A Finder az OS X egyik leggyakrabban használt alkalmazása.
A Finder az OS X egyik leggyakrabban használt alkalmazása. Vannak persze többet tudó alternatívái, de hétköznapi fájlkezelési feladatok elvégzésére tökéletes. Viszont valamiért viszonylag kevesen tudják róla, hogy elég jól testre szabható. Íme néhány apró fortély!
Az alapértelmezett nézet kiválasztása
Ehhez válasszuk a Finder/Preferences... menüpontot, s ott a New Finder windows show opciónál a listából válasszuk ki a számunkra megfelelő nézetet. A Lion új All My Files lehetőségével nem mindenki van kibékülve. Nos, itt lecserélhető. Megadhatjuk helyette a leggyakrabban használt mappát, így minden alkalommal azt látjuk, amikor új Finder ablakot nyitunk.
Mappák és fájlok gyors elérése
A Finderben a legszembetűnőbb lehetőség a fontos mappák és fájlok gyors elérésére természetesen a Sidebar, amelyre egyszerű fogd és dobd művelettel húzhatunk rá bármilyen állományt vagy könyvtárat. Ha már nincs rá szükség, csak kattintsunk a listaelemen a jobb egérgombbal (vagy Ctrl + bal egérgomb), s válasszuk a Remove from Sidebar menüpontot a megjelenő helyi menüből.
Kevésbé ismert "trükk", hogy a Sidebar helyett a Finder ablakának eszköztárára is pakolhatunk. Ide is csak fel kell dobnunk a kiszemelt mappát vagy fájlt, s ettől kezdve egy kattintással elérjük azt. Hátránya, hogy amennyiben csak ikonos nézetet engedélyeztünk az eszköztárnak, akkor a sok kék mappából nehéz később kiválasztani, melyik a megfelelő. Ezen segíthet, ha jobb egérgombbal kattintunk az eszköztáron és kiválasztjuk az Icon and Text lehetőséget (ekkor már a mappa neve is látszik a kis ikon alatt). Ami már nem kell, azt a Customize Toolbar... menüpontra kattintva törölhetjük az eszköztárból.