2008. február. 25. 03:12 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. március. 11. 00:54 Vélemény

Tölgyessy: „Az, hogy Gyurcsány takarodik-e vagy sem, csakis a baloldalon múlik”

Tölgyessy Péter az InfoRádió Aréna c. műsorának adott csütörtök esti interjújában kifejtette: ha a népszavazás az „igenek” elsöprő győzelmét hozza – amit valószínűnek tart - mindkét politikai oldalnak fel lesz adva a lecke: a meggyengült szocialista párt mikor áldozza be Gyurcsányt, megelőzendő a fenyegető eróziót. Orbán dilemmája viszont az, hogy miképpen mutassa fel a győztes erejét, anélkül, hogy tápot adjon zavargások kitörésének, egyáltalán, mit kezdjen egy nagyarányú győzelemmel, ha Gyurcsány egyelőre marad?

Tölgyessy Péter
Tölgyessy az InfoRádió Aréna c. műsorában rámutatott: a magyar társadalom óriási megrázkódtatásokon ment keresztül a szocialisták hat éves kormányzása alatt: a 2002-es választásokon csak hajszállal győzött a balliberális koalíció. A legitimációt hatalmas, nemzetközi összehasonlításban is példátlan osztogatással vásárolta meg a kormány, amely csak vergődött a ciklus utolsó két évében. A választás előtt azonban odadobta a gyeplőt, és ha nem avatkozik be, 2006-ban 11,5 százalékos lett volna a költségvetési hiány a GDP százalékában.

A választások után jött az újabb hatalmas megrázkódtatás: egyik évről a másikra 6,5 százalékkal csökkentek a reálbérek, a közalkalmazottaké egyenesen 10 százalékkal. Ez is példátlan volt nemzetközi összehasonlításban. Másutt már hatalmas sztrájkok, tömegmozgalmak kényszerítették volna a kormányt korrekcióra,  a magyar társadalom azonban képtelen volt kezelni ezt a helyzetet, nálunk nincsenek erős szakszervezetek, nincsenek fórumok, nincs bejáratott sztrájkgyakorlat. Ma nálunk a legalacsonyabb a növekedés egész Európában.

Történt még valami: meghirdették a reformokat felülről, ugyanúgy, mint a kádári időkben. És hasonlóan az akkori történésekhez, most is csak a megszorításokig vitték a programokat, a szufla itt elfogyott, a lendület kifulladt, és a reformok bevezetésére már nem futotta. Mindez a koalíció hatalmas népszerűségvesztéséhez vezetett.

A jobboldal sok mindennel kísérletezett a kormány megbuktatására, végül megtalálta a megoldást: a szociális népszavazást. Miközben a felkészülés sikerrel levezette a felgyülemlett indulatokat, a népszavazás nem alkalmas eszköz a kormány megbuktatására. Egyébként is, alkotmányellenes arról szavazni, hogy legyen-e jólét, vagy nem, legyen a díj, vagy ne legyen. A jobboldal rágörcsölt a „Gyurcsány takarodj” politikára. Mindeddig sikertelenül, olyan masszív MSZP-s többség van a parlamentben. „Az, hogy Gyurcsány takarodik-e vagy sem, csakis a baloldalon múlik” – állítja a Tölgyessy.

A népszavazási döntésnek van szimbolikus értelme, többlettartalma: a kormány hatéves teljesítményéről, politikájáról mondanak szentenciát. Feltételezhető, hogy eredményes lesz a népszavazás, azaz egy irányba szavaz majd a választásra jogosultaknak legalább 25 százaléka. Elképzelhető, hogy közülük akár több mint 80 százalék is három igennel szavaz. A Fidesz nyilván erre hivatkozva fog győzelemről beszélni, az MSZP viszont a sok otthonmaradóra fog hivatkozni. Várható, hogy a választásra jogosultaknak nem megy el 50 százaléka szavazni, a népszavazásoknál általában többen maradnak távol, mint a parlamenti voksolásnál. De ha átütő is lesz a Fidesz győzelme, a szocialisták „aznap még nem fogják fejét venni Gyurcsány Ferencnek, már csak dacból sem.”

A Fidesz „puha” kampányt folytatott, igyekezett azokat is a táborába akart bevonni, akik eddig még nem szavaztak a Fideszre. A vezetés egyelőre nem mondja meg, mit fognak csinálni a népszavazás után, illetve milyen következményekre számítanak, nem akarnak újabb csalódást okozni híveiknek. Tudják, hogy bármilyen változás a baloldalon múlik- fejtette ki Tölgyessy.  

A reformkurzus vége (Oldaltörés)

Gyurcsány régóta arra készül, hogy el fogja veszíteni a népszavazást - állitja a politikai elemző. Készül, hogy megmagyarázza, nem is olyan fontos ez a dolog, néhány milliárd forintról szól, nincs szimbolikus tartalma. Ő mindenesetre marad, sőt, van is már új programja: újra osztogatás lesz. A miniszterelnök befejezte a reformkurzust. Sokáig, másfél évig úgy jelent meg a magyar közvélemény előtt, mint egy hős, aki a magyarok akarata ellenére boldogítani fogja az országot, nagyszerű reformokat fog csinálni, akkor is, ha ezek nem népszerűek. Most belátta, hogy ez nem megy, maga jelentette be, hogy vége van az erőszakos reformkurzusnak.

Ha érvényes a népszavazás, nagy az igenek aránya, a szocialisták szinte azonnal visszavonják a díjakat, megelőzvén a Fidesz lépését, és ezzel a dolgokat lezártnak fogják tekinteni. Az igazi lecke a másik oldalnak lesz feladva. Minél nagyobb az igenek győzelme, annál többen lesznek azok, akik követelni fogják Gyurcsány azonnali lemondását. De Gyurcsány nem akar elmenni, és az MSZP-nek nem érdeke, hogy most Gyurcsány eltűnjön. Ha sok az igen, nyomás alá kerülnek az MSZP tagok, elindulhat az erózió a pártban, ami még az idén Gyurcsány leváltásához vezethet.

Sok minden múlik azon, mit fog tenni Orbán közvetlenül a népszavazás után. Valamit kell tennie. Még 9-én este megjelenhet az utcán iszonyú erővel a tömeg, akár népünnepély keretében, skandálva, hogy „Gyurcsány takarodj”. Orbánnak fel lesz adva a lecke, mit csináljon? Fel kell mutatnia a győztes erejét, de mindent el kell követnie, hogy ez ne torkoljon zavargásokba. Azzal ugyanis politikailag elveszítheti mindazt a széles közvélemény előtt, amit nyerhet a referendummal. „Csak bonyolítaná a Fidesz helyzetét, ha Gyurcsány mégis takarodik és jön valaki teljesen új, aki tiszta lappal indít, és azt mondja Gyurcsányról, hogy nem így kellett volna csinálni." A népszavazás nem megoldani fogja a problémákat, hanem mind a bal- mind a jobboldal számára tovább komplikálja- fejtette ki az ismert politikai elemző.

Hirdetés