S&P: az első fordulónak még nincsenek következményei
A magyarországi választások első fordulójának, amelyből egyik párt sem került ki egyértelmű győztesként, nincs azonnali hatása a szuverén magyar adóskockázati besorolásra, de a negatív kilátás leminősítést valószínűsít, ha a szükséges hiánycsökkentő lépések a második forduló után is elmaradnak - áll a Standard & Poor's hétfőn Londonban kiadott elemzésében.
A világ legnagyobb hitelminősítőjének kommentárja szerint a magyar besorolás jövője szempontjából az lesz a döntő, hogy a választások után megalakuló bármilyen kormány milyen gazdaságpolitikai választ ad az ország előtt tornyosuló költségvetési és külső egyensúlyi kihívásokra.
Az elemzés felidézi, hogy az S&P januárban az addigi stabilról negatívra rontotta a magyar adósosztályzat kilátását, a magyarországi közfinanszírozási rendszert terhelő, lefelé ható, mind nagyobb kockázatok miatt, amelyek a magas központi deficitekben és a gyorsan növekvő államadósságban testesülnek meg.
A Standard & Poor's szerint a költségvetési deficitek hozzájárulnak a makacsul magas folyómérleg-hiányhoz is, és a kettő együtt kockázatot jelent a makrogazdasági stabilitásra. A negatív kilátás tükrözi az adósosztályzat leminősítésének valószínűségét arra az esetre, ha a választások után sem lesz jele komoly mértékű és tartós deficit- és adósságcsökkentő stratégiának, áll a Standard & Poor's hétfői londoni elemzésében.
A nagy londoni befektetési házak legutóbbi elemzései szerint mindazonáltal a második forduló után sem várhatók igen erőteljes kiigazítási lépések. A Merrill Lynch a múlt hét végén, a választások első fordulója előtt azt írta heti térségi devizastratégiai elemzésében, hogy a következő magyar kormány - egyrészt már az őszi önkormányzati választásokra tekintve, másrészt a hitelminősítő intézetek és a brüsszeli bizottság költségvetési vizsgálódásai közepette - aligha fog "szélsőséges" költségvetési döntéseket hozni. Ebben a környezetben valamilyen mérsékelt konszolidációs csomag sokkal valószínűbbnek tűnik, mint akár egy drasztikus kiigazítás, akár a cselekvés teljes elmaradása, állt a cég minapi előrejelzésében.
Múlt heti londoni globális feltörekvő piaci elemzésében a JP Morgan befektetési csoport is arra a következtetésre jutott, hogy a választások után "sem várható 180 fokos fordulat" a költségvetési politikában. A pénzügyi szolgáltató londoni befektetési részlegének elemzői szerint az októberi önkormányzati választások ugyanis jó eséllyel elejét veszik bármilyen erőteljes megszorító intézkedésnek.
A Standard & Poor's január 26-án rontotta leminősítést valószínűsítő negatívra az egyébként elsőrendű, "A mínusz" szintű szuverén magyar adósosztályzat kilátását, a "mind erőteljesebb költségvetési kihívásokra", az általa 10 százalék felettire várt idei központi hiányra és a szerinte 2014 előtt valószínűtlen eurócsatlakozásra hivatkozva.
A legnagyobb európai hitelminősítő, a Fitch Ratings is éppen 2014-et jelölte meg a magyar eurócsatlakozás szerinte lehetséges legkorábbi dátumának, amikor tavaly december 6-án az addigi "A mínusz"-ról a már csak megszorításokkal befektetőinek tekintett "BBB plusz"-ra süllyesztette a szuverén magyar devizaadósi kockázati besorolást, a romló közfinanszírozási helyzetre hivatkozva.
Idén február 22-én a Moody's Investors Service is negatív kilátással látta el a nála "A1" - a többi cég listáján "A plusz"-nak megfelelő - magyar szuverén adósbesorolást, arra hivatkozva, hogy Magyarország a cég szerint nemcsak az euróövezetbe, de annak előszobájába, az ERM-II. átváltási mechanizmusba is valószínűleg csak a jövő évtizedben tud belépni.