2009. október. 19. 17:05 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. október. 19. 17:00 Vélemény

Magyarországi zsidók dilemmája: lapítsanak vagy álljanak ki?

A magyarországi zsidóság jövőjéről tartottak a Mensch Alapítvány szervezésében a budapesti Bálint Zsidó Közösségi Házban kerekasztal-beszélgetést. Ez a jövő változatlanul ellentmondásokkal terhes.


Vajon nemcsak az Örökkévaló tudja, hogy mit hoz a jövő? – nyitott a moderátori szerepet vivő Betlen János újságíró. „Nem vagyok professzionális zsidó” – kezdte felszólalását Gerő András történészprofesszor, aki arra hívta föl a figyelmet, hogy a zsidóságot sok mindennek lehet tartani: népnek, nemzetnek, vallásnak. Ennek, mint fogalmazott, az az oka, hogy a XVIII. században elkezdődő zsidó szekularizáció hatására „a zsidóság fogalma szétesett”. Szerinte a zsidóság nem származás, hanem identitásválasztás kérdése. Azt mondta: Magyarországon mintegy százezer zsidó élhet, közülük még a legnagyobb ünnepek idején is csak öt-hatezer – tehát elenyésző kisebbség – járhat zsinagógába, tehát a vallás nem közös élménye a magyarországi zsidóságnak, s nem az – tette hozzá egy, a közönség soraiból érkezett hozzászólásra – Izrael szeretete sem, hiszen a magyarországi zsidóságnak nem az egésze barátja Izraelnek: „Izrael nem közös történet”. A közös élmény szerinte a Soá, azaz a Holokauszt.

Gerő András
© ELTE
A
 Soá mellett, alapvető zsidó identitásképző tényező Magyarországon az antiszemitizmus, ami nemcsak a teljesen szekuláris zsidóknál, hanem még a "titokzsidóknál" is kiveri a biztosítékot - fogalmazott. Az antiszemitizmus ellenhatást generálhat: lehet, hogy egyre több zsidó fog egyre harcosabban kiállni a zsidóság mellett, vagyis az antiszemitizmus megerősítheti a zsidóság harci kedvét és identitástudatát. Gerő szerint a vallási hanyatlás – ami egész Európai Unió jellemzője – ugyan a zsidóságnál is megfigyelhető, de messze nem annyira, mint más egyházaknál. „Van három zsidó gimnázium, van zsidó sajtó, zsidó könyvkiadás. A jövő föltételei jók" – vélte a történészprofesszor.

Bár a zsidóság fogalmába nemcsak azok tartoznak, akik zsinagógába járnak, de nélkülük néhány generáció alatt eltűnne a zsidóság – mondta Lugosi Viktória írónő. Úgy vélte: a zsidóság esetében „a közösség a kulcsszó”. Egyetértett Gerővel, hogy a közös élmény a Soá, bár, mint mondta, ő személy szerint küzd ez ellen. Ugyanakkor jó látni, hogy a zsidó közösségi élet sokkal aktívabb most, mint 1978-ban, amikor ő tizenhat éves volt.

A beszélgetést az eredeti mederbe – vagyis, hogy mi a magyarországi zsidóság jövője – visszaterelni megkísérlő Róna Tamás, közép-magyarországi rabbi szerint olyan aranykor, mint amilyen a dualizmus idején volt, nem lesz. Úgy vélte: egyrészt – a rabbinikus hagyományoknak megfelelően – a tudás átadásában, az élethosszig tartó tanításban és tanulásban rejlik a zsidóság jövője, másrészt pedig szükség van a Soával megszűnt vidéki zsidó élet újjáélesztésére.

„Leesik az állam attól, ami itt van. Az Egyesült Államokban élek negyven éve és ott sosem találkoztam antiszemitizmussal. 'Zsidó nagytőkéről'  az USA-ban nem lehet beszélni. Két éve Nyíregyházán képviselek egy amerikai céget, nap-nap után hallok zsidózást” – méltatlankodott a közönségből valaki.

Gerő megalapozatlannak nevezte ezt a véleményt, mint mondta, egyrészt létezik a fekete radikálisok antiszemitizmusa, másrészt az ötvenes évekig zsidók például nem lehettek egyetemi tanárok az Egyesült Államokban. Magyarországon kétségtelenül reális esélye van az antiszemita politikai erők parlamenti megjelenésére. Szerinte a zsidóságnak választ kell adnia arra, hogy a Jobbik parlamenti párttá válásával az antiszemitizmus megerősödik az Országgyűlésben. Az antiszemitizmus bizonyos zsidó közösségeket összehoz, másokat önmaguk elrejtésére késztet – riposztozott Lugosi.

Három lehetősége van a magyarországi zsidóságnak: elmenni;, itt maradni és lapítani; itt maradni és szembeszállni az antiszemitákkal – ezt már Róna Tamás foglalta így össze, aki szerint a mindenkori magyarországi zsidó vezetésnek meg kell próbálnia perspektívákat mutatni, hogy a fiatalok – köztük rengeteg tehetség – itt maradjanak.

Szegő  Péter

Gazdaság Tiszai Balázs 2025. január. 05. 07:00

És akkor dunai kilátás ezerötér' érdekel, Bástya?

Lekordonozták a Halászbástyát, hogy pénzt szedjenek a dunai panorámáért, aztán a közfelháborodás elsöpörte az egészet. Történelmi csúcsra ért a magyar háztartások eladósodottsága, miközben milliárdokat pumpálnak az Eximbankba. Egyre furcsább Mészáros Lőrinc exvejének kartellügye, Tiborcz István győri üzlettársa deszkával és cukorkával repül rá Paksra, Nagy Márton testvérének köre meg napelemparkot épít. Merre lesz a Mere? Ez a HVG első heti gazdasági összefoglalója 2025-ben.