Külön frakció mellett érvel a KDNP szóvivője
Lukács Tamás, a Fidesszel szövetséges Kereszténydemokrata Néppárt szóvivője önálló KDNP-frakció mellett érvelt, amely szerződéses viszonyban állna a Fidesz képviselőcsoportjával.
Pragmatikus szempontból rengeteg érvet lehet felhozni az önálló KDNP-frakció mellett, amely nem csak a kereszténydemokraták, de a Fidesz számára is előnyös lenne - mondta Lukács Tamás, a KDNP szóvívője.
Ilyen érvként említette, hogy külön frakció esetén több megszólalási lehetőség lenne a parlamentben, eggyel több ellenzéki tag a házbizottságban, és tagság különböző szervezetek kuratóriumaiban is. Ugyanakkor hozzátette: politikai értelemben nem volna szerencsés, ha a KDNP-frakció nem tárgyalásos úton, nem a Fidesszel kialakított konszenzussal alakulna meg.
"Szerintem a helyes megoldás az önálló KDNP-frakció, de tárgyalásos úton, és a jobboldal egységét megőrizve, szerződéses kapcsolatban állna ebben az esetben minden szinten a Fidesz szerveivel" - mondta a szóvivő, hangsúlyozva, hogy ebben az ügyben az országos választmány dönt.
Lukács Tamás arra a felvetésre, hogy Orbán Viktor, a Fidesz elnöke egy hétfői rádióinterjúban közös Fidesz-KDNP frakciót szorgalmazott, úgy reagált: megérti Orbán Viktort, aki nyilvánvalóan az egység megbontásától tart, ugyanakkor véleménye szerint a két frakció közötti szerződéses kapcsolattal összeegyeztethetők a pragmatikus és a politikai szempontok.
Mint mondta, a KDNP országos elnöksége szombaton ül össze, az országos választmány pedig május 13-án hozza meg a végleges döntést az ügyben. A szóvivő úgy számolt: a KDNP elvileg a harmadik legnagyobb frakciót alakíthatná a parlamentben, 22 taggal, persze ez a képviselők egyéni döntésétől is függne.
A KDNP 27 egyéni jelöltje közül (ebből ketten közös Fidesz-KDNP-MDF jelöltek) 10 jelöltnek sikerült egyéni mandátumot szereznie a választáson, emellett 12-en területi és országos listáról jutottak be.
Lukács Tamás a választások eredményéről szólva azt mondta, hogy nem az MSZP nyerte meg, hanem a Fidesz veszítette el a választásokat. Nagyon nehéz megnyerni olyan kommunikációs háborút, amelyben a rivális túlsúlyban van a médiában. Szerinte a mozgósítás mindkét nagy párt részéről elérte a maximumot.