Vállalat + Vezető hvg.hu 2016. március. 09. 15:47

Se karrier, se megbecsülés, se külföldi munka – mégsem annyira jó nőnek lenni

Egyszerűen dúskálunk a nők helyzetét lefestő felmérésekben, kutatásokban: nők a munka világában, nők és az esélyegyenlőség, család és munka, karrier. A nőnap megmozgatta a pr-világot, de legalább nem próbálják leönteni rózsaszín szósszal a valóságot. A kutatások alapján eléggé tele lehet a nők hócipője a valósággal.

A nők 64 százaléka szerint vonzóbb az a munkaadó, amely külföldi munkalehetőségeket is kínál – mégis a férfi kollégákhoz viszonyítva nem érzik egyenlőnek a nők az esélyeiket a nemzetközi kiküldetések elnyerésére – derül ki a PwC felméréséből. Gyakran a munkaadó alapból azt gondolja, hogy egy családos nő el sem vállalná a kiküldetést, pedig a kiküldetést vállaló női válaszadók 41 százaléka szülő, míg a férfiak esetében ez az arány 40 százalék.

AFP / DPA / Marius Becker

A nemzetközi kiküldetések tervezésekor a nők előtt álló három leggyakoribb probléma a hazatéréssel kapcsolatos és nem a családdal. Az első helyen említett aggály, hogy mi lesz a feladatkörük a kiküldetést követően. Ráadásul a nemzetközi tapasztalat sokszor alapfeltétele az előrelépésnek, mégis csak a munkaadók 22 százaléka tesz lépéseket a női mobilitás ösztönzésére.

A mobilitás iránti igény a női munkavállalók részéről sosem látott méreteket öltött, a valóságban azonban a lehetőségek elmaradnak. A cégvezetők több mint fele nyilatkozott úgy, hogy a női munkavállalók alulreprezentáltak a vállalati mobilitási programokban. A válaszadók 74 százaléka (nők és férfiak) nyilatkozott úgy, hogy a mobilitási tapasztalatszerzésre a legoptimálisabb időszak a munkaviszony első hat éve – a cégek harmada mégsem tesz elérhetővé korai külföldi kiküldetést. És persze az sem mindegy, hová kell menni, a nők 48 és a férfiak 35 százaléka sosem települne át a Közel-Keletre, míg Afrikáról a nők 43 és a férfiak 39 százaléka vélekedett ugyanígy.

Se karrier, se megbecsülés, se önbizalom

Nem túl boldogok a fiatal munkavállaló nők sem, ugyanis csak 4 százalékuk érzi azt, hogy kifejezetten megbecsülik a munkahelyén, és 37 százalékuk egyáltalán nem számít arra, hogy előre léphet a ranglétrán (a férfiaknál ez az arány csak 19 százalék) – derül ki a K&H Bank felméréséből. Mindez annak ellenére van így, hogy a nők körében jóval magasabb a legalább főiskolai diplomával rendelkezők aránya (a 19 és 29 év közötti nők 20 százaléka, míg a férfiak 9 százaléka tartozik a diplomások táborába.) Önbizalom terén viszont a férfiak vezetnek, 43 százalékuk, míg nőknek csak 23 százaléka az, aki az átlagnál többre hivatottnak tartotta magát.

Minden hatodik fiatal hisz abban, hogy az érvényesüléshez csak kitartás és szorgalom kell. A válaszadók 63 százaléka pedig azt mondta, hogy a saját útját szeretné járni a céljai megvalósítása érdekében, nem akar megfelelni másoknak. Itt is a férfiak között volt magasabb az arány: 69 százaléka követné a saját útját, míg a nőknek 58 százaléka gondolja így.

Miről olvasna még? Miről hallgatna előadást? Köszönjük, hogy válaszával segíti munkánkat!

Ha szeretne további hasznos híreket olvasni, iratkozzon fel hírlevelünkre!

hvg360 Kovács Gábor 2025. január. 02. 17:30

A lebukás idején Mészáros Lőrinc lánya is érdekelt volt exférje "brutális" kartellezésért megbírságolt cégében

Meglehetősen furcsa Mészáros Lőrinc exvejének kartellügye. Amely egyébként Mészáros Ágnes kartellügye is, 2022-ben, a válás előtt még érdekelt volt férje cégében. A szóban forgó közbeszerzést Mészáros Lőrinc érdekeltsége nyerte, a kartellező exvő ajánlata a bírálatig sem jutott. A legfurcsább, hogy az amúgy közbeszerzésbajnok Homlok Zsolt miért pont a válás környékén “buktatta le magát”. Gyanítható, hogy a jogállam kicsavarásával kiosztott NER-büntetésről van szó.