Kik lehetnek a gyilkosságsorozat tettesei?
Tiszalök után be kell ismernünk: megvan hazánk jelenkori történetének első rasszista sorozatgyilkosa. Indokolt az egyes szám használata, függetlenül attól, hogy úgy látszik, egy kisebb csoportról van szó.
Pszichopatákra is áll, hogy két dudás nemigen fér meg egy csárdában. Amellett a nagy számok törvényét nézve sincs túl nagy esély rá, hogy három-négy gátlástalan, domináns és pszichotikus személyiségű, „kifejlett méretű” gyilkos így összefusson, rátalálva egymásra. Ugyanígy kevésbé életszerű, hogy több volt profi katonára, zsoldosra, idegenlégiósra, mesterlövészre egyszerre törjön rá a vágy, hogy cigány származású falusiakat öldössön. Sanszosabb – bár persze ez is csak józan észre alapozott valószínűségi találgatás – hogy a terrorsejt felépítése a mester-tanítvány, vagy a szülő-gyermek viszony relációmintáit követi.
A legtöbb sorozatgyilkos magányosan ténykedik. Ugyanis az élvezetből űzött gyilkosság neki – hasonlóan a normál szexualitáshoz – intim dolog. Pontosabban aberrált intimitáspótlék, amelyet nem szívesen oszt meg mással. Ha mégis társul, akkor olyan személlyel, akihez vérségi, illetve ahhoz hasonlóan szoros kötelék fűzi. Tipikus példa rá a washingtoni orvlövészpáros, ahol a fiatalkorú tettesnek a nála jóval idősebb Öböl-háborús veterán bizonyára megkérdőjelezhetetlen tekintélyszemély, egyfajta apafigura volt. Elképzelhető, hogy a csoport vezérhímje egy frontvonalat megjárt, torzult személyiségű leszerelt elitkatona. (Vagy olyan kényszerbeteg fegyvermániás, akit labilis alkata miatt eleve kiszuperáltak onnan.) Lehetséges, hogy egy-két, gondjaira bízott (vagy spontán hozzá csapódó) fiatalból szervezett embervadász minikommandót. Teljesen beoltotta, uralma alá hajtotta őket.
Elgondolkodtató, hogy a rekordösszeghez közelítő vérdíj, továbbá a minden korábbit felülmúló nyomozati hajsza dacára sem bomlott fel a csapat. Mi több, Tatárszentgyörgy után ismét akcióba léptek. A gondos tervezésre utaló helyszín- és áldozatválasztás, a feltűnésmentes odaérkezés, eltávozás a hivatásos gyilkos elővigyázatosságára utal. Életszagúnak látszik, hogy van egy idősebb, fegyverhasználatban, konspirációban jártas, embert már korábban is ölt, a csoport agyaként működő személy, aki lő, a többiek pedig famulusként játsszák a zavartalan cselekményt biztosító figyelő, a gyújtogató, a menekítő sofőr szerepét. Az első gyilkosságokat bizonyára a legtapasztaltabb csinálta, de a mostanit akár – beavatás gyanánt – végezhette az ifjabb. Fentiekből levezetve a halálosztag vezetése mindenképpen kompetens. Minden ilyen „ragadozófalka” összetartó ereje az Alfa-hímnek való behódolás, a „kőkemény gyilkos” bandavezérért való – félelemmel vegyes – rajongás. Ilyen kapcsolat legjobb táptalaja a zárt, macsó férfiközösség: laktanya, börtön, nevelőintézet, fiúkollégium, sportklub, gettóbanda, bizonyos fasisztoid szubkultúrák.
© MTI - Balázs Attila |
Ráadásul a politikai terrorizmus, „közéleti jellegéből” adódóan nem szakadhat el az össztársadalmi miliőtől, amelyben létezik. A hazai lakosság főárama előítéletes ugyan, de passzív, konfliktuskerülő módon. Mind több helyen van életmódkonfliktus az öregedő, többnyire nyugdíjas vagy aktív középkorú falusi többség, és a sokgyerekes-nagycsaládos, a település gettósodó peremén élő, uzsorásoktól zaklatott cigány lakosok között. A többség által valós konkrét (és egyedi) negatív tapasztalatokból levont helytelen általánosítás szüli az előítéletet. A lumpenbűnözés miatt a többség oroszlánrésze és a cigányság bizonyos rétegei között állandósult a feszültség. De ez az apolitikus lakossági majoritás oldaláról csendesen, passzív távolságtartás, vértelen spontán szegregáció, idegenkedő hozzáállás formájában nyilvánul meg. Az elsöprő többség nem vevő az ultrajobb veszettjei által kínált receptre. Elutasítja a fizikai erőszakot, az önbíráskodást, mások kollektív üldözését, a lincselésre való felhívást. Kétségtelen ugyanakkor, hogy a legális eszközöket (felvonulás, masírozás) preferáló, fasisztoid Gárda „rendpárti” akciói szimpatikusak lehetnek nekik.
Viszont a sorozatgyilkos halálbrigád láthatóan nem politikai népszerűségre hajt. Ha azt tennék, akkor önjelölt igazságosztóként roma származású uzsoragengsztereket és a falu rémének tartott izomagyú behajtóikat vadásznák le. Ezzel nemcsak a többség, de még a cigány adósok rokonszenvét is elnyerhetnék. Közkedvelt, népszerű filmek hőse a magányos ítéletvégrehajtó, aki kivégzi azon bűnözőket, akik kicsúsztak a rendőrség markából. Azonban a nagycsécsi, tatárszentgyörgyi, tiszalöki sorozatgyilkos(ok) egyik településen sem kirívóan ellenszenves, súlyos bűncselekménnyel vádolt célpontot választottak. Tettesként a gyerekeket sem kímélik, amivel a mérsékeltebb rasszistákban is csak undort keltenek maguk iránt. A megöltek nem vittek politikai szerepet, és az elkövetők sem politikai terroristaként viselkednek. Nem hagynak üzenetet, nincs követelésük. Lehetséges, hogy a vélt rasszizmusuk is csak mellékmotívum. Vagy ürügy, amivel önmaguk előtt takaróznak. Bizonyára gyűlölik a romákat, emberi lénynek sem tekintik őket. De éppúgy benne lehet a döntésükben a pragmatikus esélylatolgatás is. Egy kistelepülés szélén, az erdő mellett lakó család nyilván védtelenebb, könnyebb célpont, mint a beljebb élők. Nagyon is elképzelhető, hogy tetteiknek nincs semmiféle közvetlen politikai, faji, terrorisztikus, stb. végcélja. Pusztán a morbid, torz örömszerzés, az emberségből kivetkőzés perverz lelki orgazmusa. Akármi is legyen a mozgatórugójuk, pont az ilyen fajtársaink kedvéért találták ki a tényleges életfogytiglanit. Bízunk abban, hamar részük lesz egy minimalista komfortfokozatú cella nyújtotta élményekben. S nem kell várnunk ezzel újabb ártatlanok haláláig. Abba pedig jobb bele sem gondolni, hogy esetleg megússzák.