2007. november. 29. 07:11 Utolsó frissítés: 2007. november. 29. 10:59 Vélemény

Miért kéne dühöngenünk Tőkés László sikerén?

Lehet, hogy már olyan megosztottak vagyunk, hogy egyértelmű magyar sikernek sem tudunk örülni, ha azt a másik oldal éri el? A kormányoldalon sokan kifejezetten zavarba jöttek, csalódásuknak adtak hangot, mások egyenesen ellenséges megnyilatkozásra ragadtatták magukat, amikor kiderült: az RMDSZ képviselőivel együtt Tőkés László is bejutott az Európai Parlamentbe. Mintha csak egyedül Gyurcsány őrizte volna meg józanságát: gratulált mindhárom romániai magyar mandátum-szerzőnek, Tőkés Lászlót is beleértve.

Tőkés László és Markó Béla
Minden korábbi jóslat megdőlt: a november 25-én tartott európai parlamenti választásokon a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) két képviselője, Frunda György és Sógor Csaba mellett, független jelöltként, Tőkés László is mandátumot szerzett. Tőkésnek – aki temesvári lelkészként hervadhatatlan érdemeket szerzett a Ceausescu-rezsim megdöntésében – a kilencvenes évek eleje óta hűvös a viszonya az MSZP-vel és az SZDSZ-szel, viszont rendkívül szívélyes és baráti az Orbán vezette Fidesszel.  Markó Béla, aki régóta bírja a szocialista-szabaddemokrata koalíció támogatását, riválisának tekinti a temesvári református püspököt.

A Tőkés által képviselt autonómia-koncepció kétségtelenül megosztja az erdélyi magyarságot: van, aki szerint a román kormány soha nem fogja megadni az autonómiát, és ez a követelés kiélezi a magyar-román ellentéteket, több a kára, mint a haszna, szerényebb, praktikusabb lépéseket kell napirendre tűzni. Mások viszont lelkesen támogatják a kezdeményezést, bíznak az EU pozitív szerepében, és állítják: követelésük kedvező tárgyalási pozíciót biztosíthat az RMDSZ politikai alkudozásaihoz is, melyeknek tétje a magyar anyanyelvű oktatás kiterjesztése, illetve az önálló magyar egyetem létrehozása.

Tanulságos egy kicsit hátrébb lapozni, hogyan vélekedtek Budapesten a romániai választást megelőző napokban. November közepén a koalíció egyik prominens politikusa arra figyelmeztetett sajtótájékoztatóján, hogy az erdélyi magyarság könnyen képviselet nélkül maradhat Brüsszelben, és felszólította a Fideszt, ne törekedjék az erdélyi magyarság politikai megosztására. Az erdélyi magyarság legitim politikai szervezetétől, az RMDSZ-től nem szabad elvenni azt a lehetőséget, hogy képviselőket küldhessen az Európai Parlamentbe. Nem tagadta, Tőkés László református püspöknek jogában áll indulni az európai parlamenti választáson, de megeresztett egy baljós figyelmeztetést: minden egyes rá leadott szavazattal romlik az esély, hogy az erdélyi magyarság saját képviselőjét küldhesse Brüsszelbe, mert kevesebb voks jut az RMDSZ-nek.

Néhány nappal korábban, november 2-án a Népszabadságban megjelent a lap kolozsvári tudósítójának cikke, ezzel a sokatmondó, ám mára kompromittálódott címmel: „Mindenkinek van helye a nap alatt? - Sem az RMDSZ, sem Tőkés László nem jut be az EP-be”. A cikk szerint Orbán Viktor a Tőkés László püspök mellett megtartott nagyváradi, partiumi, szilágysági és máramarosi kampánybeszédeiben azt fejtegette, hogy az erdélyi magyarság megfelelő mozgósítása esetén mind Tőkés László független jelölt, mind pedig a RMDSZ európai parlamenti jelöltjei bejuthatnak az EP-be. Ezután a szerző, bedobva rengeteg számot és számítást, azt bizonygatta, hogy mennyire nem reális Orbán prognózisa. Abból indult ki, hogy a választásra jogosult román állampolgároknak legalább 50 százaléka el fog menni voksolni, és ez az arány vonatkozik majd az 1,1 millió választásra jogosult magyarra is. „Ilyen körülmények között magyar semmiképpen nem kerülhet be az Európa Parlamentbe, egyszerűen nem lesz hozzá elég voks”, hangzott a verdikt, és ezt egy kolozsvári felmérés – a tudósító szerint – megerősítette.

Frunda György
Ám ő és az RMDSZ nem számolt a román szavazók érdektelenségével: csak 30 százalékuk adta le voksát, miközben az erdélyi magyarok jóval nagyobb, 40 százalékos arányban mentek el szavazni. A vártnál sokkal kevesebb román és sokkal több magyar vett részt a választáson. Elemzők szerint a magyarok aktív részvételéhez az is hozzájárult, hogy volt verseny, volt tét, és mind az RMDSZ, mind Tőkés maximálisan tudták mozgósítani híveiket és a szimpatizánsokat.

Az RMDSZ elnöke, Markó Béla elnök, közvetlenül az EU-választások eredményeinek nyilvánosságra hozatala után – miközben elégedettségét fejezte ki a magyar politikai törekvések sikere miatt – ellentétes következtetésre jutott: „Akár négy-öt magyar jelölt is bejutott volna az Európai Parlamentbe (EP), ha Tőkés László erdélyi püspök nem az RMDSZ-től függetlenül indul a választásokon”. Frunda György még élesebben fogalmazott:  szerinte Tőkés nem is akart bejutni az EP-be, mindössze az RMDSZ-t akarta akadályozni. A Transindex hírportálnak pedig egyenesen így nyilatkozott: "képmutató lennék, ha azt mondanám, hogy örvendek Tőkés László EP-választási győzelmének, hiszen az RMDSZ ellen kampányolt".

Üde színfoltok (Oldaltörés)

Tabajdi Csaba
Tabajdi Csaba, az MSZP európai parlamenti delegációjának vezetője a romániai eredmények ismeretében ekképpen nyilatkozott: jó lenne elkerülni az erdélyi magyarság végleges kettészakadását. Az RMDSZ eredménye rendkívül nagy teljesítmény, annál is inkább, mivel Orbán Viktor mindent megtett, hogy a romániai magyarságot megossza, és ezáltal megfossza európai parlamenti képviseletétől. Szerencsére ez nem következett be, az RMDSZ jó teljesítménye elegendő volt a bejutáshoz. Az MSZP EP-delegácója – tette hozzá – készen áll az együttműködésre mind az RMDSZ képviselőivel, mind pedig Tőkés Lászlóval, „amennyiben a püspök hajlandó átvenni az európai politikai stílust, és nem keveri össze a határozott, higgadt politizálást a keménykedéssel, az öncélú radikalizmussal. A kérdés az, megváltozik-e Tőkés László kiszámíthatatlan politikai természete attól, hogy Brüsszelben folytatja tevékenységét. A választási eredmények fényében sem nyugodhat meg egyik fél sem, a kár a sikerrel együtt is felmérhetetlenül nagy. A Fidesz és Tőkés megosztó politikája következtében az anyaországi magyarság után most az erdélyi magyarság is kettészakadt, ezért az RMDSZ-nek és Tőkés Lászlónak azonnal hozzá kell kezdenie az erdélyi magyarság egységének helyreállításához" – áll az MSZP-képviselő közleményében.

A szenvedélyes elutasítások, vészterhes jóslatok közepette üdítő színfolt a Népszava keddi számában megjelent elemzés: „Nem reális Markóék azon igénye, hogy egyedül ők képviseljék a romániai magyar kisebbséget. Érdemes elfogadniuk a püspök azon javaslatát, hogy üljenek le a tárgyalóasztalhoz, és gondolkodjanak el együtt az erdélyi magyarság jövőjéről. Az elgondolkodás munkáját azonban Tőkésék és a mögöttük álló Fidesz-vezetők sem spórolhatják meg. Nem szabad elfeledkezniük ugyanis arról, hogy mostani sikerüket igen nagy részben a román lakosság megdöbbentő passzivitásának köszönhetik. Az erdélyi magyarok csak hozzájuk képest voltak aktívak.”

Maga Gyurcsány Ferenc kormányfő is elküldte gratulációját az EP-be bejutott Tőkésnek, Frundának és Sógornak: „a Magyar Köztársaság kormánya nevében gratulálok minden új magyar EP-képviselőnek, egyúttal felkínálom nekik a magyar kormány együttműködését minden, a régiónkat érintő közös európai érdek érvényesítésében”. A magas [magyar] részvétel erős legitimációjú magyar képviseletet eredményezett az Európai Parlamentben – fűzte hozzá. Nyilvánvalóan ő is felismerte: kár azon dühöngeni, hogy az erdélyi magyarok szakítottak az egységes politikai irányultság hamis látszatával – hiszen ne feledjük: Romániában, egy pluralista demokráciában élnek.

H. P.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?