Virtuális lista: kik ülnek majd a parlamentben?
A közvélemény-kutatók a részleges kampánycsend előtti utolsó, még nyilvánosságra hozható prognózisaikban csekély szocialista listás előnnyel meg öt százalék feletti SZDSZ-es eredménnyel számoltak, és azzal, hogy a Fidesz (és a KDNP) több mandátumot szerez, mint az MSZP, de a jobboldal elveszíti a választásokat. Éppen úgy, mint négy éve. A hvg.hu kiszámította, kik kapnának mandátumot, ha a 2002-essel teljesen azonos eredmény születne.
Tippeljen ön is! |
Szombat éjfélig még részt vehet a HVG és a hvg.hu közös választási tippjátékában. Tizenhárom egyéni kerületben kell eltalálni a végső győztes személyét, és a plusz egy kérdésben azt kellene eltrafálni, hány lista ugorja meg a parlamenti küszöböt. Szavazzon és nyerjen értékes ajándékokat! Kattintson ide! |
A hvg.hu a választások első fordulóját megelőző utolsó közvélemény-kutatási eredmények után úgy gondolta, nem haszontalan eljátszani azzal az abszurd gondolattal, hogy hogyan oszlanának meg a mandátumok, ha „csontra” ugyanaz az eredmény születne, mint négy éve. Ennek persze semmi esélye sincs, de az már nagyon is valószínű, hogy a 2002-eshez hasonló eredmény születik.
A játéknál – mert ez persze az – több körülményt kellett figyelembe venni. Az egyik, hogy a Fidesz idén a KDNP-vel állított közös listát, és régi partnere, az MDF most egyedül indul. Így az egykori Fidesz–MDF mandátumokat most a Fidesz–KDNP jelöltjeinek adtuk. Egyetlen kivétel Gémesi György, aki az MDF és a Fidesz–KDNP közös jelöltje, ő a mi „gondolatkísérletükben” – mint négy évvel ezelőtti győztes – biztos nyerő, és egyben az MDF egyetlen mandátumhoz jutott jelöltje.
A mandátumokat úgy osztottuk ki, mint az Országos Választási Bizottság teszi, csak mi nem a mostani választásokon elért (elérendő) eredmény, hanem a négy évvel ezelőttiek alapján. Pető Iván (SZDSZ) például négy évvel ezelőtt Budapesten a Belvárosban szerzett mandátumot, így a játékunkban most győztesnek hirdettük. Akkor is a 2002-ben győztes párt politikusa kapta nálunk az egyéni mandátumot, ha most nem ő, hanem egy másik jelölt képviseli pártja színeit. Semjén Zsolt (Fidesz–KDNP) így jutott nálunk mandátumhoz a Bács-Kiskun megyei 7. (kalocsai) választókerületben.
A 176 egyéni mandátum kiosztásával egyszerűen végeztünk, eszerint a 94 Fidesz–KDNP, 78 MSZP, 3 SZDSZ és 1 MDF párti politikus kerülne be a parlamentbe, ha minden ugyanúgy történne, mint négy éve.
A következő feladat a területi listás mandátumok kiosztása. A törvény szerint csak az a párt juthat ilyenhez, amelyik megugorja az ötszázalékos parlamenti küszöböt. Ez 2002-ben három listaállítónak – a Fidesz–MDF-nek, az MSZP-nek és az SZDSZ-nek – sikerült, és most is háromnak van rá reális esélye: a Fidesz–KDNP-nek, az MSZP-nek és az SZDSZ-nek. A megyei és fővárosi listás helyeket a pártok területi eredményei alapján töltik fel, és aki egyéni mandátumot szerez, természetesen „kiesik” és a mögötte álló párttársa lesz „listás” képviselő. Négy éve 140 területi listás mandátumot osztottak szét. 69-et az MSZP, 67-et a Fidesz–MDF és 4-et az SZDSZ jelöltjei kaptak. A kísérletünkben mi is így osztottunk, persze a Fidesznél az MDF-et most a KDNP jelenti.
Utolsó lépés az országos listás helyek szétosztása. Négy éve 70 ilyen volt. Ha pontosan ugyanannyian és „ugyanúgy” szavaznának a választópolgárok, akkor ismét ennyit osztanának ki, és az MSZP 31, a Fidesz–KDNP 26, míg az SZDSZ 13 országos listát szerezne.
Ha tehát az az elképzelhetetlen dolog történne, hogy a történelem ismételné önmagát, akkor 188 Fidesz–KDNP-s, 177 MSZP-s, 20 SZDSZ-es és egy MDF-s ülne az új parlamentben.
Parlament. A vágy egyáltalán nem titokzatos tárgya © hvg.hu |
Elemzők állítják, a rendszerváltás óta fokozatosan szilárdultak meg a politikai táborok, és a választási földrajz is egyre fontosabb szerepet játszik, így sok választó körzetben előre borítékolható az eredmény. (A főváros külső kerületeiben például aligha lesz esélye a fideszes, míg Hajdú-Biharban az MSZP-s egyéni jelölteknek. És ez már négy éve is így volt.)
A jelöltállításnál a pártok a számukra fontos jelölteknek nagy, akár többszörös esélyt is biztosítanak a mandátumszerzésre. Nem csak az olyan nyilvánvaló esetekre gondolunk, mint Orbán Viktoré, aki a Pest megyei és az országos listájukat is vezeti, vagy Hiller Istváné, aki bombabiztos egyéni kerülete mellett budapesti listavezető és második az MSZP országos listáján. Hanem például Nagy Sándoréra, aki látszólag megalázó helyen van pártja országos listáján (63.), de nem tud olyan rosszul szerepelni az MSZP, hogy a szocialista államtitkár ne legyen újra képviselő.
Számításaink szerint a 386 „új” képviselő közül 290 ma is tagja a parlamentnek, tehát a háromnegyedük megtarthatja helyét a T. Házban. A maradék negyedben is szép számmal találunk majd olyanokat, akiknek nem tévednek el a Parlamentben, Balog Zoltán, Lukács Tamás vagy Tellér Gyula a Fideszben, Bársony András és Schiffer János az MSZP-ben, illetve Demszky Gábor az SZDSZ-ben már volt országgyűlési képviselő.
A legtöbb új arc - Orbán Viktor szándékának megfelelően - a Fidesznél futhat be, a játékunkban befutó minden harmadik jelöltjük nem tagja a mostani Képviselőháznak. A legtöbb régi motorost (84 százalékot) az MSZP vinné be, ha minden úgy alakulna, mint legutóbb.
Zádori Zsolt