Nyüzsi nyüzsi 2012. január. 09. 12:57

Seggszáj: Giró-Szász és az IMF

Aki elolvasta, vagy meghallgatta a kormányszóvivő közmegnyugtatás céljából közzétett nyilatkozatát arról, hogy...

Aki elolvasta, vagy meghallgatta a kormányszóvivő közmegnyugtatás céljából közzétett nyilatkozatát arról, hogy "a kabinet garantálja a magánszemélyek bankbetéteit", annak nagy kő eshetett le a szívéről. Már feltéve, ha elfelejtett egy másik, közmegnyugtatás céljából közzétett nyilatkozatot 2010 áprilisából, ami így hangzott: "A Fidesz megőrzi a nyugdíjak értékét és megvédi a nyugdíjpénztárakat."

De jó, fogadjuk el, hogy a kormány ezúttal tényleg nem nyúl az emberek privát megtakarításaihoz. A szóvivőnek azért annyit illett volna még kommentálnia, hogy ha nem a totális bizalomvesztésnek, akkor minek vagy kinek is köszönhető az, hogy emberek tömegei eddig becslések szerint több, mint 50 milliárd forintot vittek ki az országból és helyeztek el osztrák, illetve szlovákiai bankok számláin. Ja, elnézést. tévedtünk, Giró-Szász András mégis elárulta, kik a felelősök: a felelőtlen rémhírterjesztők, akiket ezután majd jól fel is kutatnak.

A nyilatkozat többi része azonban már erősen azt a gyanút kelti az emberben, hogy a kormány feltételezése szerint polgárai 15 perces memóriával rendelkeznek. Itt van például a következő két mondat, három állítással, s az bennük a közös, hogy egyik sem igaz: "A kormányszóvivő szólt a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az EU-val folytatandó tárgyalásokról is, és azt mondta: eddig is 'egyértelmű volt' a magyar kormány álláspontja, a kabinet 'eddig is megállapodásra törekedett'. Hozzátette továbbá, hogy decemberben az IMF és az EU delegációja 'nem idő előtt' utazott haza az előkészítő tárgyalásokról."

1) Eddig is egyértelmű volt a kormány álláspontja? Cséfalvay Zoltán államtitkár még tavaly novemberben is azt mondta, nincs szükségünk az IMF készenléti hitelre, olyan jók a mutatóink, különben is beindultak azok a szerkezeti reformok, amiket a hülye IMF nem akar észrevenni, azért követeli azóta is rajtunk.

2) A kabinet eddig is megállapodásra törekedett? Szijjártó Péter még tavaly novemberben is azt közölte, "Mi nem akarjuk, hogy Magyarország nemzetközi pénzügyi szervezetek jóakaratától függjön, nem akarjuk, hogy külföldről bármilyen nemzetközi pénzügyi szervezet diktálja a magyar kormánynak az intézkedéseket, és kényszerítsen ki megszorításokat."

3) Decemberben az IMF és az EU delegációja nem idő előtt utazott haza? Holott eléggé egyértelmű, hogy a két küldöttség nem a Jézuska miatt, hanem a stupid, EU által is kritizált jegybanktörvény miatt szedte a sátorfáját. Ráadásul a lépés Ollie Rehn uniós pénzügyi biztos személyes döntése volt, ennyire "nem idő előtt" utazott haza a két küldöttség.

Hirdetés