Egyszerűen dúskálunk a nők helyzetét lefestő felmérésekben, kutatásokban: nők a munka világában, nők és az esélyegyenlőség, család és munka, karrier. A nőnap megmozgatta a pr-világot, de legalább nem próbálják leönteni rózsaszín szósszal a valóságot. A kutatások alapján eléggé tele lehet a nők hócipője a valósággal.
A nők 64 százaléka szerint vonzóbb az a munkaadó, amely külföldi munkalehetőségeket is kínál – mégis a férfi kollégákhoz viszonyítva nem érzik egyenlőnek a nők az esélyeiket a nemzetközi kiküldetések elnyerésére – derül ki a PwC felméréséből. Gyakran a munkaadó alapból azt gondolja, hogy egy családos nő el sem vállalná a kiküldetést, pedig a kiküldetést vállaló női válaszadók 41 százaléka szülő, míg a férfiak esetében ez az arány 40 százalék.
A nemzetközi kiküldetések tervezésekor a nők előtt álló három leggyakoribb probléma a hazatéréssel kapcsolatos és nem a családdal. Az első helyen említett aggály, hogy mi lesz a feladatkörük a kiküldetést követően. Ráadásul a nemzetközi tapasztalat sokszor alapfeltétele az előrelépésnek, mégis csak a munkaadók 22 százaléka tesz lépéseket a női mobilitás ösztönzésére.
A mobilitás iránti igény a női munkavállalók részéről sosem látott méreteket öltött, a valóságban azonban a lehetőségek elmaradnak. A cégvezetők több mint fele nyilatkozott úgy, hogy a női munkavállalók alulreprezentáltak a vállalati mobilitási programokban. A válaszadók 74 százaléka (nők és férfiak) nyilatkozott úgy, hogy a mobilitási tapasztalatszerzésre a legoptimálisabb időszak a munkaviszony első hat éve – a cégek harmada mégsem tesz elérhetővé korai külföldi kiküldetést. És persze az sem mindegy, hová kell menni, a nők 48 és a férfiak 35 százaléka sosem települne át a Közel-Keletre, míg Afrikáról a nők 43 és a férfiak 39 százaléka vélekedett ugyanígy.
Se karrier, se megbecsülés, se önbizalom
Nem túl boldogok a fiatal munkavállaló nők sem, ugyanis csak 4 százalékuk érzi azt, hogy kifejezetten megbecsülik a munkahelyén, és 37 százalékuk egyáltalán nem számít arra, hogy előre léphet a ranglétrán (a férfiaknál ez az arány csak 19 százalék) – derül ki a K&H Bank felméréséből. Mindez annak ellenére van így, hogy a nők körében jóval magasabb a legalább főiskolai diplomával rendelkezők aránya (a 19 és 29 év közötti nők 20 százaléka, míg a férfiak 9 százaléka tartozik a diplomások táborába.) Önbizalom terén viszont a férfiak vezetnek, 43 százalékuk, míg nőknek csak 23 százaléka az, aki az átlagnál többre hivatottnak tartotta magát.
Minden hatodik fiatal hisz abban, hogy az érvényesüléshez csak kitartás és szorgalom kell. A válaszadók 63 százaléka pedig azt mondta, hogy a saját útját szeretné járni a céljai megvalósítása érdekében, nem akar megfelelni másoknak. Itt is a férfiak között volt magasabb az arány: 69 százaléka követné a saját útját, míg a nőknek 58 százaléka gondolja így.
Miről olvasna még? Miről hallgatna előadást? Köszönjük, hogy válaszával segíti munkánkat!