2006. március. 31. 08:31 hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. április. 04. 13:46 Választás 2006

Mit keresnek a honatyák az interneten?

Belegabalyodtak a politikusok a világhálóba. Ki jobban, ki kevésbé. Balról mohón vetették magukat az internet nyújtotta lehetőségekre, míg a konzervatív oldal arisztokratikus távolságtartását a személyes kapcsolatok fontosságával magyarázza. A pártprogramtól a belsőség levesig számtalan érdekességre bukkanhat a kampánytól zavaros tekintetű választó.

A honlap címek felkerülnek a választási plakátokra, a site-okról tovább navigálhatunk a képviselők oldalaira, és a blog-bejegyzésekről fórumozhatunk miközben másik kezünkkel a képviselőjelölt által ajánlott galuskát szaggatjuk. „Az interneten keresztül ma már meg lehet hackelni a nyomtatott médiát” – sommáz Szekfű Balázs kommunikációs szakértő. Ezt erősíti meg az a tény is, hogy az írott médiában egyre többen és többször hivatkoznak például Gyurcsány Ferenc blogjára vagy cikkeznek a politikusok netes baklövéseiről.

Bátran blogol
"Olyan a blog, amilyen az ember" – mondja Szekfű a blogok sokféleségével kapcsolatban. Gyurcsány Ferenc nem szemérmes a virtuális napi penzum diktálása közben. Megtudhatjuk, hogy imádja Klára asszony kezét fogni vezetés közben, és általában beszámol a süteménykészítés csínjáról-bínjáról, emellett gyakorta értékeli a közélet vagy a kampány eseményeit is. A kormányfő kommunikációs képességeit többnyire elismerik, és az is növeli a látogatottságot, hogy a személye, pozíciója okán, önmagában is érdekes. „Rengetegen reagálnak a bejegyzésekre, sokaknak ez valószínűleg igazi élmény, olyan mintha kezet ráznának a „nagy emberrel” – kommentálja az internetes naplót Pécsi Ferenc (Pollner) e-kommunikációs szakértő, a hvg.hu médiablogjának szerzője.

„Fiam szerint a blogon „dögunalom” mikor a belügyminiszteri munkáról; a hivatali teendőkről és a papírmunkáról írok” – értesít Lamperth Mónika belügyminiszter internetes naplóján keresztül. Úgy tűnik azonban, hogy a politikus asszony nem hallgat gyermekére, mert a legtöbben száraz, érdektelen, unalmas beszámolóknak tartják csupán a protokoll események fotóival illusztrált bejegyzéseket. „Akkor jó egy blog, ha az írás belső késztetésből fakad, olyan ember írja, akinek valóban van mondanivalója és véleménye” – mondja Pollner, aki a politikai élet egyetlen, érvényes blogolójának Pásztor Tibort tartja, aki tájékozott, jól ír, de elfeledkezett arról, hogy a kampányban nem csak a szimpatizánsok olvassák a bejegyzéseit. Ez lett – legalábbis egy időre – a politikai veszte.

Egyedül és sokan, jobbról vagy balról (Oldaltörés)

Csepeli és  a műfaj
„A reagálások többnyire agresszívek, de nem csak az én esetemben. A blog rendkívül érdekes tömeglélektani műfaj. Névtelenek reagálnak névtelenekre. Esetemben rám, de lehet, hogy nem is én vagyok Csepeli György. Ki tudja, hol van az igazi” – szól a politikai államtitkár hitvallása a netes naplóról. Csepeli blogja egy botrány miatt híresült el, de ez minden bizonnyal jót tett a látogatottságnak.
A politikai blog – palettán szerepel még a Népszava felkérésére indult három emberes kampányblog, amelyet Simon Gábor, az MSZP országos választmányának az elnöke, Fodor Gábor, az SZDSZ ügyvivője és Csapody Miklós MDF-es politikus jegyez. Fideszes honatya nem állt kötélnek a napilap többszöri kérésére sem. „Úgy tűnik Csapody élvezi az írást és nem is csinálja rosszul, ő talán folytatni fogja a választások után is” – válaszolja a médiablog.hu szerzője arra kérdésre, hogy vajon mennyi időre szólnak a képviselők web-naplói. Az SZDSZ kollektív blogjáról nyilatkozva Horn Gábor elmondta, hogy az ősszel megújított párt-honlap része lett a napló, 8-10 szerzővel. Reményeik szerint a blog a választások után is működni fog. A liberális párt ős-bloggere azonban Eörsi Mátyás, aki rendszertelenül ugyan, de évek óta jelen van bejegyzéseivel az interneten. A cenzúra egy sajátos módja működik az oldalán. „Ha olyan bejegyzés érkezik, amit nem tudok összeegyeztetni a demokratikus, liberális értékrendemmel, akkor azt egy cenzúradobozba teszem. Itt bárki megnézheti, aki rákattint, így engem is kontrollálhat” – meséli Eörsi.


A blogból nem kér
© Túry Gergely
„Megszoktam a 80-as években, hogy a sorok között kell olvasni, a blognál is felmerül bennem, ezt vajon miért tárják a nyilvánosság elé” – magyarázta nemrég Orbán Viktor egy fiataloknak tartott rendezvényen. A Fidesz miniszterelnök jelöltjének blogja ugyan nincs, de a honlapja néhány nappal ezelőtt megújult, csinosabb igen, interaktívabb azonban nem lett. Szíjjártó Péter a Fidesz szóvivője szerint pártjának politikusai azért nem vezetnek ilyen naplókat, mert többre tartják a személyes kapcsolattartást, mint a virtuális közösségteremtést. Valószínűleg ezért kérdezett vissza meglepetten, amikor a hvg.hu Pelczné Gál Ildikó, a Fidesz alelnökének blogjáról érdeklődött. Tény azonban, hogy a decens képből, régi típusú önéletrajzból és egy propaganda-ízű bejegyzésből álló napló kevesek érdeklődésére tarthat számot.

Rogán tiszta lappal indul (Oldaltörés)

Demszky Gábor honlapja néhány napja újult meg, azóta a demszky.hu beírása utána  mibudapestunk.hu oldal ugrik be. A korábbi site-on még volt blogja a főpolgármesternek, igaz azonban, hogy ez 2004-ben az Adriai vitorlással kapcsolatos magyarázkodás idején elakadt. Nem fáradt oldalának megújításával Rogán Antal sem, mert nevének begépelését követően egy fehér lap jelzi csak, hogy megérkeztünk – szimbólum vagy érdektelenség? 

"A képviselőknek sokkal fontosabb lenne egy jó honlap, mint a pártnak, hiszen így tudnak igazán kapcsolatba kerülni a választóikkal" - mondja Szekfű Balázs, arra utalva, hogy egyelőre - bár több van, mint négy éve, de - kevés képviselőnek van saját website-ja.

Dávid Ibolya néha hólapáttal edz
© Végel Dániel
Érdemes azonban szemezgetni köztük. Néhányan nagyon kimért, szakmaiságra szorítkozó világhálós jelenléttel bírnak. „Én azt gondolom, hogy a legfontosabb, hogy a parlamenti felszólalásaimat megtalálhatják itt a választók” – mondja Németh Zsolt, a valaha MDF-es, ma a Nemzeti Fórum színeiben politizáló képviselő. Oláh Lajos, a debreceni MSZP-képviselő az információáramlás gyorsaságával indokolja, és a helyi média elfogultságával magyarázza az internetese jelenlét fontosságát. „Sajnos gyakran előfordul, hogy alvó lánya fejét tudja csak megsimogatni” – olvasható Szekeres Imre honlapján. A politikusról egyébként sikerült valószerűtlen és túlideologizált képet alkotnia a tanácsadóknak: fogyott, zöldséget eszik, de néha toroskáposztát is, színházba jár és Santanat hallgat, úszik (az olcsó) és teniszezik (az meg drága), és persze gyakran olvas szépirodalmat. Választó legyen a talpán, aki ezt utána csinálja. Hasonló élmény Dávid Ibolya pasztel zöldben és rózsaszínben pompázó oldala, ahol megtudhatjuk, hogy a jegestea valójában melegen jó, szokott havat lapátolni és szereti az Állatkertet. Juhász Ferenc az egyszerű halászlé és a savanyú belsőség leves receptjét is megosztja az odalátogatóval. A szórakoztató elemeken túl minden politikus programot és beszédek tömegét tölti fel honlapjára. „Habitus kérdése, hogy ki mennyit mutat meg magából, persze érdemes odafigyelni, hiszen a kontextusból kiemelve furcsa üzenete lehet a szövegeknek és képeknek” – sommáz Szekfű Balázs.

Az internetnek, illetve a politikai blogoknak várhatóan 4 év múlva lesz majd igazi jelentősége a kampányban, addigra ugyanis felmérik a képviselők és PR szakemberek, hogy milyen lehetőségek rejlenek benne – mondja Pécsi Ferenc. Az Egyesült Államokban az előző kampány idején bebizonyosodott, hogy nem szabad figyelmen kívül hagyni a kommunikációnak ezt a formáját. Amikor Kerry-t megvádolták, hogy kibújt a katonaság alól, és ezt egy irattal igyekeztek bizonyítani, akkor az amerikai blog-közösség néhány tagja pár óra alatt kiderített, hogy a papír hamisítvány: a rajta szereplő betűtípus ugyanis akkoriban még nem létezett. „A blogolók között sok olyan ember van, aki valamilyen területen szakember, így érdekes dolgok történhetnek akár a kampány idején is” – meséli Pécsi, aki szerint az interneten keresztül történő mozgósítás nem a bizonytalankodók, sokkal inkább az elkötelezett szimpatizánsok esetében lehet eredményes.

„Nem is a pártok honlapja, vagy a blogok, vagy a képviselők oldalai, sokkal inkább egy jól működő intranet segíthet a megfelelő üzenetek továbbításában, a figyelemfelkeltésben az aktivisták koordinációján keresztül” – mondja Szekfű Balázs. A közvéleménykutatók és közírók többsége szerint a választási győzelem kulcsa  a mozgosítás. Pettkó András a hvg.hu megkeresésére elmondta, hogy az MDF munkáját is egy ilyen rendszer segíti, 176 végponttal. "Az SZDSZ szavazóbázisában az átlagosnál magasabb az internet-használók aránya" – sejteti a lehetőségeket Horn Gábor. Az MSZP-nél óvatosan nyilatkoztak a mozgósítással kapcsolatban: erre még nem érett a helyzet, mozgósításra egyelőre csak korlátozott mértékben alkalmas az internet. „Butaság volna nem kihasználni az ebben rejlő lehetőségeket” – összegez Szíjjártó Péter, a Fidesz szóvivője az internet adta lehetőségekkel kapcsolatban.  

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.