Provokatív ideológusok itt, konzervatív pasák ott
Miközben a kedélyesen elnéző Orbán mellett a Fideszben provokatív ideológusok tűnnek föl, az MSZP-ben fordított a helyzet: az ifjútörök Gyurcsány kénytelen számolni az MSZP konzervatív pasáival. Bence Györgyfilozófus, a Metazin.hu társszerkesztője két héttel a választások előtt a helyzetet értékeli.
hvg.hu: Továbbítottam Önnek a Népszabadság szombati számából beszkennelt MSZP-s hirdetést, amelyet egyébként számos lapban elhelyeztek. „Tíz fontos lépést” emleget az „Új Magyarország első száz lépése” közül. A harmadik lépés ebből az, hogy „25 százalékkal növekednek a bérek.” Ehhez mit szól?
Bence György: Ha ez nem az MSZP hirdetéseként jelent volna meg a lapokban, biztos, hogy gyanúsnak találtam volna, a kormánypártot lejárató trükknek. Kampány van, és az internet tele van politikai viccekkel, beugratásokkal és hamisítványokkal. De ez valódi, és annál sajnálatosabb, mert ha jól megnézzük, nem más, mint költséges és üres ígéretek gyűjteménye. Ide tartozik a „25 százalékkal növekednek a bérek” c. ígéret is. Homályban hagyja, milyen időszakról van szó? Mikor, mennyi idő alatt? A tíz pont között emellett vannak olyanok, amelyek a négyéves kormányzati ciklusra vonatkoznak és olyanok, amelyek a 2007-től 2010-ig tartó időszakra. De van itt egy ennél is nagyobb homály. Tulajdonképpen azt sem lehet tudni, hogy egyáltalán ígéret-e az ígéret? Kötelezettséget vállalnak-e a szocialisták, vagy csak jósolgatnak, azt akarják mondani, hogy az ő gazdaságpolitikájuk a bérek emelkedését vonja maga után? Feltéve, ha megvalósíthatják, amit akarnak. Feltéve, ha minden jól alakul.
hvg.hu: Arra céloz, hogy a pártok, miközben fűt-fát ígérnek, azért arra is ügyelnek, hogy később legyen mire hivatkozniuk, amikor kormányra kerülvén, vissza kell venniük az ígéretekből?
B.Gy.: Igen. Lehetetlen nem észrevenni, hogy mind Orbán, mind Gyurcsány igyekszik előkészíteni a feketeleves feltálalását. Ezt mutatja Gyurcsány váratlan ötlete a népszavazásról az euró bevezetésének ügyében. Erre szolgál Orbán újabban bedobott megkülönböztetése a Fidesz programjának archimédeszi pontja, a járulékcsökkentés, és a program más elemei között.
hvg.hu: Ha úgysem fogják, mert nem is tudják betartani az ígéreteket, akkor tulajdonképpen mi a jelentősége a programok közti különbségnek?
B.Gy.: Egy részét azért meg kell valósítaniuk. De nem is az egyes programpontok közti különbség a fontos, hanem a programok egészéből, a vezetők megnyilatkozásaiból kirajzolódó társadalomkép. Ha az országot – hadd éljek egy kissé gyermeteg hasonlattal – egy háznak vesszük, akkor azt lehet mondani, hogy se Gyurcsány, se Orbán nem akarja lebontani, mind a ketten renoválásban gondolkodnak. De az előbbi inkább arról beszél, hogy milyen modern fűtéssel, csodálatos panorámalifttel fogják ellátni a házat, a másik meg arról, hogy mennyire szeretik majd egymást a lakók, milyen boldog családi életet élnek.
hvg.hu: Ezt a hasonlatot mintha már hallottam volna Öntől, de akkor arról is beszélt, hogy a pincében ketyeg a deficitbomba.
B.Gy.: Igen, az változatlanul ketyeg, és nehezíti a tervezést, hogy a tervezők, sőt a lakók is hallják a ketyegést. Ez rányomja a bélyegét a mostani kampányra.
hvg.hu: Ezek szerint csupán a személyiségek harcáról van szó?
B.Gy.: Azért nem teljesen. Egy modern kampánynak három fontos eleme van: megfogható programpontok, az a valami, amit víziónak szoktak nevezni („the vision thing” – ahogy a művelt amerikai mondja). És a vezető személyisége, pontosabban a vezető és csapata. Most valóban előtérbe került a két vezető közti küzdelem: ez részben abból is fakad, hogy a szocialisták kifejezetten azért emelték pajzsra Gyurcsányt, mert azt várták tőle, esélyes kihívója legyen Orbánnak, s ő nagy gusztussal vetette magát a feladatba.
hvg.hu: Végülis mi a két vezető közti különbség?
B.Gy.: Inkább arra vállalkozom, hogy milyennek akarják láttatni magukat, és igyekszem zárójelbe tenni, hogy én milyennek látom őket. A mai Orbán úgy jelenik meg, mint a sokat próbált, tapasztalt államférfi, aki megtanulta, hogy ne menjen fejjel a falnak. Van benne valami eddig kevéssé mutatott kedélyesség. Gyurcsány pedig a fiatal, dinamikus vezető képét mutatja. Úgy jelenik meg, mint a tettek embere, aki átgázol minden akadályon.
hvg.hu: Eddig a vezetőkről beszélt. És a csapatuk?
B.Gy.: Orbánnak inkább van csapata, és ezt nem győzi eléggé hangsúlyozni, mert abban látja ellenfele gyengéjét, hogy az egyszemélyes darabot játszik. Persze azért Gyurcsány sincs egyedül. S a legérdekesebb az egész felállásban az, hogy a csapat mind a két táborban mást képvisel, mint a vezér. A kedélyesen elnéző Orbán mellett provokatív ideológusok tűnnek föl. Az ifjútörök Gyurcsány mellett ott vannak a konzervatív pasák.
hvg.hu: Milyen kormány lesz ebből a választás után?
B.Gy.: Egy ilyen személyes küzdelem után a nyertesnek minden eddiginél nagyobb szabadsága lesz a kormányalakításra. Akkor majd kiderül, valóban Mikola és a hozzá hasonlók kapnak adott esetben főszerepet az új kormányban. Ha pedig Gyurcsány győz, teljesen elszabadul-e az MSZP yuppie szárnya? Ma ezt még kevésbé lehet tudni, mint azt, hogy ki nyer.