Vállalat + Vezető hvg.hu 2015. szeptember. 23. 06:00

A külföldön megkeresett pénz után is tartja a markát a magyar állam

Egy ügyvezető elvállalhatja a cég külföldi leányvállalatainál is az ügyvezetői feladatokat, amiért persze pluszfizetés is jár. A rossz hír az, hogy ilyen bérek után is – hiába származnak külföldről – be kell fizetni a magyarországi járulékokat.

Adott egy magyar kft, amelynek ügyvezetője Magyarországon lakik, de a cég szlovák és román leányvállalatainál is ellátja a vezetői feladatokat, amely munkáért természetesen fizetést is kap. Kérdés, hogy ezen munkabér után kell-e Magyarországon társadalombiztosítási járulékot fizetni?

HVG

Az Adózóna cikke szerint, ha az ügyvezető rendelkezik úgynevezett A1-es igazolással, amely azt igazolja, hogy a magyar tb-szabályok vonatkoznak rá, akkor a külföldi cégeknél nem vonnak le sem a munkavállalói, sem a munkáltatói járulékokat. (Az uniós jogszabályok ugyanis nem engedik a kettős adóztatást, vagyis egy munkabérért csak egy helyen kell megfizetni az adó- és járulékterheket.) Ugyanakkor az így keletkezett munkabér után itthon nyugdíjjárulékot, valamint egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulékot kell befizetni.

Ha a külföldi vállalkozás a járulékkötelezettséget közvetlenül teljesíti, akkor be kell jelentkeznie az adóhatóságnál, és kérelmezni, hogy vegye nyilvántartásba mint foglalkoztatót. Ezen kívül a bejelentési, járulékfizetési és bevallási kötelezettséget teljesíthetik az adótörvényben meghatározott képviselő útján, ezek hiányában pedig a munkavállalónak magának kell teljesítenie az adminisztrációs és befizetési kötelezettségeket.  

A teljes cikk az Adózóna.hu oldalon található.

Ha szeretne további hasznos híreket olvasni, iratkozzon fel hírlevelünkre!

hvg360 Tornyos Kata 2024. december. 23. 10:54

Lehet, hogy már nem a magyarok a finnek kedvencei, de azért még mindig nagyon várnak minket – mi igaz a finn sztereotípiákból?

Állandó sötétség, télen-nyáron meg lehet fagyni, kiváló az oktatás, és nem utolsósorban a legboldogabb ország a világon. Nagyjából ezek a jellemzők jutnak eszébe a magyaroknak Finnországról, ahova meglepően kevesen költöznek közülünk, annak ellenére, hogy rokonok vagyunk, más skandináv országok pedig kifejezetten népszerű kivándorlási célpontok. A finn kormány szinte kampányszerűen próbálja beszippantani a külföldieket – hogyan segítik a beilleszkedésüket, és milyen a háborús készültségben lévő Finnországban élni?