Nyüzsi nyüzsi 2012. január. 23. 07:12

Egy egész nemzet állt ki szombaton Orbán tervei ellen

Amint arra számítani lehetett, a szombati, látványosan sikeres kormánypárti Békemenet után azonnal meg is kezdődött az...

Amint arra számítani lehetett, a szombati, látványosan sikeres kormánypárti Békemenet után azonnal meg is kezdődött az önámítási nyilatkozatverseny. Bencsik András már a helyszínen egymilliós tömegről beszélt. Ezt még be lehet tudni a pillanat hevének, a Belügyminisztérium aznapi közleményében már csak négyszázezer ember szerepelt. Cserében igazán zamatos, hatvanas évekbeli sajtószöveggel örvendezettek meg bennünket: "a békés, jó hangulatú eseményen közel négyszázezren vettek részt. Emberemlékezet óta Magyarországon ekkora tömeg még nem demonstrált a kormány és politikája mellett" - írta elfogulatlan közleményéban a BM.

Szijjártó Péter miniszterelnöki szóvivő hasonlóan visszafogottan reagált az eseményekre. Mint elmondta, "öröm számunkra, hogy Magyarország történetének legnagyobb demonstrációját megszervezve az emberek tanúbizonyságát adták annak, hogy az a rendkívül széles összefogás, amelyet létrehoztak a 2010-es parlamenti választáson, és amely lehetővé tette Magyarország megújítását és újjászervezését, még mindig él".

Tüntetés a készülő "IMF-diktátum" ellen. Vagy mellett?

Ez a két nyilatkozat csupán azt felejtette el, hogy 1957. május 1-én, pár hónappal a 56-os forradalom után szintén tömegek mentek a Hősök terére a kormány mellett tüntetni, és a felvételek és beszámolók alapján még ennél is nagyobb tömeg gyűlt össze.

Ámde a lényeg nem ez. A nyilatkozatversenybe a Kossuth téri szíriuszos tüntetők vezetője, Takács András is beszállt, aki az Országos Sajtószolgálaton keresztül adott ki közleményt az egész éledező magyar nép nevében. A közlemény szerint a nemzet a tüntetéssel "a kormánynak azt üzeni, hogy a kulturális és gazdasági szabadságharcban élvezi a társadalom többségének a támogatását, kivé talán az egykulcsos jövedelemadót", és azt is, hogy "az EU, az IMF, az USA  demokrácia  felfogása és diktátuma elfogadhatatlan a magyar nép számára. A szabadságunk maradékát már nem adjuk!"

A közlemény kiadója csak azt felejtette el, hogy a Békemenet - amint azt a transzparensek tömege is kifejezi - pont mindazon dolgok melletti harcos kiállásról szólt, amit Orbán Viktor épp készül feladni az EU és az IMF előtt. Ennek a megmagyarázására leszünk igazán kíváncsiak.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.