Kóka: „A Parlamentben tudom a legtöbbet tenni a szabadelvű gondolatért”
A Szabad Demokraták Szövetségének frakcióvezetője nem indul pártja július 4-i elnökválasztásán, de szeretné megtartani jelenlegi tisztjét. Akárcsak korábban, ma is igennel szavaz Baka András főbírójelöltre és frakciótársait is erre próbálja rávenni.
hvg.hu: Ön ott volt pártja Országos Tanácsának (OT) június 13-i ülésén, de nem szólalt föl. Az SZDSZ számára katasztrofális európai parlamenti választást követő első OT-ülésen nem illett volna fölszólalnia?
Kóka János: Ezen az ülésen – legnagyobb sajnálatomra – nem volt helyzetértékelés, márpedig én ezt vártam. Készültem egy beszéddel, de mivel vita főleg a küldöttgyűlés időpontjával, illetve Fodor Gábor lemondásával kapcsolatban alakult ki, ezért úgy gondoltam, hogy a politikai értékelésre majd a küldöttgyűlés ad lehetőséget. Az elnök lemondását követően az alapszabály értelmében egy hónapon belülre össze kell hívni a küldöttgyűlést. Ez történt, így a párt lényegében levette a napirendről a helyzetértékeléssel kapcsolatos kérdéseket. Frakcióvezetőként ebben a helyzetben a frakció egyben tartása a legfontosabb feladatom. Ma a frakció az SZDSZ legnyugodtabb, leginkább működőképes része.
hvg.hu: Korábbi nyilatkozataiban mintha neheztelt volna pártbéli ellenfelére, Fodor Gáborra a pártelnökségről történt lemondása miatt. Tekintettel arra, hogy június 7-én a választópolgárok egyértelmű ítéletet mondtak, nem volt-e Fodornak erkölcsi kötelessége lemondani?
K. J.: Nem szeretném a pártelnök lépését kommentálni. Tiszteletben tartom a döntését, amiből automatikusan következik az egy hónapon belüli küldöttgyűlés. A tisztújítás július eleji időpontjával kapcsolatban ugyanakkor nagyon sokan megfogalmazták kételyeiket. Volt, aki azt kérdezte, hogy elég-e két-három hét a küldöttgyűlés előkészítéséhez. Mások szerint több idő kell a helyzet higgadt elemzéséhez, hiszen ez fontos előfeltétele annak, hogy a küldöttgyűlésen felelős döntés szülessen. Én is célszerűbbnek láttam volna egy szeptemberi küldöttgyűlést.
hvg.hu: Gondolt-e arra, hogy lemond a frakcióvezetésről, vagy legalábbis fölajánlja lemondását?
K. J.: Sok nyugtalanság van ma a pártban, ami talán érthető is. Több ügyvivő és az elnök lemondott. A parlamenti frakciót azonban szeretném megóvni a kapkodástól és a pánikreakciótól. Az OT-ülésen volt ugyan egy határozati javaslat a frakcióvezető elmozdítására, de ott sem kapott többséget, a frakcióban pedig nem merült fel ilyen igény. Várom, hogy megismerhessük az új elnök személyét, terveit és beszélhessünk az együttműködésről.
hvg.hu: Az elnökválasztáson indul?
K. J.: Nem.
hvg.hu: Miért nem?
K. J.: Az országot a gazdasági világválság sújtja, továbbra is munkahelyek tízezrei vannak veszélyben. Ebben a helyzetben nekem most azért kell tennem, hogy a liberális frakció továbbra is zökkenőmentesen tudjon dolgozni.
hvg.hu: Az ügyvivőválasztáson indul?
K. J.: Először lássuk a politikai stratégiát, azután nézzük majd a pozíciókat. Én ma úgy érzem, hogy a Parlamentben tudom a legtöbbet tenni a szabadelvű gondolatért és a válságkezelésért.
hvg.hu: A Bajnai-kormányt továbbra is támogatják?
K. J.: Két hónappal ezelőtt hoztunk egy döntést arról, hogy támogatjuk a válságkezelő kormányt. Ez az időszak arról győzött meg, hogy érdemes volt támogatnunk Bajnait. Két hónapja Magyarország az államcsőd határán billegett, és az volt a kérdés, hogy háromszázhúsz forint fölé megy-e az euró. Azóta a csőd esélye lényegesen csökkent, az euró pedig ma húsz-harminc forinttal olcsóbb. Bent lehet tartani a 270-290 forint közötti sávban. A piac megnyugodott, bankjaink lélegzetvételhez jutottak. Egyetértek Fodor Gáborral: a kormány az elmúlt két hónapban több szükséges döntést hozott meg, mint előtte a kisebbségi kormány egy év alatt, sőt, pár hét alatt sok olyan döntés is megszületett, amiért az SZDSZ még a kormányon belül is évekig sikertelenül küzdött. Bajnai Gordonnal az SZDSZ a válságkezelésre szerződött. Amíg a kormány azt teszi, amit ígért, addig – a választási kudarctól függetlenül – nem volna sem korrekt, sem ésszerű, ha akkor hátrálnánk ki a válságkezelés mögül, amikor kemény és népszerűtlen döntéseket kell meghozni.
hvg.hu: Tehát ön igyekszik elkerülni az előrehozott választást?
K. J.: Én a válságkezelés mellett vagyok. Célom, hogy sikerüljön egy okos adótörvényt megszavazni, illetve, hogy sikerüljön a kormány által megkezdett intézkedéssort továbbvinni. Ezzel a következő években több maradhat a borítékban, miközben jelentősen csökkenhet az államadósság. Ha pedig majd vége a válságnak, ismét eséllyel indulhatunk a regionális versenyben. Szeretném, ha 2010-re olyan költségvetést fogadnánk el, amely számol a Bajnai-kormány által meghozott intézkedések költségvetési hatásaival.
hvg.hu: Június 15-én azt nyilatkozta a hvg.hu-nak, hogy igennel szavazott Baka Andrásról. Ismét titkos szavazás lesz. Most hogy fog szavazni?
K. J.: Ugyanúgy, mint múltkor. Igennel.
hvg.hu: Az SZDSZ-frakció többi tagja is?
K. J.: A pártelnökkel egyetértve én is azt javaslom a képviselőinknek, hogy szavazzanak igennel. A Legfelsőbb Bíróság működőképessége az alkotmányos rend része. Olyat, mint amit a 15-i szavazás alkalmából a két nagy parlamenti párt vagy egyikük eljátszott, a mostani parlamenti ciklus eddigi bő három éve alatt még nem láttam. Rezzenéstelen arccal hazudtak bele a választóik szemébe.
Szegő Péter