Tech techline.hu 2012. június. 06. 11:00

Kipróbáltuk: Samsung Galaxy S III - mindent beleadtak!

Éppen a minap írtuk a Samsung Galaxy Tab 2-ről, hogy ugyan remekül hozza az elvárt szintet, de azért azt túlzás...

Éppen a minap írtuk a Samsung Galaxy Tab 2-ről, hogy ugyan remekül hozza az elvárt szintet, de azért azt túlzás lenne állítani, hogy a Samsung valami kimagaslót alkotott a mezőnyben.
Nos, a Galaxy S III éppen ennek ellenkezője: kiválóan bizonyítja, hogy a cég továbbra is képes olyan eszközt összerakni (a Galaxy S és S II után), amitől mindenkinek leesik az álla. (További képernyőképek a készülék rendszeréről és alkalmazásairól ide kattintva láthatók.)

Nem is tűnik nagynak, pedig az
A Samsung Galaxy S III a külsejét tekintve meglehetősen eltér elődeitől. A korábbi Galaxy S modellek visszafogott, inkább üzleti külsőt kaptak, míg az S III kifejezetten divatosra sikerült. A lekerekített formák jellemzik (a sarkoknál, a széleken, a kijelző mellett, gyakorlatilag mindenhol), ami egyébként valószínűleg nem véletlen, hiszen ezek segítségével remekül lehet palástolni, hogy amúgy egy batár a készülék. A 4,8"-os AMOLED kijelző (a felbontása 1280x720 pixel 306 ppi) persze meglehetősen behatárolja a lehetőségeket. Az ebből adódó méretnövekedést ellensúlyozza tehát a megújult formavilág, illetve az is, hogy a készülék rendkívül vékony.

Az anyagválasztás esetében is reméljük, hogy ez motiválta a fejlesztőket, mert a műanyag ház nem éppen kelti felső kategóriás készülék látszatát, de mentségükre legyen mondva, hogy még így is úgy összerakták a készüléket, hogy meg se nyekken.
A mérettel egyébként egészen biztosan sokaknak lesznek gondjai, még nagyobb kézméret esetén is gyakran előfordul, hogy az ember két kézzel kénytelen matatni rajta. Valamit valamiért: az óriás kijelzőn kétség kívül eszméletlen kényelmes internetezni, filmet nézni, vagy éppen olvasni, és a szövegbevitel is kényelmesen megoldható a szoftveres billentyűzettel. Ebből a szempontból tehát van értelme a méretnövekedésnek, de mindenkinek magának kell eldöntenie, hogy kényelmesen tud-e használni egy ilyen monstrumot.

Miközben a tábláján kicsit spórolt a Samsung, addig itt mindent beletett a telefonba, amire egy csúcskészülékben szükség lehet: négymagos Exynos processzor, Mali-400MP grafikus vezérlő, 1 GB RAM, minimum 16 GB tárhely, MicroSD bővíthetőség, wifi 802.11n, DLNA, Bluetooth 4.0, Wifi Hotspot, USB On-the-Go, rádió funkció (RDS), aGPS, 8 megapixeles hátlapi kamera LED vakuval, 1,9 megapixeles előlapi kamera videotelefonáláshoz, és egy halom szenzor és érzékelő, amelyekben az a szép, hogy itt nem csak az egyes alkalmazások, hanem maga a rendszer is a végsőkig kihasználja mindet.

Sok gomb nincs a készüléken: jobbra a ki- és bekapcsoló, balra a hangerőszabályzó, elöl egy fizikai Home gomb és mellette két érintős gomb a vissza és menü funkciókhoz, ami egyébként furcsa Android 4.0 esetében, de ez csak észrevétel, gondnak nem gond. Elférnek. Felül van egy füles csatlakozó, alul egy MicroUSB, ha pedig bővíteni akarjuk a tárhelyet, a MicroSD helyét a hátlap alatt kell keresnünk, de a cserélhető akku megbolygatása nélkül hozzáférünk.

A kijelző fölött egy jópofa rejtett LED-et is találunk, amely csak akkor látszik, ha éppen közölnivalója akad a telefonnak, s ilyenkor is változó színnel világít, a közlendő típusától függően (lemerülés, új üzenet stb.).
Amit még jó tudni: sok új készülékhez hasonlóan immár a Galaxy S III is MicroSIM kártyával használható!

Szenzor-kihasználás a végletekig
Ha már a szenzorokat megemlítettük, maradjunk is egy pillanatra ezen a vonalon. A Galaxy S III ugyanis teljesen kihasználja a szenzorok nyújtotta lehetőségeket. Az egy dolog, hogy a bejövő hívást a telefont kijelzővel az asztalra fordítva elutasíthatjuk, de duplán megérintve a telefon felső részét a hosszú listák tetejére ugorhatunk, nagyíthatunk a képekre a telefon megdöntésével, frissíthetünk rázással, némíthatunk a képernyőt tenyérrel letakarva, a lefordított telefont felemelve azonnal láthatjuk a nem fogadott hívásokat, üzeneteket stb.

Még a képernyőkép készítés is egészen egyedi: a kézfejünket kell végighúzni a kijelzőn hozzá. A különféle mozgás funkciókat tetszés szerint ki- vagy bekapcsolhatjuk, és mindegyikhez van rövid ismertető is, ha nem tudnánk elképzelni, hogy is működnek a gyakorlatban. Érdekes megoldás, hogy a készülék a képernyő automatikus kikapcsolásakor nem csak a megadott időt képes figyelembe venni, hanem azt is, hogy éppen nézzük-e a kijelzőt. Ha igen, akkor nem kapcsolja ki az orrunk előtt, akármilyen rövid intervallumot adtunk is meg amúgy. Ez hol működik, hol nem. A hatékonysága erősen függ például a fényviszonyoktól (is).

Szoftver és multimédia
A hardver alapján talán nem kell különösebben ecsetelni, hogy az Android 4.0 és a különféle alkalmazások itt mindenféle akadás nélkül, teljesen flottul működnek. Ez a leggördülékenyebben működő androidos okostelefon, amit eddig láttunk. A felületet a Samsung természetesen itt is átszabta kicsit, de ez nem új dolog. Kapjuk a szokásos TouchWiz-élményt, az ikonok, a widgetek és minden más tekintetben. Mindenesetre remekül sikerült esztétikailag is összehozni a dolgokat, kezdve a hullámzó képernyős lock-screen feloldától a legutolsó menüpontig. Egyszerűen gyönyörű!

Hozzáadott szoftverek tekintetében is mindent odatett a Samsung. Elsőként persze az S Voice az, ami hangsúlyt kapott a marketingben, de az iPhone-os Sirihez képest meglehetősen butácska, inkább csak az alap utasítások szóbeli (időpont felvétel, időjárás lekérdezés, híváskezdeményezés stb.) kiadására használható, vagy netes keresésre. Ezekre mondjuk jó, persze nem magyarul, legfeljebb angolul, franciául és még néhány nyelven.

Sokkal többen veszik majd hasznát a többi S-alkalmazásnak, mint az S tervező (sokkal jobb naptár alkalmazás, mint az eredeti androidos), vagy az S jegyzet (ez a Noteban megismert jegyzet alkalmazás, szöveges, hangos vagy kézzel - esetleg megfelelő tollal - rajzolt jegyzetek készítéséhez). De a widgetek között is érdemes turkálni, mert a Segédfény nevű például egy érintésre be- vagy kikapcsolja a LED lámpát, így remekül használható "zseblámpaként" is a telefon.
Az adatátvitelt segíti az NFC funkció (S Beam), amelynek köszönhetően pár mozdulattal megoszthatunk tartalmakat (akár videókat is) két készülék között.

Dropbox rajongóknak jó hír, hogy a telefonnal 50 GB tárhely jár (két éves ingyen előfizetés), de van még Chat On, a szokásos Google alkalmazások, AllShare Play a DLNA funkciók kihasználásához, egy sokoldalú videolejátszó szoftver (feliratkezelés, zökkenőmentes full HD lejátszás stb.), egy hasonlóan jól sikerült zenelejátszó, a Samsung GameHub alkalmazása, fájlkezelő, de még képszerkesztő is (alap funkciókra képes a Galéria alkalmazás, de ingyen letölthetünk komplett képszerkesztő is a Samsung Apps alkalmazásból). Ha pedig még mindig hiányzik valami számunkra, akkor irány a Google Play online áruház és lehet ingyen letölteni (vagy megvenni) a méretes kínálat legjobb darabjait. Már említettük, de fontos, íy megismételjük: van rádió funkció is (RDS).

Navigálni alapból a Google Maps áll rendelkezésre, ami a semminél több, ráadásul elég korrekt sebességű a GPS a készülékben.
A Samsung Galaxy S III egy 8 megapixeles kamerát kapott, amely ugyan így nem nagyobb, mint amit az elődben találunk, de valamivel jobb minőségű. Megfelelő fényviszonyok esetén kifejezetten szép fotókat készíthetünk vele, s érdekes módon itt nem is annyira a sötétebb környezet adja fel a leckét néha a kamerának, hanem a túlzott fény. Ha erősebb fényhatás érvényesül, hajlamos jelentősen fátyolosodni a kép. Mindenesetre ha minden adott, akkor zavaró zajtól mentes, nagyszerű képeket készíthetünk vele, így akár utazáshoz is megteszi (a Dropboxot ráadásul beállíthatjuk immár automatikus feltöltésre, így például wifi közelbe érve automatikusan feltöltheti a képeket a szerverre, amely biztonsági másolatnak, vagy megosztási lehetőségnek is tökéletes megoldás). A kamera alkalmazásban egyébként rengeteg beállítási lehetőség van, de az automatika is megbízhatóan működik, fényképezni pedig gyorsan tudunk, hála a folyamatos autofókusznak. Videózni szintén jól lehet a készülékkel, akár full HD (1080p) minőségben is.

Végül ejtsünk még szót az okostelefonok egyik kényes pontjáról: a Galaxy S III-ba egy 2100 mAh-s akku került, amivel átlagos - okostelefonos - használat mellett nagyjából 2 napig is kibírja a készülék.

Mindent egybevetve a Samsung ezúttal nagyon kitett magáért, a Samsung Galaxy S III-ba nem nagyon lehet belekötni, maximum azon lehet vitatkozni, hogy a 4,8"-os kijelző van-e annyira fontos, hogy bevállaljunk egy ekkora készüléket. Mi több napon át használtuk, tok nélkül, és egyszer sem esett ki a kezünkből, vagy bizonyult kényelmetlennek a használata. Ettől még persze bőven akadt olyan eset, amikor mindkét kezünkre szükség volt az igazán kényelmes használathoz.
Egy erős, jól használható készülékkel volt dolgunk, amit bátran merünk ajánlani mindenkinek (előzetes kézbevétel a méret miatt javasolt), aki hajlandó kifizetni érte a közel 200 ezer forintos vételárat.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?