2005. január. 21. 12:06
Hirschler Richárd
Utolsó frissítés: 2005. január. 21. 13:33
Vélemény
25 éve írta a HVG (amikor 5 forint volt egy korsó sör)
1980 januárban a szovjetek megtámadták Afganisztánt, ami azután 22.000 halottjukba került. A HVG a nyugati gazdasági retorziókkal foglalkozott. Idehaza a sör drágulása visszavetette a fogyasztást, felesleges helyettesi kinevezések és a fegyverkezési verseny éleződése borzolta a kedélyeket.
Carter amerikai elnök kiterjesztette a Szovjetunióval szemben meghirdetett gazdasági korlátozásait: a gabonaszállítások részleges embargója után visszavonta az USA által stratégiainak minősített, legkorszerűbb technológiát tartalmazó termékek exportjára kiadott engedélyeket is.[Washington az Afganisztán elleni szovjet invázióra reagált, de erről a cikkben nem esett szó. A szerk.] A gabonatőzsdék nagyarányú áreséssel reagáltak a korlátozásra. (…) Carter nem most hallgatott először azoknak a tanácsára, akik - többszöri kudarc ellenére- makacsul hiszik, hogy az USA gazdasági politikai engedményeket csikarhat ki a Szovjetuniótól. (…) Az amerikai elnök lépései ...azt eredményezik, hogy a washingtoni adminisztráció tovább veszít nemzetközi presztízséből.
Söripari kérdőjelek – Mese habbal
A tavalyi háromszoros áremelés után visszaesett a sörforgalom, így most az a fenyegető helyzet állt elő, hogy esetleg hatalmas készletek romlanak meg. Az egyre növekvő készletek miatt a söripar elhatározta a termelés újabb csökkentését, s emellett bejelentettek egy időszakos árleszállítást is: október 17. és november 30. között az import csapolt sört a vendéglátóiparban a belföldi kommersz sör árán ihatták meg a fogyasztók. [A cikkben ugyan nem szerepelnek konkrét árak, de olvasóink tájékoztatására: a 70-es évek második felében a talponállókban 2-3 forint volt egy pohár, illetve 3-5 forint egy korsó sör, a boltokban 5-6 forint volt az üveges sör].
Novobáczky Sándor: Helyettes
Régi igazság, hogy az adminisztratív létszám olyan, mint a testsúly. Amilyen gyorsan gyarapodik, olyan nehéz megszabadulni tőle. Ha már egyszer a létszám megszaladt, ember legyen a talpán, aki meg tudja állítani. Hogy mit lehetne tenni a z adminisztráció túltengése ellen, anélkül, hogy tömeges egzisztenciális, vagy politikai-társadalmi bajokat idéznénk elő- meg nem mondhatom. Egy ötlettel hozakodom csak elő: a helyettesekkel kellene kezdeni. A helyettesi cím ma már egyik formája, hogy jól jövedelmező állást biztosítson olyan vezetőknek, akiknek más konkrét beosztás nem jutott. Helyettes-stopra volna szükség?
Válaszol a békekutató: Az erőszakot egyelőre nem tudjuk kiküszöbölni
HVG: Mennyiben szerepeltek gazdasági indítékok abban, hogy a NATO decemberben az úgynevezett eurórakéták beindítása mellett döntött?
Kende István: (…) Kissinger…köntörfalazás nélkül így fogalmazott: a korlátozott háború a legjobb eszköz arra, hogy ellenfeleink anyagi forrásait szakadatlanul megcsapoljuk”A szocialista országokra kényszerített fegyverkezési versenynek legföljebb fékezésére törekedhetünk ….Egy szocialista ország boldogan termelne ekét vagy palacsintasütőt, katonai rakéta helyett- csak nyerne rajta.
HVG: Végül is mit tehetnek a szocialista országok és a leszerelésért küzdő erők a fegyverkezési hajsza megakadályozásáért?
K.I.: (…) Amig az Egyesült Államok diktálja a hajszát, sajnos nem lehet letenni a fegyvert, egyoldalúan leszerelni.