2006. február. 02. 16:52 Utolsó frissítés: 2006. február. 09. 14:46 Vélemény

Interjú Izrael ex-jegybankelnökével

A Hamász győzelme nyomán kialakult pénzügyi helyzetről a Kecskemétről elszármazott, 80 éves Moshe Zambart, az izraeli Nemzeti Bank nyugalmazott elnöke adott interjút a hvg.hu-nak.

Államcsőd fenyegeti a Palesztin Hatóságot 
Hacsak valami gyors beavatkozás nem történik, a palesztin kormány napok alatt fizetésképtelenné válik. Erről szóló cikkünk eléréséhez, kattintson ide.
hvg.hu: A Fatah vezetői állítólag már elkezdték kimenekíteni pénzeiket a palesztin területről biztonságosabb helyekre. Igaz a hír?

Moshe Zambart: Hivatalosan nem erősítették meg, de valószínű. A Fatah némely vezetője attól tart, hogy a Hamász majd számon kéri, honnan van a pénzük, „csak nem a palesztin néptől lopták?” Ha úgy érzik, veszélyben a vagyon, akkor nyilván menteni fogják a menthetőt.

hvg.hu: Mi lesz a palesztinoknak szánt izraeli pénzátutalásokkal?

M.Z.: Izrael és a Palesztin Hatóság között érvényes megállapodások vannak, amelyeket mindkét félnek be kell tartania. Nekünk át kell utalni a nekik járó adókat és vámilletékeket, nekik pedig be kell tartani a Fatah és az izraeli kormányok által aláírt megállapodásokat. Ez megköveteli, hogy ismerjék el Izrael állam létét. A pénzeket most azért tartják vissza, mert attól tartanak, abból nem a palesztinok bérét fogják kifizetni, hanem – a jelenlegi anarchikus állapotok közepette – az Izrael elleni akciókat fognak belőle finanszírozni.

hvg.hu: Ön szerint hogyan lehetne közelebb kerülni a válság megoldásához?

M.Z.: El kellene kezdenünk a bizalomépítést egy kis lépéssel: át kellene utalni a pénz egy részét, majd várnunk kellene, hogy a Hamász  kinyilvánítja-e Izrael elismerését.

hvg.hu: Miért jó az, ha Izrael szedi be a palesztinoknak járó adókat és vámokat?

M.Z.: A Palesztin Hatóság még nem rendelkezik megfelelő szervezettel a vámok és adók behajtására. Ráadásul az egységes vámrendszernek köszönhetően a palesztin-izraeli kereskedelemben nincsenek akadályozó tényezők, maximálisan kihasználhatjuk a komparatív előnyökben rejlő lehetőségeket.

hvg.hu: A vámunió fenntartásába a Hamász is belemegy?

M.Z.: Remélem, a Hamász is megérti, hogy ez mindkét nép számára előnyös rendszer. Hová tudnának különben exportálni?  Izrael itt van a szomszédban. Hol dolgoznának viszonylag magas bérekért az arab munkások?  Nálunk. És az itteni keresetek növelik a palesztin lakosság vásárlóerejét, segíti mozgásban tartani a palesztin gazdaságot.

hvg.hu: A palesztinok az Izrael által beszedett adókon és vámokon kívül segélyeket is kapnak. Izraelnek van-e beleszólása az összesen évi egymilliárd dollárra rúgó amerikai és uniós segélyekbe?

M.Z.: Nem. Véleményünk lehet, amit remélem számításba is vesznek, de a segélyek nem rajtunk múlnak. Ha az európaiak véletlenül használják is az izraeli bankokat az átutalásoknál, természetesen átutaljuk a pénzt palesztinoknak. Ha valaki a Bank Leumin keresztül utal a Hamászhoz, a Bank Leumi elvégzi az átutalást.

Shiri Zsuzsa/Jeruzsálem