Harangozó Tamás: a Fidesz Zrt. totális ellenőrzésre tör
Az MSZP célja, hogy egy tisztességes, kitartó és új stílusú politikai munkával visszaszerezzék a társadalom többségének bizalmát és nem folytatják azt a nyakló nélkül mindent tagadó ellenzéki politizálást, amelyet az elmúlt nyolc évben a Fidesz gyakorolt -- nyilatkozta a hvg.hu-nak a 31 éves Harangozó Tamás, az MSZP országos elnökségének tagja, országgyűlési képviselője.
hvg.hu: Hogyan magyarázza Hiller Istvánnak a Népszabadságban megjelent nyilatkozatát, miszerint az MSZP-ben koncepcionális és nem személyi ellentétek vannak. Hiller „tisztának” tartja Gyurcsány Ferenc szándékát, szerinte nem akar pártszakadást, új pártot és a jelenlegi elnökséggel sem akar szembemenni. De Hiller azt is hozzátette: „a következményekben már messze nem vagyok olyan biztos. Sőt egyáltalán nem".
Harangozó Tamás: Az MSZP 1990-ben eleve platformok szövetségként jött létre, mely magában hordozza a koncepcionális vitákat. Igy működtünk 20 évig, és így sikerült három ciklust kormányon tölteni. Nem is olyan régen a párt vezetői vidéki roadshow-kon álltak ki a pártban uralkodó különböző ideológiák mellett.
Lehetnek ezek a hagyományos baloldali elveket vallók, szociáldemokrata értékek mellett állok, de említhetném a liberálisabb vonal képviselőit is. Egyetértettek, az a legfontosabb feladat, hogy ezeknek az ideológiáknak a párt keretein belül kell maradnia. Az MSZP akkor tud jól működni és tud újra néppártként, kormányzati pozícióba jutni, ha ezek közül az ideológiák közül egyik sem törekszik kizárólagos hegemóniára, hanem kompromisszumok, megegyezések révén, egymást kiegészítve alkotnak erős szövetséget . Tehát ha bárki - akár Gyurcsány Ferenc - ideológiája a párton belül hegemóniára és a többiek kizárására törekszik, az részemről meghaladja az elfogadható és elviselhető kategóriát.
hvg.hu: Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök és pártelnök kijelentette hogy az MSZP-ben rendszerváltásra van szükség? Ön szerint mit értett ezen?
H.T.: Ezt valószínűleg tőle kellene megkérdezni. A párton belüli rendszerváltás olyan tekintetben már megtörtént, hogy az előző időszak emblematikus figurái a háttérbe vonultak, de természetesen az elnökségben vannak régebb óta itt lévő és megbecsült tagok is. Az a célunk, hogy egy tisztességes, kitartó és új stílusú politikai munkával visszaszerezzük a társadalom többségének bizalmát. Hiszünk abban, hogy nem szabad átvenni azt a nyakló nélkül mindent tagadó ellenzéki politizálást, amelyet az elmúlt nyolc évben a Fidesz folytatott.
hvg.hu: Mi a véleménye arról, hogy sok politológus Gyurcsányt tartja az MSZP azon politikusának, aki érdemi kritikát tud megfogalmazni Orbán Viktorral szemben?
H.T.: Ez badarság. Ha valaki arra gondol, hogy Gyurcsány Ferenc azért tud szembemenni Orbán Viktorral, mert ő hangosabban bírálja a kormányt, vagy esetleg mindenre nemet mond, én ezt nem tartom jó iránynak. Szerintem az emberek nem erre kíváncsiak. Elvi ellenzéke vagyunk a kormánynak, de nem vagyunk ellenzéke a nemzetnek. Ha van olyan ideológiai szempont, vagy konkrét pragmatikus megoldás, amely számunkra is elfogadható, akkor azt nekünk igenis támogatnunk kell. Félreértés ne essék, ez a „veszély” az esetek 99 százalékában nem fenyeget, hiszen a parlament elé kerülő törvények nagy része mind világnézetében, mind a jogállamiság szempontjából teljesen elfogadhatatlan számunkra. De ha lesz olyan javaslat, mely egybecseng azzal, amit az MSZP gondol, nem szabad rá csak azért nemet mondanunk, mert a Fidesz, vagy Orbán Viktor terjeszti az országgyűlés elé.
Ne felejtsük el, hogy az MSZP politikájának az elmúlt években a legnagyobb hibája az volt, hogy egyik nap eldöntöttük mit és hogyan csinálunk, másnap már másként gondoltuk, végül semmit nem vittünk végbe abból, amit elterveztünk. Ezzel a mentalitással, a kapkodással, az egymásnak ellentmondó tettekkel az új pártvezetés szakított. Kitartó, higgadt, megfontolt, kiszámítható és tisztességes politizálással akarjuk visszaszerezni az elvesztett bizalmat, de tudjuk, hogy erre nem elegendő két hónap. Ez a fajta politizálás lesz jellemző a 2012-ben esedékes tisztújításáig. Akkor, a kormányzati ciklus felénél, már látjuk, hogy milyen szintet tudunk elérni. Folytassuk-e a mostani irányt, vagy egy teljesen új megközelítéssel éljünk, amely több esélyt ad a pártnak, hogy akár kormányzati erő legyen 2014-ben.
hvg.hu: Mi a véleménye arról, hogy Szili Katalin kilépett a pártból, arra hivatkozva, hogy az MSZP-nek vége van. Követhetik őt más szocialista politikusok is a jövőben? Nem érzik úgy, hogy egyesek menekülnek a süllyedő hajóról?
H.T.: Ez a hajó már nem süllyedhet tovább, mint ahová süllyedt 2006 és 2009 között. A párt a 2009-es Európa Parlament választáson teljesen megfeneklett, azóta ha lassan is, de emelkedik támogatottságunk. Azoknak az „elvtársaknak”, embereknek, komoly és kevésbé komoly támogatóinknak a nevét megjegyzem és felírom a kis kockás füzetembe, akik úgy érzik, hogy inkább kilépnek a pártból, nem jönnek el a megbeszélésekre, a rendezvényekre. Ezeket az embereket nem fogjuk majd szívesen látni, sőt mindent megteszünk annak érdekében, hogy ne kerülhessenek még egyszer az MSZP közelébe, amikor esetleg a mi munkánk gyümölcseként ez a párt újra föl fog állni a padlóról. Akik pedig itt maradunk, összefogunk és újjászervezzük úgy a pártot, ami méltán számíthat majd az emberek többségének bizalmára. Most bárki eldöntheti, hogy ebben a csapatmunkában részt kíván-e venni, vagy nem. Aki nem, nyugodtan álljon fel és menjen.
hvg.hu: Ön szerint mire van szükség ahhoz, hogy a baloldal visszanyerje az elveszett társadalmi bizalmat, hogy akarják megerősíteni és stabilizálni a pártot?
H.T.: A Fidesz a lehető legnagyobb álszentséggel, képmutatással és hazugsággal nyerte meg a választásokat és kormányozza az országot, azóta is. Sajnos az ország többsége csak idővel fog rájönni arra, hogy a mézes-mázas beszédek mögött egyetlenegy cél húzódik: a Fidesz Zrt. állampárttá emelése, a társadalom és az emberek totális ellenőrzése, annak érdekében, hogy a „Fiúk” kontroll nélkül azt csinálhassanak ebben az országban, amit csak akarnak. Sajnos egyelőre a kormányváltás mámorában az emberek nagy része ehhez aktívan, vagy akár csak közönyével asszisztál. Az MSZP dolga, hogy erre rámutasson, másrészt újjászervezve a pártot, hiteles, szakmailag is felkészült politizálással, valódi kormányzó képes alternatívát állítson, a kiábrándult választók elé.
hvg.hu: Krékó Péter politikai elemző szerint az MSZP-nek jelenleg gyakorlatilag nincs politikai irányvonala, és ennek megfelelően a kormánnyal szembeni kritikája is ellentmondásos és esetleges.
H.T.: Természetesen van irányvonalunk. Ha bárki megnézi a programunkat, láthatja, hogy egy erőteljesebb, markánsabb baloldali fordulatról beszéltünk. A legfontosabb célcsoportunk a munkájukból –bérből, fizetésből – élő emberek; döntéseinket az ő érdekeikben hozzuk. Kiállunk a leszakadó népcsoportok és az önmagukról gondoskodni képtelenek érdekeiért is. Politikánk ezentúl is egyértelmű és világos: védeni a szabadságot, a demokráciát és szót emelni az igazságtalanság minden formájával szemben. Sajnos az Orbán-kormány jóvoltából kialakított médiatúlsúllyal nem tudunk versenyezni, nehéz nagy nyilvánosság elé tárni az álláspontunkat.