehát érdekük a munkáltatójuk, avagy megbízójuk, Zoltai Gusztáv hatalomban tartása. Kétségtelen, az alapszabály nem zárja ki, hogy a hitközség alkalmazottai, vagy az azzal szerződéses viszonyban állók legyenek egyben a képviselőtestület tagjai. Ám nem kétséges, a kliensrendszer kiépítése Zoltai Gusztáv hatalomtechnikájának részét képezi, állapítja meg a folyóirat.