Halló! A német agytröszt visszaszól: a magyaroknak nincs mitől tartaniuk
A berlini kormány egyik tanácsadója, a Német Külpolitikai Társaság (DGAP) vezető elemzője határozottan cáfolja a a Stratfor amerikai thinktank kutatójának a hvg.hu-ban közölt megállapítását, miszerint Németország politikai-gazdasági hegemóniára törekszik a térségben. Hening Ricke leszögezte: Magyarországnak és más közép-európai országoknak nincs félnivalójuk Berlintől.
Zentai Péter: Németország kétsebességű Európát, sőt kétsebességű eurózónát akar. Ezt állította a Stratfor elemzője. Mit szól ahhoz az érvéhez, hogy a németek a jelenlegi euró-válságos időt saját geopolitikai hatalmuk kiterjesztésére használják fel?
Henning Ricke: A megdöbbenéstől szóhoz sem jutok. Ez ostobaság, ha van Európában ország, amelynek politikai elitje - legyen szó bal- vagy jobboldalról, zöldekről vagy keresztényszociálisokról - egy minden porcikájában erős Európában érdekelt, akkor az az ország bizonyosan Németország.
Z.P.: Akkor az EU csúcson miért éppen Angela Merkel utasította vissza, hogy az eurózóna hozzon ki közös, egységes euró-kötvényeket? A kancellár szociáldemokrata ellenzéke szerint a szövetségi kormány nem a közös európai, hanem a német nagyvállalati érdekeket tartja szem előtt?
H.R.: Válasszuk ketté a dolgot. Amit az Ön által megszólaltatott amerikai állít, az lényegében új német nacionalista veszélyre való utalás.
Ha valaki nálunk nacionalizmust, nacionalista politikát észlel, az nincs magánál. Tudom persze, hogy a külvilág hajlamos azt hinni, hogy mi mindig csak kompenzáljuk a történelmi bűnöket, és - ahogy az ön interjúalanya fogalmazott - tartottuk eddig a szánkat, de most végre eljött a mi időnk. Micsoda ostobaság! Németország lakóinak túlnyomó többsége, a politikai színpad minden résztvevője - eltekintve a marginális jelentőségű szélsőjobboldaltól – legfeljebb gazdasági eredményeinkre büszke és őszintén azt akarja, hogy Európában mindenütt forduljanak jobbra a dolgok. Ami a közös eurókötvény kibocsátásának elutasítását illeti, Merkel és kormánya – - ha úgy tetszik a német adófizetők érdekében is – de alapvetően az euróstabilitás megőrzése érdekében úgy gondolja, hogy az ilyesfajta kötvénykibocsátás felpuhítaná az euróövezet országainak államadósság-kockázatát. A fegyelmezetlenségük miatt most "bünhődő" dél-európai országok és Írország ezt félreértenék, és lazítanának a megszorításokon.
Z.P.: Márpedig azt olvasom, hogy a németek visszasírják a német márkát, szabadulnának az eurótól.
H.R.: A német polgároknak csak a kisebb része gondolkodik így. Azért az itteni média és politika elég meggyőző bizonyítékokat sorakoztat fel naponta, hogy munkahelyek százezrei mennének veszendőbe, ha kilépnénk az eurózónából, ha visszaállítanánk a Deutsch Mark-ot. Az ugyanis azonnal felértékelődne, az exportpiacainkat sorra veszítenénk el. És – ha meg akarjuk érteni Németországot – meg kell érteni: az export a kulcsszó. Nekünk alapvető érdekünk, hogy minden európai országban jól menjenek a dolgok, mert ez viszi előbbre a német gazdaságot, emeli a németországi életszínvonalat, hiszen áruinkat, szolgáltatásainkat a szomszédok veszik meg.
Z.P.: Úgy tudom, főként Amerikába, Ázsiába, meg Oroszországba exportálnak.
H.R.:Tévedés. Exportunk majdnem 60 százaléka a környező országokba irányul.
Z.P.: Továbbra is kétségeim vannak, a kormányuk, amelynek egyébként tanácsokat adnak, akarja-e őszintén az euróövezet bővítését? Azt írja egy cseh lap, hogy Lengyelországot és Csehországot buzdította a csatlakozásra Merkel, de Magyarországról nem szól a fáma.
H.R.: Aligha hinném, hogy Merkel asszonynak negatív előítélete lenne Magyarországgal vagy bármely más európai országgal szemben. Nyilván arról van szó, hogy Csehország és Lengyelország korábban teljesíteni tudja a belépési kritériumokat, mint például Magyarország. Bár az is igaz, hogy még Lengyelország is 2015 után tudja elképzelni a csatlakozást.
Z.P.: Nem gondolja, hogy igaza lehet az amerikai szakértőnek, aki azt mondja: Magyarország és a többi kelet-közép-európai ország fogjon össze biztonságpolitikai értelemben is, mert csak így tudják elhárítani a többek között a német-orosz összeborulásból származó veszélyeket,
H.R.: Ne haragudjon, de ezt értelmezni sem tudom. Miféle veszély leselkedik Magyarországra vagy bármely más szomszédukra? A NATO megfelelő katonai biztonságot nyújt mindenkinek. És esztelenség német-orosz összeborulásról beszélni, mint holmi veszélyről. Egyébként Tusk lengyel miniszterelnök -elődjével ellentétben - egyáltalán nem is vet fel ilyesmit, a lengyelek ma szinte hídszerepet játszanak Oroszország és Németország között. A stabilitás záloga a demokrácia, a piaci szabadság, a korrupciómentesség és geopolitikai biztonság. Erre törekszünk, amikor építjük a jó viszonyt Moszkvával, Varsóval, Párizzsal vagy éppen Budapesttel.