Tech techline.hu 2011. november. 02. 11:35

Kipróbáltuk: Samsung Galaxy Note

Úgy tűnik, a Samsungnál éppen a "kísérletezzünk bátran" időszakukat élik a tervezők.

A képre kattintva további fotókat és képernyőképeket nézhet meg

Úgy tűnik, a Samsungnál éppen a "kísérletezzünk bátran" időszakukat élik a tervezők. A Samsung Galaxy Note-ot több szempontból is sikerült belőniük a táblagépek és az okostelefonok közé. Az 5.3"-os kijelző pont félúton van, mobilhoz nagy, táblához kicsi, ez az új, "Note-kategória" a Samsung szerint. A készülék egyébként szakasztott olyan, mint a Samsung Galaxy S II, csak még nagyobb kijelzővel. Nem éppen női darab, és nem azért, mert túl férfias vonalai lennének, hanem mert a környezetemben egy nőt sem találtam, aki kényelmesnek találta volna vele a telefonálást. Persze az ember nincs rákényszerítve, hogy a Note-ot a fülére szorítva bonyolítsa le a beszélgetéseket, hiszen adnak hozzá headsetet. Igaz a hölgyeken ez sem segít, mivel a blúzokon ritkán van ekkora zseb. Bár éppen jön a tél, a télikabáton már esélyes. A táblagépekhez hasonlítva bezzeg rögtön jobban áll a készülék: egy kézben tartva is kényelmesen lehet rajta videózni, olvasgatni. Ehhez ráadásul a képernyő 1280x800 pixeles (285 ppi) felbontása, és drámaian jó képe (HD Super AMOLED) is kiváló alapot teremt.

Kezelőszervek szempontjából túl sok érdekes nincs. Jobb oldalon van a ki- és bekapcsoló gomb, balra a hangerőszabályzó került, felül a fülescsatlakozó árválkodik, alul pedig a Micro USB port, egy extrával, amire mindjárt visszatérek. Hátul egy 8 megapixeles kamerát találunk, egy LED vaku társaságában. Előre a hatalmas kijelző, az elülső kamera, egy nyomkodható Home gomb és két érintős gomb (vissza és menü) került.

Ceruza… Mint a régi szép időkben?
De térjünk vissza alulra: a Micro USB mellett ugyanis nem mást találunk, mint egy "ceruzát". Nem kell megijedni, a kijelző kapacitív, és azonnal reagál minden ujjmozdulatunkra, beleértve a több ujjas gesztusokat is. Ám ez a kis ceruza mégis komoly szerephez jut a Note esetében. A Note ugyanis arra született, hogy megmentse az erdőket, a jegyzetfüzetek eladásainak visszaszorításával. A kis ceruzához (S Pen) kapunk egy remek kis jegyzet szoftvert (S Memo), amelyben kézírással jegyzetelhetünk, vagy rajzolgathatunk. Meglepően pontosan működik, azonnal reagál, kényelmesen használható, szóval a célnak megfelel. A kijelző mérete is tökéletes erre a célra (természetesen több oldalas jegyzeteket is készíthetünk). Olyan, mintha sajtcetlikre jegyzetelgetnénk, a különbség csak az, hogy ezeket a jegyzeteket utána azonnal megoszthatjuk másokkal az interneten keresztül. Ráadásul itt a jegyzetet kiegészíthetjük fotókkal, térképrészletekkel (utóbbit közvetlenül a Google Mapsből "fotózhatjuk bele" a jegyzetünkbe) stb. A ceruza használatához szükséges SDK-t egyébként már közreadta a Samsung, így a későbbiekben várhatóan egyre több alkalmazás fogja majd támogatni a használatát.

A kis "műanyag darab" érdekessége, hogy egy gombot is találunk rajta, amely több funkció gyors elérésében is segíthet. Ha például nyomva tartjuk a gombot és pár másodpercig megérintjük vele a képernyőt, azonnal készíthetünk screenshotot az éppen látható felületről. Az elkészült képre aztán még jegyzetelhetünk is (kiemelhetjük például amit fontosnak tartunk), aztán elküldhetjük azt, vagy menthetjük a fotóink közé. Egy másik módszer, hogy a gombot nyomva tartva megérintjük kétszer gyors egymásutánban a kijelzőt, így azonnal kezdhetjük a jegyzetelést a megjelenő S Memo alkalmazásban. A jegyzetelésen és a későbbi S Pen kompatibilis alkalmazásokon kívül esetleg még böngészésnél is jól jöhet a ceruza, ha az ujjunkkal nem szoktuk eltalálni a linkeket a mobilra nem optimalizált oldalakon.

Amúgy egy androidos mobil… vagy tábla…
A fentieket leszámítva a Note-ban nincs más különleges (nem mintha ez a ceruzás megoldás és a különc méret ne lenne elég), teljesen olyan, mint egy felső kategóriás androidos okostelefon:  kétmagos 1,4 Ghz-es processzor, 1 GB RAM, 16 GB vagy 32 GB belső tárhely, amit Micro SD kártyával bővíthetünk akár további 32 GB-tal is. Van Bluetooth 3.0, 802.11n-es wifi, A-GPS, DLNA, hotspot mód, digitális iránytű.

A telefon tartalmát vezeték nélkül is elérhetjük egy böngészőből, a Kies Air segítségével

A készülék Android 2.3.5-ös rendszerrel érkezik, de a Samsung ígérete szerint lesz rá 4.0-ás frissítés is (időpontot persze nem mondtak). A TouchWiz 4.0 felület pedig adott, hiszen Samsung készülék. A gyártó egyébként nem bánt szűkmarkúan a szoftveres kínálattal sem, Mininapló, S Memo, FM rádió (csak bedugott fülessel használható), feladatkezelő, fájlkezelő, fénykép-szerkesztő, Videokészítő, Social Hub, Music Hub, Readers Hub (hírlapok, magazinok, könyvek), Polaris Office irodai csomag, és videólejátszó alkalmazás (MPEG4, H.263, H.264, DivX, Xvid, WMV, VC-1) egyaránt van a kínálatban. Kapunk még egy remek naptárat is, ami meg nincs a készüléken, azt úgyis le tudjuk tölteni az Android Marketből, vagy a Samsung saját szoftver gyűjteményéből. Navigálni a Google Maps segítségével tudunk, legalábbis alapból.

Külön öröm a Kies Air megléte, amelynek köszönhetően egyszerű wifi kapcsolaton keresztül is elérjük a készülék teljes tartalmát (zenék, videók, fotók, névjegyek stb.) egy tetszőleges böngészőből az asztali gépen (persze azonos wifi hálózatban kell
lenniük).

Internet és multimédia
Azzal szerintem senkit nem lepek meg, hogy egy 5,3"-os kijelző már bőven az a kategória, amin kényelmesen lehet az internetet böngészni (van Flash is, ha valakinek ez fontos szempont) és a leveleket olvasgatni. Ugyanígy filmnézéshez is bőven elég ez a méret, a kanapén elheveredve teljes a multimédia élmény. Játszani is kiváló és a rokonságnak képeket mutogatni is tökéletes (a Super AMOLED jó betekintési szöge miatt odafordítani sem nagyon kell a mellettünk ülőhöz a képernyőt).
A zenelejátszó mindent tud, amit tudnia kell, és ha valaki az iPhone 4S Siri alkalmazását irigyelné, alapból talál hasonlót itt is, Beszélő fedőnéven. Na jó, nem Siri, de azért a legfontosabb utasításokat (jegyzetkészítés, online keresés, híváskezdeményezés, navigálás stb.) megérti. Ékes angolsággal persze.

A beépített kamera meglepően jó fotókat készít (a teszt során készült fotók egy része megtekinthető itt). Ha minden környezeti tényező klappol, kifejezetten jó felvételeket készíthetünk (néha azért hajlamos "fátyolosodni" a képe). Van érintős fókusz, egy halom beállítás és több fénykép mód (szépség, mosoly felismerő, panoráma stb.). A videók szintén jók, akár 1080p-s felvételeket is készíthetünk, viszont képstabilizátor funkció nincs.

A Galaxy Note egyébként mindenkit lenyűgözött, akinek a pár napos teszt során a kezébe nyomtam. Persze rögtön nekiláttak rajzolgatni a képernyőre, ami azt jelzi, hogy a Samsung ebből a szempontból ráérzett valamire. Aztán mindenki poénkodott egy jót azzal kapcsolatban, hogy mit gondolhatnak róla, miközben egy ekkora mobilt az arcához szorítva telefonál, már ha közben a kisebb kezűek nem ejtik el párszor. A jelek szerint rajtam kívül senki sem szeret gyaloglás közben headsettel telefonálni (én többnyire ezt teszem, mert amúgy is zenét szoktam hallgatni, ezzel a megoldással pedig már lényegtelen, mekkora a telefon, ha van kellően méretes zsebünk).
Azt illetően, hogy a Note okostelefon, vagy telefon funkcióval felruházott mini táblagép, nem sikerült dűlőre jutni. A Samsung kellően bátor volt, hogy megpróbálkozzon a kettő közötti átmenettel, ráadásul bevonta a képletbe a ceruzát is. Még ha nem is jön be nekik - amit egyelőre nem tudhatunk -, kísérletnek akkor is megérte.
Első nekifutásra pedig simán elképzelhető, hogy a Note belopja magát azok a szívébe, akik nem ítélnek első ránézésre, hanem adnak neki egy esélyt, hogy bizonyítson. A használata - leszámítva az egy kezes telefonálást - óriási élmény! Ettől függetlenül én rábeszélni nem fogok senkit, mindenki találja meg a módját, hogy egy márkaboltban kézbe vehesse vásárlás előtt és eldönthesse, hogy meg tud-e barátkozni ezzel az új mobil-tábla hibrid kategóriával.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?