2005. augusztus. 03. 00:00 Utolsó frissítés: 2010. március. 02. 14:06 Vélemény

Portré: Garabits Károly, a Fidesz új erzsébetvárosi alelnöke

"Tizenhat évesen még egy ágyban aludtam a bátyámmal. Fürdőszobánk sem volt, a WC pedig kint a folyosón" - rettent el az őt és négy testvérét egyedül nevelő mama szocializmusbeli nyomorának dimenzióival az átigazolásával még egyes fideszeseket is meglepő, egykor MSZP-támogatott 50 éves önkormányzati képviselő.

© Horváth Szabolcs

Az ifjú Garabits e szükségben azzal főz, amije van: ügyesen focizik. Így dekázgat el az építőipari technikusságig és a Budapesti Spartacus futballcsapatáig, ahol akkor fejedelminek számító havi háromezer forintos sportállással - "a munkahelyemre be sem kellett járni" - ismerik el. Ám amikor barátja, a VII. kerületi ingatlankezelő egyik vezetője csábítja, feladja a másodosztályú futballisták csillogó életét: "egyből ötven embernek lettem a főnöke. Az igazgató szerint kutyának és művezetőnek utcán a helye, ezt megfogadva folyton mentem ellenőrizni." És amikortól lehet, magánvállalkozásokat indít, "leginkább az ingatlanforgalmazás vonalán". Ambíciója 1994-től még tovább viszi, már a politikában is próbálkozik. Barátja, Filló Pál és az MSZP támogatásával önkormányzati képviselő lehet Erzsébetvárosban. A több vas azonban a tűzben marad: menetből ingatlankezelői és -közvetítői szakképesítést szerez, 2001-ben pedig igazgatásszervezői diplomával is gazdagszik. Közben 1996-ban szakít az MSZP-frakcióval, megalapítja az Együtt Erzsébetvárosért Egyesületet, és mostanáig ennek színeiben, függetlenként prolongálta helyét az önkormányzatban. Utóbb - hívásra - leigazol a Fideszbe, ahol a felsőbb szint oly mértékben megörül neki, hogy a kerületi berzenkedések ellenére nyomban helyi alelnökké üti.

"Minden hétfőn megy a nagypályás foci, de ott a tenisz is tizenöt éve" - jelzi multikulturálissá lett attitűdjét a feleségével - "általános iskolai padtársam volt" - és 22 éves fiukkal, az Államigazgatási Főiskolát frissen végzett Tamással az immár részben megvásárolt erzsébetvárosi szülőházban élő újfideszes. A nagyobbik Garabits fiú, a 25 éves másoddiplomás joghallgató Márton már saját házában él Zuglóban.

- Sokáig nem egészen értettük, mit jelent Orbán Viktor minapi tusnádfürdői beszédében, hogy a baloldalon szükség van nemzeti fordulatra. Aztán eszünkbe jutott ön, aki a 2002-es parlamenti választások idején még az MSZP-s Filló Pál javára lépett vissza. Szóval akkor ön lenne a bezzegbaloldali?

- Korántsem egyedül vagyok "baloldali értékeket képviselő" ember a Fideszben. A másik: nem mondtam le Filló Pál javára semmiről, csak közöltem, hogy nem kívánok indulni. Az egész csak arra volt jó, hogy nyilatkozhattam tévében, újságokban, megismertek.

- Most könnyen a szemére vethetik, hogy megtagad egy régi kapcsolatot...

- Pali régi barátom, az Athenaeumban együtt dolgozott édesanyámmal. Ő vitt táncba, vagyis a politikába, amikor 1993-ban azt mondta, segítsek, mert remek a szervezőkészségem, sok embert ismerek. Mondtam: örömest, de csak ha nem kell belépnem a pártba.

- A nemrég történtek fényében is kérdezzük: mi baja volt a párttagsággal?

- Engem már a hetvenes évek végén is csalogattak, hogy lépjek be az MSZMP-be, de megesett például, hogy együtt söröztünk valahol délelőtt hárman, utána viszont az egyik - a párt alapszervezeti titkára - rohant az igazgatóhoz bepanaszolni, hogy azok ott ketten söröznek. Az igazgató azonban jó barátom volt, behívatott, és már tudtam mindent.

- Tényleg borzalmas világ volt. De az új rezsimben is hátat fordított a szociknak. Miért?

- Mert azt éreztem, hogy nem tiszták a dolgok. Eldöntöttük például, hogy az ingatlankezelő kft-nél felállítunk egy felügyelőbizottságot, és annak én leszek a vezetője. A testületi ülés előtti este még együtt ettünk-ittunk az akkori szocialista polgármester asszonnyal, ahol mindent meg is beszéltünk. Tudni kell, hogy azt az asszonyt a lakáshoz jutástól kezdve a kampányának szervezéséig mindenben segítettem. Erre másnap a testületi ülésen feláll s azt mondja: bárki lehet, csak a Garabits nem... Értik ezt?

- Ahhoz kevés a tárgyismeretünk. De önnel kapcsolatos fenntartás új közegében, a Fideszben is megfogalmazódott. Legalábbis helyi szinten. Arra tud magyarázatot?

- Mondjuk ki végre: a képviselők egyszerűen nem csinálnak semmit. Október óta itt vagyok, szerveztem lakossági fórumokat, de egyikük sem jött el. Pedig megjelent például Orbán Viktor, Pokorni Zoltán, ők meg sehol. Nem ott kellene ülniük az első sorban?

- És mit tesz ennek megváltoztatásáért?

- Ahogy színre léptem, a szemükbe mondtam: gyerekek, ha már ötvenévesen elköteleztem magam, és beléptem a Fideszbe, én nyerni akarok. Aki nem akar nyerni, az ne is jöjjön ide.

A portré második része (Oldaltörés)

- Ezért lett hosszú évtizedek önmegtartóztatása után párttag is?

- Ha nem vagyok tag, alelnökként sem jöhetnék szóba, és hiába lettem az Együtt Erzsébetvárosért Egyesület elnökeként független képviselő, jövőre már semmi esélyem sem lenne. Így azután amikor hívtak a fideszes barátaim, kérdeztem, nem gond-e, hogy alapvetően baloldali érzelmű vagyok, és szociálisan érzékenyebb, mint az átlag?

- Tény: az egykori félkomfortos ágymegosztásból anyagilag is sokra vitte...

- Valóban, jómódúnak mondhatom magam, nincsenek megélhetési gondjaim.

- Mégis mit értsünk ezen?

- Tizenkét cégben vagyok benne, a legtöbbjükben ötvenszázalékos részesedéssel. Ezek általában ingatlanforgalmazással, némelyek a vendéglátással vannak kapcsolatban. A mai kornak megfelelően egy-egy vendéglátót egy-egy cégre csináltunk. Ez persze holt tőke, még ha a sörözőink nyereségesek is, mert a pénzt mindig visszaforgatjuk.

- Milyen közel van ahhoz, hogy bekerüljön a leggazdagabb száz közé?

- Ettől távol vagyok. Pontos összeget nem tudnék mondani. Szerintem legfeljebb egymilliárd körüli lehet a vagyonom.

- Nyilván sokan nem értik, minek akkor a politizálás, hiszen fő területe most mégis a kerületi Fidesz gatyába rázása. Na de ön nem szokott megállni félúton. Aztán merre tovább?

- Orbán Viktor többször elejtette, hogy elég ennek az országnak két nagy párt. Akkor szerintem is könnyebb lenne minden. Mi több: remélem, hogy megélem a nagykoalíciót is.

- Hoppá. Ilyet még Orbán úr sem mondott...

- Nem helyes négyévenként lecserélni egy ország vezetését. Egy idő után ennek vége kell hogy legyen, és a két nagy meg fog egyezni.

- Tekintsünk egyelőre szűkebb időhorizontra. El tudja képzelni, hogy már 2006-ban fideszes polgármestere legyen Erzsébetvárosnak?

- Egyfelől amikor 1994-ben elkezdtem politizálni, még 80 ezren voltunk Erzsébetvárosban, ma viszont már csak 60 ezren élnek itt. Elöregedett a kerület. Másfelől figyelmeztettem a szocialista polgármester urat: "építed az új házakat!? Vigyázz, mert nem öreg komcsik és szocik, hanem fiatal fideszesek költöznek oda." Vagyis szépen kiszervezi maga alól a széket...

LINDNER ANDRÁS - HORVÁTH ZOLTÁN

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?