Áder a rengetegben
Kicsit csalódhattak azok, akik az Este szerdai adásában Áder János és Kóka János 50 perces küzdelmétől valami gerinccsiklandozó izgalmat vártak. Igaz, az energiaárak, gyógyszerárak, családtámogatás, lakásvásárlás témákban volt néhány kemény ütésváltás. Áder indiszponáltnak tűnt, nem hozta szokott formáját, Kóka magabiztosabbnak látszott, és a végére néhány pontos előnyt is összeszedett.
Napi kampányadag |
Március 7.: Lezsák: "Az MDF-ről jót vagy semmit, vagy inkább semmi jót" Március 6.: Zsidózás-e a díszzsidózás? Március 4.: MDF zu Hause Március 3.: Csak Bagó lépett rá a gereblyére? Március 2.: "Egyezményes kézmozdulat" Március 1.: Új Magyarország, régi trükk Február 28.: A jövőről? Veled? Ugyanitt? |
A „liberális politikus”, ahogy magát a vita során gyakran aposztrofálta, habozás nélkül riposztozott, ha kellett, a jereváni rádió viccének módszerét idézve (Amerikai munkások megkérdezik a szovjet vezetést: nálunk két havi bérből lehet autót venni, hát nálatok? Hosszas hallgatás után a válasz: nálatok viszont ütik a feketéket…). Nos, amikor Áder Medgyessy négy évvel ezelőtti ígéreteit kérte számon, miszerint nem lesz gázár-, nem lesz gyógyszeráremelés, Kóka válaszában bocsánatkérést sürgetett a szerverbotrány miatt. Később csak annyit mondott: ugyanannyival, 28 százalékkal növelte a Fidesz kormány a gázárat, mit a szocialista kormány, holott az utóbbi négy évben kétszeresére-háromszorosára nőtt a gáz világpiaci ára. Ezután összecsaptak az álláspontok, gázszámlát idéztek gázszámla ellenében. Áder a villanyáram drágulását is Kóka szemére vetette, ám a gazdasági miniszter ismét csak a világpiaci áremelkedésre hivatkozott.
Szóba került a távfűtés, Áder ismét egy számlát lebegtetett meg, egy szegény panellakó most tízezer forinttal többet fizet, mint négy éve. Kóka szerint viszont a Fidesz alatt pazarlóan kiengedték a házakból a meleget, a szocialisták viszont nagyszabású takarékossági programot kezdtek. Tévedés, a panelházak felújítását már a Széchenyi terv keretében megkezdték, cáfolt a frakcióvezető, majd még egy statisztikával jött elő: Az energiaárak – mondta Áder – az elmúlt négy évben az inflációnál jóval gyorsabban emelkedtek, míg a Fidesz kormányzat alatt csupán követték az inflációt. Ezután mindketten kölcsönösen kétségbe vonták egymás érveit, Kóka újra és újra emlékeztetett a világpiaci trendekre.
Jöttek a gyógyszerárak. Kóka készséggel elismerte, az ingyenesség értelmetlen, a rászorulóknak, a közgyógyellátásban részesülőknek kell több támogatást adni. Kóka egy kisebb labdát is feldobott: azt hitte, hogy az övéi kötöttek megállapodást a gyógyszergyártókkal. Rosszul emlékszik miniszter úr – élénkült fel rövid ideig Áder –, Mikola miniszter kötötte meg a megállapodást, és Kökény , a szocialista utód volt az, aki felrúgta. Kóka gyorsan javított: a Fidesz alatt kétszeresére nőttek a gyógyszerárak, a mi négy évünk alatt csak 25 százalékkal. „Ne menjen el nyugdíjas fórumra ezzel a véleményével, na , váltsunk témát – sóhajtott fel Áder.
Ez a családtámogatás volt. „Önök szétverték ezt a rendszert, valójában a gyermekek után járó adókedvezményt, a gyermekvédelmi támogatást megszüntették, a 13. havi családi pótlékkal együtt” – így Áder. „Szó sincs róla, rosszak a számai, csúsztat, megduplázódott a családi pótlék” – replikázott Kóka. Majd folytatta: „Talán a családoknak, ha 3 százaléka nem jár jobban. Önök mindig meg fogják találni azt a pontot, ahol belénk köthetnek. Pedig jobb a helyzet, mint négy éve, ezt így látja az emberek többsége.”
Kókának az a kellemes helyzeti előnye volt, hogy neki jókedvet, eredményességet kellett sugallnia: szélesen mosolygott, és ugyan a dübörgés ezúttal elmaradt, nem mulasztotta el figyelmeztetni partnerét, ne a múltról elmélkedjen, hanem tervezzék együtt a napfényes jövőt, hiszen gyarapodik az ország, jól mennek a dolgok, aki pedig hiányt szenved, azt a kormány megsegíti. Még arra is volt energiája, hogy en passant néhány gyomorütést mérjen Áderre. Emlékeztetett: volt ő vállalkozó, tudja, mit jelent embereknek munkát adni, fizetést adni hónapról-hónapra. Ezután odavetette, volt-e már ön hasonló helyzetben? Köztudott, hogy nem. Áder profi politikus, végzettsége szerint jogász, dolgozott szociológusként 1986-90 között Bihari Mihály mellett, de speciel vállalkozó nem volt.
Áder a vita vége felé a 400 ezer új munkahelyről szóló MSZP-s ígéretet elevenítette fel. A miniszter szerint a ciklus végéig létre is jön ennyi, igaz, megszűnik több mint 300 ezer. Szerinte ez normális folyamat, ma 50 ezerrel többen dolgoznak, mint négy éve. Áder viszont egy másik adattal operál: az Orbán-kormány alatt százezerrel csökkent a munkanélküliség, az utóbbi négy évben ugyanennyivel nőtt. Kóka ezt is megmagyarázza: a kormány erőfeszítéseinek hála, azok is regisztráltak munkanélkülinek, akik addig inaktívak voltak, így ma 130 ezerrel többen keresnek munkát, mint négy éve. Emellett a sorkatonaság eltörlése miatt 20 ezer fiatal kerül ki évente a munkaerőpiacra.
„Minden erőnkkel munkahelyeket szeretnénk teremetni, ezért támogatjuk a vállalkozásokat, 570 milliárdot adtunk erre a célra a kis- és közepes vállalatoknak, nyolcszor annyit, mint amennyit a Fidesz a Széchenyi-terv keretében, amit ráadásul a kegyelteknek osztottak ki” – jelentette ki Kóka. Áder – akit hidegen hagyott Kóka érvelése – megjegyezte: „ha nyolcszor akkora pénzt adtak a vállalkozásoknak, akkor hogy nőhetett százezerrel a munkanélküliek száma, miként van az, hogy minden ötödik pályakezdő munkanélküli?"
Az utolsó téma az otthonteremtés volt. Áder próbálta a vitát elmozdítani a maga javára: míg a Fidesz alatt, otthonteremtési támogatás révén 270 ezer hitelszerződést kötöttek, az utóbbi négy évben csak 21 ezret. Nem csoda, hiszen felére csökkentették a felvehető hitel összegét, emelték a kamatokat, megkurtították a futamidőt. De még mielőtt ez megtörtént volna, néhány kormánytag még az eredeti feltételek mellett kaphatott hitelt. Na kicsoda? – kérdezett rá Kóka. Kovács, Kökény Magyar – sorolta Áder. Kókát nem lehetett leállítani: „Soha nem épült annyi lakás, mint ma, amikor önrész nélkül lehet lakáshoz jutni. Igaz viszont, nem finanszírozzunk luxuslakásokat.”
A végén egy szlogenben mégiscsak egyetértettek: „Ma rosszabbul élünk, mint négy év múlva” – Abban viszont már nem volt összhang, hogy ez majd kinek lesz köszönhető.
rR