2017 végére ígérik az egységes uniós feketelistát, amelyen azok az országok szerepelnek majd, amelyek nem hajlandóak együttműködni az adóügyekben. Félő, hogy gazdasági érdekek és a politikai befolyás alaposan átformálhatják a listát, ami elől így sok ország megmenekülhet.
„Mivel az unió számos országának magas rangú vezetője és számos vállalata érintett a Panama-botrányban, az Európai Unió hatékonyabb fellépést sürget az illegális vagy tisztességtelen adózási gyakorlatokkal szemben. Az uniós szakpolitikusok egy közös, uniós feketelistát terveznek az adóparadicsomokról, kiegészítve a nem együttműködő joghatóságokkal és az adóparadicsomokban működő pénzügyi intézményekkel, amely tartalmazná a szankciókat is” – mondta Valdis Dombrovskis, az Európai Bizottság alelnöke, euróért és szociális párbeszédért felelős biztos a gazdasági és pénzügyi tanács (Ecofin) brüsszeli ülését követően – írja a Piac&Profit.
A nulla vagy egy azt megközelítő adókulcsot alkalmazó országokat sorolnák ide, a biztos reményei szerint az év végéig meg is küldenék a javaslataikat az uniós tagállamoknak véleményezésre, hogy 2017 végére össze lehessen állítani az uniós listát. A terv jogilag kötelező érvényű intézkedéseket fogalmazna meg a vállalatok leggyakoribb adóelkerülési gyakorlatai ellen, de a káros gyakorlatot folytató tanácsadókat is megbüntetnék.
A tervvel kapcsolatban azonban többen kifogásolják, hogy csak EU-n kívüli országokat céloznák meg, holott az elmúlt időszakban kipattant botrányokból világosan látszik, hogy az adóelkerülésben egyes uniós országok is aktívan segítik a multinacionális cégeket. Mások arra figyelmeztetnek, hogy gazdasági érdekek és a politikai befolyás alaposan átformálhatják a listát. Az Egyesült Államokban például Delaware vagy Nevada államok aktív szerepet játszanak az adóelkerülésben, mégsem valószínű, hogy az EU felvállalja a konfliktust az egyik legfontosabb gazdasági és politikai partnerével. Félő, hogy a politikai játszmák miatt a feketelistán valószínűleg csak kisebb államok kapnak majd helyet.