Nyüzsi PLT 2013. április. 10. 07:47

Közpénz Hollywoodba, szeretettel

Tehetségtelen vagy? Modoros? Nem veted meg a közpénzt? Saját hivatalunk gyanúsít? A NER-nek szüksége van rád!

Megígértük, hogy folytatjuk a kormány médiapartnereinek és alkalmazottainak bemutatását, ám ezúttal a fészbukon rasszista posztokat ajánlgató MTVA-főtanácsadónál kacifántosabb előéletű csodabogárral foglalkozunk.

Elöljáróban: sok, jobboldalinak éppenséggel nem nevezhető polgár azért szavazott 2010-ben Fideszre, mert rohadtul tele lett a hócipője a szoclib kurzusértelmiséggel. Azoktól, akik hosszú évekig (vagy akár évtizedek óta) terpeszkedtek alapítványok, köztestületek, közpénzes tanácsadócégek, külföldi magyarintézetek pozícióiban. Művészi fokra emelve a költségvetésből fenntartott alibiprojektekből finanszírozott nagyvilági életet.

Ennek a társaságnak a bulvárértelmiségi-kékharisnya alkategóriájába tartozik Návai Anikó.

A szélesebb közvélemény egy 2009-es Index-riportból hallhatott róla először, amikor is kiderült, hogy Magyar Mozgókép Közalapítvány tíz év alatt mintegy 200 milliót költött arra, hogy Návai Hollywoodban kapcsolatokat ápoljon, azaz – saját szavai következnek – „prezentációkon, tárgyalásokon, munkaebédeken, munkavacsorákon, fogadásokon, egy kávé mellett, telefonon vagy e-mailben a kellő pillanatban szakmai érvekkel meggyőzze a döntéshozókat”, hogy Magyarországon forgassanak. Lássuk be, megért nekünk évi 19 milliót, hogy hősnőnk kincstári filmnagykövetként villoghatott a piros szőnyegen. A magyar producerek szerint azonban nem annyira, és Návai is folyamatosan kitért az Index azon kérdései elől, melyekben azt firtatták, hogy mégis konkrétan mely filmek köszönhetik neki magyarországi jelenlétüket.

Ám, ha a filmszakma nem is nagyon, legalább a magyar sajtó profitálhatott abból, hogy közpénzen tartottuk Návait Los Angelesben – gondolhatjuk mi. Rosszul. Ugyanis ami információt a filmnagyasszony összeszedett, azt többnyire eladta itthon pénzért, leginkább a Népszabadságnak. Az „információ” fogalmát ezúttal megengedhetetlenül tágan vontuk meg, ugyanis Návai interjúi nélkülöznek mindent, ami az újságírói munkásságra emlékeztet: egy sztármagazin és egy áruházlánc prospektusának elegyét alkotják, nyakon öntve jó adag bájolgással, ha és ha nyomaiban mégis fölfedezünk bennük valami eredetit, akkor az gyanús. Roppant gyanús. Maradjunk annyiban, hogy a hölgy interjúkészítése rokon vonásokat mutat Schmitt Pál sporttudományi tevékenységével.

Plágium vagy sem: amit Návai csinál – a sztárokkal való nyálas jópofizás, a partikon való nyüzsgés, a tömegfilmipar nagyágyúi úgynevezett „titkainak” bemutatása – kultúrállamban mint tömény bulvár, színtiszta piaci műfaj. Csak hát, Magyarország tele van olyan figurákkal, akik meg vannak győződve róla, hogy ők milyen tehetségesek, nélkülözhetetlenek, sikeresek és sikkesek. De aztán ezek a sikeremberek a jeges rémülettől dominált hangfekvésben kezdenek el sikoltozni, ha esély nyílik rá, hogy kilökik őket a piacra, be a mélyvízbe, s az a szörnyű veszély fenyegeti őket, hogy a pórnéphez hasonlóan nekik is állami pénz nélkül, magánerőből kéne a jövőben boldogulniuk. Széles a bulvárpiac, annyi csatorna van, ahol Návai Anikó riportergéniuszként magántőkéből is érvényesülhetne. Vagy a bulvár is egy szakma, ahol keményen fel van téve a léc, s a közpénzes lábvíz-média után az már kihívás volna? Mindenesetre Návai sértődötten reagált arra, hogy a továbbiakban nem kívánnak rá közpénzt fordítani.

Mert a kormányváltással úgy tűnt, vége ennek a jó világnak. Legalább ennyi kellemes legyen a Nemzeti Együttműködésben, és az csak külön elégtétel, hogy az egykori pártfogók hiába kezdtek akcióba a méltatlanul mellőzött Anikó mellett, pedig nem kisebb személyiség, mint a baloldal bezzegkonzervatívja, a nagysikerű, két adást megélt „Demokraták” című műsor állandó szereplője Kerék-Bárczy Szabolcs állt ki mellette szintén a Népszabadságban.

És ekkor még nem is tudtuk, ami az Átlátszó összeállításából derült ki, hogy a Magyar Mozgókép Közalapítvány 2006-2010 közötti működését vizsgáló 2011 őszi KEHI-jelentés azt állapította meg, hogy „Návai ugyanazt a munkát kifizettette egyrészt az MMKA tulajdonában álló Filmunió Kft.-vel, másrészt magával MMKA-val is. “Az MMKA 2009. március 16-án kötött szeződést a Navai Enterprises-szal a magyar filmszakmának a Location Trade Show-n történő képviselete tárgyában, annak ellenére, hogy ennek a feladatnak az ellátását már a Filmunió Kft. is vállalta a támogatási szerződés alapján, ezért a Navai Enterprises-szal történt szerződéskötés nem volt indokolt. A vizsgálat a rendelkezésre álló dokumentumokból megállapította, hogy a Navai Enterprises a megbízás teljesítéséről ugyanazt a beszámolót adta át az MMKA és a Filmunió Kft. részére” – nyomozta ki a KEHI.”

Önök szerint ezek után mozgásba lendült a Polt-féle ügyészség? Aktivizálta magát Budai Gyula? Perre ment a magyar állam? Nem. Az történt, hogy Anikó műsort kapott a köztévén.

Hiába, váltani tudni kell. Návai Anikó fotóalbuma szerint a jelenlegi főkonzullal barátkozik, de Kumin Ferenc kommunikációs helyettes államtitkár is ott feszít a Návai-albumban. A riporternő meg újabban Orbán Viktornak dedikáltat focilabdát interjúalanyaival.

Hirdetés
Kult HVG 2024. november. 26. 20:00

"Amit mi csinálunk, az hosszútávfutás" – színfalak mögött az Ivan & The Parazollal

Néhány napon belül több helyen és több helyzetben is találkoztunk a jövőre hatodik nagylemezét megjelentető Ivan & The Parazollal, hogy megtudjuk, mitől különleges a zenekar új nagylemeze, hogyan áll most a 14 éves zenekar, mi történt velük az elmúlt években, és miért gondolják azt, hogy eljött az együttes aranykora. A HVG kisfilmje.