Szíki Károly nyílt levele Juhász István főkapitánynak
Mennyibe kerültek az egri kórháztüntetések címmel megjelent írásunkban Juhász István ezredes, Heves Megye rendőr-főkapitánya elmondta, őszesen 46 millió forintba kerültek eddig az egri kórházvédők tüntetései. Ebből 12 millióba került a február 29-én a megyeháza előtt megtartott tüntetés és az a „műsor”, amikor Szíki Károly, az Egri Forradalmi Emlékbizottság vezetője a HospInvest győzelmét bejelentő megyei közgyűlésen elengedett egy malacot. Szíki Károly nyílt levélben válaszol a rendőr-főkapitánynak.
Szíki Károly |
Ezek után nem értjük, Juhász István rendőr-főkapitány 2007. novemberi megjelenésével miért emelkedtek a bevetésre kivezényelt egyenruhások költségei? Mondhatnánk, 46 milliót kidobtak az ablakon. Abból pedig igen sok üzemanyaggal lehetett volna ellátni a rendőrségi gépkocsikat. Sőt! Talán a térfigyelő kamerák mögé is lehetett volna ültetni embereket. Vagy az adófizetők örömére a bűnmegelőzés-felderítés eredményességi mutatóin is lehetett volna javítani.
Mondhatnánk, de nem mondjuk, mert még azt sem tudjuk, mi lapul a számok mögött. Ki rendelte ki a REBISZ embereit a február 29-i „műsorra”, továbbá az In-Kal Security tagjait ugyanezen a napon? Mondhatná valaki, arra kellettek, hogy megakadályozzák a malac bevitelét. Ott voltak, mégis ötször kerültünk mögéjük és a malac is pontosan érkezett. Akkor miért is volt rájuk szükség? Egyértelmű, hogy feladatuk teljesítésére nem volt jó ez a csapat. Csak a provokációra. Az egyik feketeruhás kiképzett In Kal-os többször a képünkbe vágta: „tepsiben kéne benneteket elvinni innen.”
Ehhez a 12 millióhoz még csak annyit, hogy a biztonsági csapat jó részét állítólag Sós Tamás megyei elnök rendelte a helyszínre, nem a megyei rendőrség. Akkor most miért szerepel ez a tétel az összegzésben? Jó lenne tudni továbbá, hogy Juhász István mekkora óradíjat számít a beosztottjainak, figyelembe veszi-e, hogy mindegyik, megyeház előtti tüntetés munkaidőben zajlott?. Nem tudni, miért tartotta szolgálatban az embereit hajnali 5 órától este 8-ig, amikor kora délután már minden tüntető hazament.
Nem láthatunk a sok túlzott számadat mögé. Ezért felkérjük Juhász István rendőr-főkapitányt, adjon a költségekről részletes kimutatást, lévén szó az adófizetők pénzéről. Úgy gondoljuk, azzal el kell számolni. Azt viszont fölöttébb furcsának tartjuk, hogy a demokrácia legnagyobb vívmányát, a véleménynyilvánítás szabadságát Juhász István forintosítja és a kivezényelt rendőrök számában méri.
Két további, fölöttébb furcsa számot rejt ez a kimutatás. Az egyike a nevemmel van összefüggésben. A nehezen értelmezhető mondat így hangzik: „…a megyeháza előtti Kossuth útnak a rendőrségi tiltás ellenére történt blokád alá vételének megakadályozására szolgáló készültség 2,1 millió forintba került.”
Az értelme pedig ennyi: a sajtótájékoztatómra kivezényelték a rohamrendőröket és ez került ennyibe. A sajtótájékoztatón a sajtón kívül ott volt a Forradalmi Emlékbizottság 8 tagja és négy rendőrségi kamera. A belső udvarban meghúzódó rohamkocsi a legénységgel együtt két óra fölös várakozás után visszatért a 300 méterre fekvő bázisra. Tehát ismétlem: munkaidőben és fölöslegesen. De mi került 2,1 millió forintba?
Juhász István elmondása alapján: „százhuszonkét rendőr állt készenlétben október 31-én, az esetleges közterületi demonstrációk kezelésére, amikor a HospInvest Zrt. átvette a Markhot Ferenc Kórház működtetését; a váltás végül incidens nélkül zajlott le. Az egyenruhások 8 órán át tartó készenléte 6,2 millió forintjába került a költségvetésnek”.
A kérdés ezek után pedig: mi az, hogy esetleges? A rendőrség esetlegességre vagy várhatóságra alapozva költ el 6,2 millió forintot az adófizetők pénzéből? Hangsúlyozva azt, hogy 2 év távlatában semmi olyan atrocitás nem történt, mely e nagyívű pénzszórást alátámasztaná. Tudomásunk szerint senki nem kívánta megzavarni a rendet ezen a fekete pénteken sem. Pláne nem visszafoglalni a jogtalanul lenyúlt Kórházat.
Úgy gondoljuk, hogy a megyei kapitánynak számot kell adnia, mennyiben volt indokolt az ilyen mértékű költekezés, és a szükséges következtetéseket le kell vonnia. Egerben ez efajta félelemkeltés és személyek elleni hangulatkeltés eleddig idegen volt. Kérjük a kapitány urat, vonja le a szükséges konzekvenciákat, hogy a régi, bizalmon alapuló rend helyreállhasson.
Megnyugtató hogy Juhász Istvánnak nagy segítségére lehet a rend fenntartásában jövőbe látó képessége is. Hiszen - a cikkben foglaltak szerint - ő már tudja, hogy a kórház működtetésére kiírt tender érvényességét vitató perben első fokon majd olyan ítélet születik, ami miatt a kórházvédők november 18-án ismét demonstrálni fognak.
Szíki Károly,
az egri Forradalmi Emlékbizottság vezetője, arany érdemkeresztes színész "