2009. július. 27. 07:24 Utolsó frissítés: 2009. július. 27. 01:24 Vélemény

Van 1 dollárja? Vegyen egy gázszolgáltatót!

Különös módon cserélt gazdát április végén a magyar gázfogyasztók 20 százalékát kiszolgáló Emfesz (Teljes nevén: Első Magyar Földgáz- és Energiakereskedelmi és Szolgáltató Kft.). A Dmitrij Firtas ukrán üzletember érdekeltségébe tartozó, ciprusi székhelyű Mabofi Holdings Ltd szerint ugyanis a céget a tulajdonos háta mögött adta el Góczi István, a cég ügyvezetője. Góczi állítja, neki erre felhatalmazása volt. Meglehetősen alacsony áron kelt el a cég: 1 dollárért. Miközben a számláján 150 millió dollár volt, és tavaly 6 milliárd forint nyereségre tett szert. Igaz, voltak adósságai is. A tranzakció kapcsán több bírósági per és rendőrségi nyomozás indult


Góczi István állítja: máig érvényben van az a 2004. október 15-én kelt meghatalmazás, amelynek értelmében egy személyben gyakorolhatja a tulajdonosi jogokat, akár el is adhatja a céget. A Mabofi az ukrán gázválság óta nem tudja előteremteni a magyar fogyasztók kiszolgálásához szükséges évi 3 milliárd köbméter földgázt. Góczi viszont olyan ajánlatot kapott a Svájcban bejegyzett, orosz tulajdonosok kezében lévő kicsiny RosGas cégtől, hogy ha megvásárolhatják a bajba jutott magyarországi gázszolgáltatót, akkor rendezik tetemes tartozását, és szállítják a szükséges földgázt a fogyasztóknak. (Az Emfesz a RosUkrEnergónak [RUE] 356,5 millió dollárral tartozik. A RUE a Gazprom és Dmitrij Firtas közös tulajdonában van. Ugyanakkor a Mabofinak az Emfesz 280,5 millió dollár kölcsönt folyósított.) Góczi leporolta az öt évvel korábban készült – és a jelek szerint a tulajdonos által elfelejtett – meghatalmazást, és eladta a céget. Azt még mindig nem lehet tudni, kik állnak a RosGas mögött.


Az 1 dolláros szerződés néhány sorának másolata
Az 1 dolláros szerződést Budapesten, április 28-án írták alá: Az eladó Mabofi részéről Góczi István, a vevő RosGas megbízásából pedig Gazda Tamás igazgató volt. A dolog pikantériája, hogy Gazda egyben az Emfesz üzletfejlesztési igazgatója, ily módon Góczi beosztottja….

A A különös tulajdonosváltást szokatlanul gyors eljárásban fogadta el a Magyar Energia Hivatal, a gázszolgáltatók működését engedélyező hatóság. Pedig a RosGas mindmáig nem fedte fel, kik állnak a cég mögött. ( Talán nem egészen véletlen, hogy az Energia Hivatal elnöke, Horváth J. Ferenc, július 22-én lemondott. Az eredeti tervek szerint Horváth csak október közepétől ment volna nyugdíjba) A cégbíróság, a hivatal engedélyét látva, ugyancsak gyorsított eljárásban jegyezte be az új tulajdonost. A Fővárosi Bíróság első fokon elutasította a Mabofi keresetét, és Gócziéknak adva igazat, megerősítette a cégbírósági bejegyzés jogszerűségét. A kárvallott cég erre ismeretlen tettes ellen feljelentést tett a rendőrségen, különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezeléssel vádolva Góczit. A pereskedés évekig eltarthat, ám az Emfesz nem győzte hangsúlyozni: a tulajdonosok vitája nem zavarja a cég működését, a magyar fogyasztók ellátása nincs veszélyben.

Közben az orosz Vedomosztyi értesülései szerint Dmitrij Firtas és Góczi István, mint az Emfesz vezérigazgatója, a nyilvánosság kizárásával tárgyalásokba kezdett: Dmitríj Firtas szeretné valahogy visszaszerezni cégét, és azzal fenyegetőzött, bárki vegye is meg az Emfeszt, beperli. Góczi ugyan cáfolta az orosz lap értesüléseit, de tény, hogy eddig sem az Emfeszt nem tudta továbbadni, sem gázt nem tudott vásárolni, bár hetek óta tárgyal Moszvában. Márpedig a céget milliárdos veszteség érheti, ha augusztus 15-ig nem kezdi meg a stratégiai gáztározók feltöltését: 3 milliárd forintos letétje bánja.


A 25 dolláros átutalás
A Mabofi korábban azt is felhozta, hogy Góczi ugyan az ő nevükben adta el a céget, de a vételárat nem kapták meg. A HVG birtokába került banki számlakimutatás szerint viszont május 29-én Góczi István nevében egy kolozsvári bankfiókból 25 dollárt küldtek a Mabofi ciprusi bakszámlájára, az 1 dollár értékű, száz százalékos tulajdonosi részvény fejében. A 25-szörös túlfizetésnek feltehetően az volt az oka, hogy 25 dollárnál kisebb összeget bankon keresztül nem lehet átutalni...

Sághy Erna

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?