2010. június. 25. 15:03 Fürjes Judit Utolsó frissítés: 2010. június. 25. 17:10 Interjú

Tarlós István Budapest gondjairól

Egyelőre rejtély, hogy miből fizetik ki a fővárosi metróépítés első szakaszának a számláit, végre nyilvánosságra kerülhetnek a szocialista városvezetés titokszobáinak rejtett manőverei, nyilatkozta többek között Tarlós István, a Fidesz-KDNP fővárosi frakcióvezetője, a Fidesz főpolgármester-jelöltje a hvg.hu-nak. Az ősszel reményei szerint pozícióba kerülő új városvezetés pontosan körülhatárolja a tisztségviselők feladatát és felelősségét, felülvizsgálja a tervezett beruházásokat, helyreállítja a főváros pénzügyi stabilitását.

hvg.hu: Kimondhatjuk, hogy ön hivatalosan a Fidesz főpolgármester jelöltje?

Tarlós István: Legalábbis Orbán Viktor kimondta néhányszor az utóbbi félévben, úgyhogy nem nagyon érdemes más valakire számítani, azt hiszem.

hvg.hu: Korábban megígérte, ha megnyeri a választást, mindenen változtatni fog. Konkrétan mire gondolt?

T.I.: Egyszerűbb azt felsorolni, ami megmarad. Ide tartozik a város kulturális sokszínűsége, ami önmagában érték, még akkor is, ha kiegészítésre szorul. Nyilván meg kell próbálni befejezni a 4-es metrót, ami valljuk be, nem lesz egyszerű, ugyanis az eufemisztikus nyilatkozatokon túl soha nem hangzik el, hogy a számlákat miből fogjuk kifizetni.

Tarlós István
MTI

Ha csak az uniós büntetésből eredő pénzhiányt és az eddigi többletköveteléseket veszem alapul, már akkor is megközelítőleg százmilliárdos hiányról beszélhetünk a 4-es metró első szakaszánál. A metróépítést nem akarjuk leállítani, hacsak pénzhiány miatt önmagát le nem állítja. Remélem ez nem következik be, de ha mégis, az a jelenlegi városvezetésnek lesz köszönhető.

hvg.hu: Gyakran hallani, hogy építeni kell a második szakaszt is…

T.I.: Hogyne, egyetértek,  a baj csak az, hogy egyetlen árva fillér nincsen rá.  

hvg.hu: A Margit híddal mi a helyzet?

T.I.:  A Margit híd felújításához nem készítettek költségvetést, csak költségbecslések születettek, amik különösebb magyarázat nélkül sűrűn változtak lefelé és felfelé. Be kell fejezni a híd felújítását, ám az el nem végzett, vagy teljesen felesleges munkák számláit nem fogjuk kifizetni.

hvg.hu: A BKV működésében terveznek-e változtatásokat?

T.I.: Ez már súlyosabb falat, ott már jó esetben is ügyek százai vannak a nyomozóhatóság látókörében. Jegyzőkönyvekből és a városházi irodalomból könnyedén visszakereshető, hogy 2007 tavaszától az ellenzék, személy szerint én is próbáltunk BKV ügyben vizsgálatokat kezdeményezni. Két és féléven keresztül a városvezető, és a teljes budapesti szocialista vezetés minden ilyen kísérletet gunyorosan és következetesen lesöpört az asztalról, titokszobákat tartottak. A titokszoba egy valóságosan létező helyiség volt, ahol egy számítógépben őrizték a tanácsadói szerződések tartalmát, a képviselők pedig semmit nem rögzíthettek ebben a szobában, sőt titoknyilatkozatot írattak alá velük.

Nagyon szomorú, hogy nem egyedül a BKV-nál, hanem most már a részben külföldi tulajdonú cégeket leszámítva, gyakorlatilag minden fővárosi cégnél rendőrségi vizsgálatok zajlanak. Nem kisebbítve Demszky Gábor felelősségét, abban igaza van, hogy a városüzemeltetési területet tizenöt éve a szocialisták irányítják. Hiába halandzsázik akár Burány úr, akár Horváth úr, ez az ő területük. Mindig mindenről együtt szavaztak, együtt irányítottak nem véletlen, hogy a budapesti MSZP mindebbe belebukott.

hvg.hu: Az igaz, hogy ön és a Fidesz ellenzékben voltak, de egy kicsit hihetetlennek tűnik, hogy nem tudtak a városvezetés módszereiről és viselt dolgairól. Pontosan a választás előtt derült ki önök számára, mi zajlik a nagy fővárosi cégeknél? Valljuk be, ez azért jól jött önöknek….

T.I.: Ne haragudjon, de ez számomra értelmezhetetlen kérdés. A módszereket sejtettük, firtattuk, csak elő kell venni a jegyzőkönyveket. Az anyag azonban a titokszobákban lapult. A vizsgálatot mi kezdeményeztük, kérdezni azokat érdemes, akik ezeket a dolgokat véghezvitték, illetve meghiúsították a vizsgálatokat. A választásokkal a világon semmi összefüggése nincs a dolognak. Az történt, hogy a titokszobák feloldása után tavaly júniusban Kocsis Istvántól, a BKV jelenlegi vezérigazgatójától kaptunk negyven szerződést, amelyek egy része mellett egyszerűen nem mehettünk el szó nélkül. Az utána következő események nem rajtunk múltak. Csupán a bejelentéseket tettük meg a gyanús szerződések miatt a legfőbb ügyésznél, miután hozzájutottunk a titokszobában kötött szerződésekhez. A szocialista vezetés ellen saját, beosztott igazgatók vallottak csapatostól.

hvg.hu: Miben változtatna a városvezetés módszerein, melyek a főváros legégetőbb problémái?

T.I.: A városüzemeltetés, a beruházások újragondolása, a város pénzügyi stabilitásának helyreállítása. A városüzemeltetéssel kapcsolatban kiemelten kell foglalkozni a BKV-val és több közszolgáltató céggel, illetve azok privatizációjának körülményeivel is. A beruházásokat felül kell vizsgálni, ahol lehet, ott korrekciókat kell végrehajtani. 

[[ Oldaltörés (Folytatás) ]]

hvg.hu: A kormány elfogadta az önkormányzati képviselők létszámcsökkentését célzó törvénymódosítást, amit az ellenzéki pártok, de főként a szocialisták bírálnak. Tartanak az új rendszer aránytalanságától.

T.I.: Nem értem mi ezzel a probléma, hiszen éppen a társadalom többségének a véleményével találkozik, hogy a képviselők száma országosan csökkenni fog. A fővárosban közel hétszáz önkormányzati képviselő működik, csak összehasonlításképpen, Los Angelesben csupán 23, ez nincs rendjén. A képviselők számának csökkentése a megtakarítás mellett hozzájárulhat a működőképesség javulásához is. Eddig ugyanis a szabályozott hatásköri-felelősségi viszonyok alig voltak jelen a rendszerben.

hvg.hu: Ezentúl jelen lesznek?

T.I.: Természetesen, hiszen pl. a közbeszerzési törvény alapcélkitűzései is akkor érvényesülnek, ha előre megnevezett  felelőse van az eljárásoknak és nem bizottsági szinten kenik el a dolgokat. Nevesíteni kell, hogy ki a konkrét felelős a közbeszerzésekért. Emellett az ellenőrzést, a „monitoring” funkciót meg kell hagyni a mindenkori ellenzéknek.

Orbán Viktor és Tarlós István sajtóértekezlete
Fazekas István

Ez az MSZP-SZDSZ rezsim alatt egyáltalán nem érvényesült. Mondok egy példát: a BKV 10 tagú felügyelő bizottságában összesen egy ellenzéki helyet biztosítottak, a döntési hatásköröket és az ellenőrzés jogát is önmaguknak tartották fenn. Furcsának tartom, hogy most pont a szocialista vezetés rántja ki a kardot a „haza védelmében,” hiszen ők voltak először a szószólói annak, hogy túlzott a létszám és módosítani kell az önkormányzati törvényt. Az áprilisi választásokon helyrehozhatatlanul leszerepeltek Budapesten is, egyértelmű, hogy a kevesebb hely miatt féltik a pozíciójukat.

hvg.hu: Az MSZP attól tart, hogy a fideszesek bebetonozzák magukat a hatalomba és féltik a demokráciát.

T.I.: Az MSZP jelenlegi népszerűtlenségét kizárólag saját magának köszönheti, nem a politikai ellenfeleknek. Éppen a szocialistának mondott politikai kör mélypontja miatt ne tegyünk eleget a társadalmi igénynek? Mindig akkor jut eszükbe a demokrácia, ha sajátos okból nekik van szükségük rá. Féltik a demokráciát, ám ha abból indulunk ki, hogy a fővárosban is hosszú éveken át gátlástalanul és gúnyosan megszegtek minden demokratikus alapszabályt, egy kicsit nevetségesnek tartom, hogy egyfolytában a Fideszt vagy Orbán Viktort támadják. Vajon 1990 előtt nem politizáltak aktívan a mai szocialista elit tagjai, többek között Lendvai Ildikó, Gyurcsány Ferenc, Kovács László, Kiss Péter, Szekeres Imre? Nem, egy diktatórikus rendszert szolgáltak ki, s nem egyszerű párttagként, hanem annál komolyabb, főfoglalkozású minőségben? Hogy beszéltek ezek az emberek évtizedeken keresztül a kommunizmusról, a varsói szerződésről, a KGST-ről, s ezzel párhuzamosan, a NATO-ról, a közös piacról, vagy a kapitalizmusról? Melyik volt közülük, aki nem „ellenforradalomnak” nevezte 1956-ot? Bocsánat, de ne csináljanak Krisztusból bohócot.

hvg.hu: Ennek ellenére, fenntartja még azt a korábbi nyilatkozatát, ha ön lesz a főpolgármester, akkor az egyik alpolgármesteri széket a szocialistáknak adja?

T.I.: Ez sok mindenen múlik, többek között a választókon. Bár a város irányításában a jelenlegi felmérések szerint a Fidesz-KDNP lehet többségben, de a meccs még nincs lefújva. Hogy lesz-e ellenzéki helyettes attól függ, milyen személyiségeket hoznak be a közgyűlésbe. Korábban meggyőződéssel hittem abban, hogy kell majd egy szocialista helyettes, de ahogy a jelenlegi budapesti szocialista kínálatot látom, nehezen tudom elképzelni.

hvg.hu: Programjában szerepel Budapest szellemiségének a megváltoztatása, ezt hogy tervezi?

T.I.: Soha nem a városlakókra mondtam. A jelenlegi városvezetés szellemiségét kívánom megváltoztatni, teljesen más politikai filozófia alapján szeretnék gondolkodni és dolgozni. A szakszerűséget veszem alapul, nem pedig az anarchista álmodozást, ami jórészt kommunikációs trükkökben ölt testet. Szeretném, ha a városvezetés az emberekkel érthetően és egyszerűen beszélne, úgy, hogy a Magyar Tudományos Akadémiától a városszéli kocsmáig mindenütt megértsék.

hvg.hu: Most egyértelmű, hogy a Fidesznek áll a zászló, de októberig még sok víz lefolyik a Dunán, s azok a baloldaliak és liberálisok, akik csalódottságuk miatt áprilisban nem mentek el szavazni, most elmennek.  Nem számolnak azzal, hogy önök is úgy járhatnak, mint a szocialisták jártak 2006-ban, amikor is tavasszal megnyerték a parlamenti választást, ősszel viszont narancssárgába borult szinte az egész ország?

T.I.: Budapest 2006-ban nem borult „narancsba”, a 23 kerületből 15 MSZP, vagy SZDSZ vezetésű lett.  Idén áprilisban viszont a Budapesten harminckét helyből, harmincat megszereztünk, az MSZP soha nem tudott ilyen fölénnyel nyerni. De ha a listás eredményeket nézzük, a Fidesz-KDNP kereken 47 százalékot ért el listán, az MSZP 25 százalékot. Ha a szocialisták szeretnék majd az LMP-t maguk mögött tudni, akkor is csupán 37,5 százaléka van a két pártnak, legalábbis a jelenlegi számok alapján. Egyébként nem hiszem, hogy a társadalom többsége úgy gondolja: azt a pazarlást, azt a szakszerűtlenséget és halandzsa politikai utat kell folytatni a jövőben, amit az MSZP bemutatott. Még kevésbé feltételezhető, hogy a budapesti választók visszakívánnák azt az ámokfutását, amit a közszolgáltató cégek többsége MSZP irányítás alatt produkált. Ha valaki elhiszi, hogy a több százmilliárdos külső és belső adósságállománnyal küszködő lezüllesztett BKV-nál díjmentes tömegközlekedést lehet egy-két éven belül biztosítani, vagyis bedől e szánalmas szirénhangoknak, akkor lelke rajta, és szavazzon rájuk.

hvg.hu: A Jobbikkal, mint ellenféllel, nem számol az őszi választásokon?

T.I.: Mivel határozottan működő, mérsékelt jobboldali kormány idején radikális jobboldali párt nehezen képes erősödni, számítani lehet arra, hogy a Fidesz-KDNP ellen dühödtebben lépnek majd fel, mint a várost 15 éven át kormányzó MSZP-vel szemben. Persze nem a szimpatizánsaikra gondolok, hanem a vezetőikre

hvg.hu: Karácsony Gergely LMP-s frakcióvezető-helyettes álláspontja szerint a választójogi törvény módosítása ellen hajlandóak népszavazást is kezdeményezni, mivel  az ajánlócédulák gyűjtésére rendelkezésre álló időt a kormány lecsökkentette és a korábbihoz képest a négyszeresére emelte az induláshoz szükséges ajánlócédulák számát. A kettő együtt – az LMP szerint – kizárólag azt a célt szolgálja, hogy a Fidesz lehetséges ellenfeleit, a pártokat és a civil szervezeteket kiszorítsák a helyi és az országos közéletből.

T.I.: Az eddigi, hihetetlenül hosszú cédulagyűjtési időszakot nem a kormány rövidítette le, hanem az Országgyűlés. Nem volt komoly dolog, hogy egy rövid zsákutcányi ajánlással már indulni lehetett. Ezzel a közigazgatásban dolgozók közül is nagyon sokan már régóta tisztában vannak. Aki tart attól, hogy szélesebb választói kör ajánlását esetleg nem tudja megszerezni, az haragszik a demokráciára.

 

Hirdetés