Kit érdekel. Vagy csak felmérték, hogy egyetlen érintett sincs, akkor meg minek szórjuk a pénzt, a fogyik nem szavaznak, a kismamákat majd paternálisan felkaroljuk.
Megint eltelt pár hónap, megint kijött az értesítő, megint mehetünk választani. Az értesítő persze pont olyan, mint a múltkori, tájékoztatnak, hogy ott vagyok a szavazóköri névjegyzékben, és persze a szavazóhelyiség is ugyanaz, a kerületi általános iskola és gimnázium. És akárcsak tavasszal, most is ott áll ugyanaz a száraz mondat: "Tájékoztatom, hogy a szavazóhelyiség nem akadálymentesített."
Nem? Miért nem? Tehát még csak nem is az, hogy elnézést. Vagy hogy sajnáljuk, de nem gondoltunk rá időben. Nem: tájékoztatjuk. Kérjük e megfellebezhetetlen, objektív tény egyetlen hang nélküli szíves tudomásulvételét. Olyan budai iskoláról van szó, amelybe bejutni a szó szoros értelmében többlépcsős művelet. Kerekesszékben közlekedő, babakocsit toló polgártársainknak esélyük sincs. Ja de van, ha cipelnek, ill. felcipeltetik magukat.
Amikor hónapokkal az országgyűlési választások előtt megérkezett ugyanez az értesítő, azon tűnődtem, miért nem elég az idő kicsit felkészülni az ilyesmire. "A szavazóhelyiség egyelőre még nem akadálymentesített, de mivel nekünk minden polgár fontos,a választások idejére természetesen ideiglenes rámpát építünk az épület elé. Megértésüket köszönjük." Ugyan már.
A Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége (MEOSZ) becslése szerint "a közhasznú épületek – mint kormányhivatalok, kórházak, iskolák – mintegy 60 százaléka akadálymentes", hát akkor ez része a 40-nek, zág son. Európai Regionális Fejlesztési Alap? Új Széchenyi terv? Kit érdekel. Vagy csak felmérték, hogy egyetlen érintett sincs, akkor meg minek szórjuk a pénzt, kell stadionra, a fogyik nem szavaznak, a kismamákat majd paternálisan felkaroljuk.
Kit érdekel, hogy van egy 1998. évi XXVI. törvény, amiben explicite benne van: "a fogyatékos személyek számára biztosítani kell a közszolgáltatásokhoz való egyenlő esélyű hozzáférést", és hogy egy iskola vagy egy választás egészen biztosan annak számít? Hogy van egy 1997. évi LXXVIII. törvény "az épített környezet alakításáról és védelméről", amiben szintén explicite benne van, hogy biztosítani kell "a közhasználatú építmények esetében a mindenki számára biztonságos és akadálymentes megközelíthetőséget"?
Aztán az ember lapoz az értesítő túloldalára, és azt látja, hogy van megoldás: ha fogyatékkal élek, kérhetem, hogy szavazzak akadálymentesített szavazóhelyiségben (csak éppen elfelejtették odaírni, hogy az hol van), vagy rendelhetek mozgóurnát, akár még a szavazás napján is. Remek. De akkor még mindig lenne egy feladat: a választástól teljesen függetlenül is akadálymentesíteni az iskolát. És még egy: ideje végre megtanulniuk kommunikálni azokkal az emberekkel, akik a cechet ugye végül kifizetik.