LB: nem volt megtévesztő az MSZP szavazólap-minta
Az MSZP szavazólap-mintát is tartalmazó szórólapjai nem voltak alkalmasak a választópolgárok megtévesztésére; a szórólapok és a választási értesítő együttes kézbesítése pedig nem bizonyított – hagyta helyben az Országos Választási Bizottság döntését a Legfelsőbb Bíróság (LB) több határozatában is csütörtökön.
A Legfelsőbb Bírósághoz (LB) több bírósági felülvizsgálati kérelem is érkezett az Országos Választási Bizottság korábbi határozatai miatt, ezeket a testület csütörtökön tárgyalta. Ezekben a kérelmezők azt kifogásolták, hogy a választások második fordulója során mind a választási értesítővel együtt megküldött szavazólap-mintát is tartalmazó MSZP-s szórólapok, mind az együttes küldés alkalmas volt a választói akarat befolyásolására, megtévesztésre.
Az Országos Választási Bizottság (OVB) április 21-én már tárgyalta a beadványokat és elutasította a kifogásokat. Indoklásában pedig megállapította: a kifogásolt szórólap részét képező szavazólap-minta a választási kampánynak a jelölő szervezetek által – a mostani és a korábbi választási eljárások során egyaránt széles körben – alkalmazott eszköze, amelynek egyértelmű célja a választók akaratának befolyásolása, a jelölő szervezet jelöltjének népszerűsítése.
Az OVB szerint a kifogásolt szórólap vizsgálata egyértelművé teszi, hogy az nem az országgyűlési képviselőválasztás második fordulója során alkalmazott szavazólap vagy annak hivatalos mintája, hanem egy olyan kampányanyag, amely csupán a hivatalos szavazólap egyes formai elemeit, részleteit használja fel a jelölő szervezet jelöltjének népszerűsítése céljából.
Az LB az OVB döntését helybenhagyó határozataiban a szórólapról megállapította, hogy az sem formailag, sem tartalmilag nem alkalmas a választók megtévesztésére. Az LB ezt többek között azzal indokolja határozatában, hogy a szavazólap-mintarész kipontozott hellyel
(helyekkel) utalt arra, hogy további jelölt (jelöltek) is választható, a nagybetűkkel feltüntetett "MINTA" szó pedig egyértelműen utalt arra, hogy nem azonos a hivatalos szavazólappal.
A másik jogsértés – hogy a jelölő szervezet szórólapjait és a választási értesítőt egy időben kézbesítette a posta –, az eljárás során nem volt bizonyított és erre bizonyítékot a kérelmező a bírósági eljárás során nem csatolt – áll az LB határozatában. A posta a rá vonatkozó kézbesítési szabályok megsértése nélkül továbbíthat azonos időben több küldeményt, önmagában ez jogsértőnek nem minősíthető – állapítja meg a határozat.