Lengyel László: Errefelé nincs megbékélés
Hiába a protestáns német és a katolikus lengyel püspökök megbékélési kísérlete, Brandt térdre hullása Varsóban, német javaslat Lengyelország fölvételére a NATO-ba és az EU-ba – nincs megbékélés, nincs európaizálódás. Ma messzebb vagyunk tőle, mint húsz évvel ezelőtt. Miként nincs lengyel-orosz vagy német-cseh, román-magyar vagy szlovák-magyar megbékélés sem, s ki gondolna a szerb-horvát vagy szerb-albán békülésre. Újabb sebeket osztunk és kapunk.
© Marton Szilvia |
Norman Davies Lengyelországot Isten játszóterének nevezte. Magyarország alighanem az ördög játszótere. Hát Csehország? Ennek elgondolását Havelra és Pithartra, Pehére és Simečkára hagyom. Lengyelország most megmutatta. A Kaczyński ikrek, elnök és miniszterelnök (a lengyel népnyelvben „Kaczory” – ha jól értem: nagy, esetlen gúnárok) az utolsó lengyelig kitartottak Európával szemben. „Ha nem lett volna második világháború és német megszállás, akkor most 66 millióan lennénk lengyelek” – vette elő a történelmi kártyát Lech Kaczyński, s ennek megfelelő szavazati arányt követelt. A majdnem síró Merkel európai elszigeteléssel fenyegette a lengyeleket, hiába. (Istenem, túlélte Ulbrichtot és Honeckert, Gomulkát és Giereket, sőt, Jaruzelskit, és most német kancellárként ezt kell elviselnie!) Ezután még a csehek és a litvánok is kivonultak a „Kaczory” háta mögül. Akkor vetette magát harcba Sarkozy, és hozta létre a kompromisszumot. Lengyelország büszke lehet győzelmére – megteremtette Európa politikusainak kivételes egységét: a lengyeleket mindenki utálja.
Ismerem én is az európai intézmények hibáit, tudok mindent politikusaik és adófizetőik önzéséről, de erre nem válasz az összeférhetetlenség, nem válasz az intézményalkotásra és a megbékélésre való képtelenség. Nyugat-Európát a bűntudat, önnön civilizációjának barbárságával való szembenézés vitte előre. Bennünk viszont nagy a bűnt és a hibát másokon számon kérő indulat, hiányzik a saját bűneinkkel és hibáinkkal való elszámolás képessége.
Kelet-Európában mindenki történelmébe menekült. Most jövök Oroszországból, ahol az önazonosság legfontosabb pillére a második világháború, Sztálingrád, Európa megmentése. Ne vond kétségbe, hogy felszabadítottunk – hallatszik mindenünnen a baltiakkal és a lengyelekkel, de a magyarokkal és a románokkal szemben is. Nem vonom. Annak ellenére, hogy apám három évet töltött hadifogságban Zaporozsjében, öccse pedig elpusztult a focşani szovjet gyűjtőtáborban. Anyámat, ellentétben Günter Grass anyjával, nem erőszakolták meg. 56-ban nem lőttek le családunkból senkit.
Nem szerettek minket? – kérdi a pétervári újságírónő. - Alighanem csak közönyt érzünk, nem úgy, mint a lengyelek vagy a litvánok - válaszolom. Magyarországon nem 1944-45 vagy 1956 áll a középpontban, hanem Trianon, a több mint nyolcvan éves békeszerződés. Nesze neked! Ezt kell majd Sarkozynek kezelnie: ha nem lett volna Trianon, akkor Magyarország akkora, de akkora lenne… Ördög játszótere.
Kérdem Esterházy Pétert, milyennek látta ő Lengyelországot. Gyönyörű, remek, szabad - lelkesedik. Te, ezek úgy élnek együtt a politikával, mint a svájciak. Fogalmuk sincs, ki van kormányon, nem érdekli őket. Minden épül. Gondolkodnak. Képesek belehelyezkedni a másik nézőpontjába. Még az enyémbe is. Nincs két egymást gyilkoló oldal, mint nálunk. Igen, én is beszéltem Michnikkel, szomorú. Mondogatja, hogy baj van, de hidd el, nem látszik.
Magyarországon - ezzel szemben - azonnal megcsap a rossz levegője. Itt büdös van. Mindenki magát gondolja el. Hermetikusan elzárjuk magunkat attól a lehetőségtől, hogy a másiknak, vagy egy másiknak igaza lehet.
„Végeredményben, Áprilka, minden csak nézőpont kérdése, ki és hogyan nézi a világot… Ahogyan már írtam magának, a szudétanémetek azt mondják, hogy a Balkán Lovosice után kezdődik…A Slavia kávéházban pedig Kamil Lhoták, a festő mindig azt állította, hogy Kelet-Európa Prága külvárosában, Karlínban kezdődik… és Rychlík, a zeneszerző azt kiáltotta erre, hogy nem, mert hogy már a Poňči kapu mögött… És én azt írtam, hogy Kelet-Európa ott kezdődik, ahol az utolsó monarchiabeli empire pályaudvar áll… De Joszif Brodszkij az Express-beli nyilatkozatában hozzáteszi, hogy Ázsia Kijevben kezdődik és Kínában végződik, hogy miként Gogol mondta, Oroszországban három évig is lovagolhat az ember, mégsem éri el a határt…” – írja a jó öreg Hrabal. A számítógépből Rosztropovics rezgeti, vonja elő Bachot, Európa megvan, s mi benne kuksolunk, mint egy Matrjoska-babában.