2009. június. 22. 12:32 Utolsó frissítés: 2009. június. 22. 12:49 Vélemény

Kóka: „A Parlamentben tudom a legtöbbet tenni a szabadelvű gondolatért”

A Szabad Demokraták Szövetségének frakcióvezetője nem indul pártja július 4-i elnökválasztásán, de szeretné megtartani jelenlegi tisztjét. Akárcsak korábban, ma is igennel szavaz Baka András főbírójelöltre és frakciótársait is erre próbálja rávenni.


hvg.hu: Ön ott volt pártja Országos Tanácsának (OT) június 13-i ülésén, de nem szólalt föl. Az SZDSZ számára katasztrofális európai parlamenti választást követő első OT-ülésen nem illett volna fölszólalnia?

Kóka János: Ezen az ülésen – legnagyobb sajnálatomra – nem volt helyzetértékelés, márpedig én ezt vártam. Készültem egy beszéddel, de mivel vita főleg a küldöttgyűlés időpontjával, illetve Fodor Gábor lemondásával kapcsolatban alakult ki, ezért úgy gondoltam, hogy a politikai értékelésre majd a küldöttgyűlés ad lehetőséget. Az elnök lemondását követően az alapszabály értelmében egy hónapon belülre össze kell hívni a küldöttgyűlést. Ez történt, így a párt lényegében levette a napirendről a helyzetértékeléssel kapcsolatos kérdéseket. Frakcióvezetőként ebben a helyzetben a frakció egyben tartása a legfontosabb feladatom. Ma a frakció az SZDSZ legnyugodtabb, leginkább működőképes része.

hvg.hu: Korábbi nyilatkozataiban mintha neheztelt volna pártbéli ellenfelére, Fodor Gáborra a pártelnökségről történt lemondása miatt. Tekintettel arra, hogy június 7-én a választópolgárok egyértelmű ítéletet mondtak, nem volt-e Fodornak erkölcsi kötelessége lemondani?

K. J.: Nem szeretném a pártelnök lépését kommentálni. Tiszteletben tartom a döntését, amiből automatikusan következik az egy hónapon belüli küldöttgyűlés. A tisztújítás július eleji időpontjával kapcsolatban ugyanakkor nagyon sokan megfogalmazták kételyeiket. Volt, aki azt kérdezte, hogy elég-e két-három hét a küldöttgyűlés előkészítéséhez. Mások szerint több idő kell a helyzet higgadt elemzéséhez, hiszen ez fontos előfeltétele annak, hogy a küldöttgyűlésen felelős döntés szülessen. Én is célszerűbbnek láttam volna egy szeptemberi küldöttgyűlést.

hvg.hu: Gondolt-e arra, hogy lemond a frakcióvezetésről, vagy legalábbis fölajánlja lemondását?

K. J.: Sok nyugtalanság van ma a pártban, ami talán érthető is. Több ügyvivő és az elnök lemondott. A parlamenti frakciót azonban szeretném megóvni a kapkodástól és a pánikreakciótól. Az OT-ülésen volt ugyan egy határozati javaslat a frakcióvezető elmozdítására, de ott sem kapott többséget, a frakcióban pedig nem merült fel ilyen igény. Várom, hogy megismerhessük az új elnök személyét, terveit és beszélhessünk az együttműködésről.

hvg.hu: Az elnökválasztáson indul?

K. J.: Nem.

hvg.hu: Miért nem?

K. J.: Az országot a gazdasági világválság sújtja, továbbra is munkahelyek tízezrei vannak veszélyben. Ebben a helyzetben nekem most azért kell tennem, hogy a liberális frakció továbbra is zökkenőmentesen tudjon dolgozni.

hvg.hu: Az ügyvivőválasztáson indul?

K. J.: Először lássuk a politikai stratégiát, azután nézzük majd a pozíciókat. Én ma úgy érzem, hogy a Parlamentben tudom a legtöbbet tenni a szabadelvű gondolatért és a válságkezelésért.

hvg.hu: A Bajnai-kormányt továbbra is támogatják?

© Müller Judit
K. J.: Két hónappal ezelőtt hoztunk egy döntést arról, hogy támogatjuk a válságkezelő kormányt. Ez az időszak arról győzött meg, hogy érdemes volt támogatnunk Bajnait. Két hónapja Magyarország az államcsőd határán billegett, és az volt a kérdés, hogy háromszázhúsz forint fölé megy-e az euró. Azóta a csőd esélye lényegesen csökkent, az euró pedig ma húsz-harminc forinttal olcsóbb. Bent lehet tartani a 270-290 forint közötti sávban. A piac megnyugodott, bankjaink lélegzetvételhez jutottak. Egyetértek Fodor Gáborral: a kormány az elmúlt két hónapban több szükséges döntést hozott meg, mint előtte a kisebbségi kormány egy év alatt, sőt, pár hét alatt sok olyan döntés is megszületett, amiért az SZDSZ még a kormányon belül is évekig sikertelenül küzdött. Bajnai Gordonnal az SZDSZ a válságkezelésre szerződött. Amíg a kormány azt teszi, amit ígért, addig – a választási kudarctól függetlenül – nem volna sem korrekt, sem ésszerű, ha akkor hátrálnánk ki a válságkezelés mögül, amikor kemény és népszerűtlen döntéseket kell meghozni.

hvg.hu: Tehát ön igyekszik elkerülni az előrehozott választást?

K. J.: Én a válságkezelés mellett vagyok. Célom, hogy sikerüljön egy okos adótörvényt megszavazni, illetve, hogy sikerüljön a kormány által megkezdett intézkedéssort továbbvinni. Ezzel a következő években több maradhat a borítékban, miközben jelentősen csökkenhet az államadósság. Ha pedig majd vége a válságnak, ismét eséllyel indulhatunk a regionális versenyben. Szeretném, ha 2010-re olyan költségvetést fogadnánk el, amely számol a Bajnai-kormány által meghozott intézkedések költségvetési hatásaival.

hvg.hu: Június 15-én azt nyilatkozta a hvg.hu-nak, hogy igennel szavazott Baka Andrásról. Ismét titkos szavazás lesz. Most hogy fog szavazni?

K. J.: Ugyanúgy, mint múltkor. Igennel.

hvg.hu: Az SZDSZ-frakció többi tagja is?

K. J.: A pártelnökkel egyetértve én is azt javaslom a képviselőinknek, hogy szavazzanak igennel. A Legfelsőbb Bíróság működőképessége az alkotmányos rend része. Olyat, mint amit a 15-i szavazás alkalmából a két nagy parlamenti párt vagy egyikük eljátszott, a mostani parlamenti ciklus eddigi bő három éve alatt még nem láttam. Rezzenéstelen arccal hazudtak bele a választóik szemébe.

Szegő Péter

Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.