Tech HVG 2025. január. 27. 15:03

34 éves, de még mindig ilyen lenyűgöző felvételt tud készíteni a Hubble űrteleszkóp – videó

A Hubble űrteleszkóp nemrég a Nagy Magellán-felhő egy részét, a Tarantula-ködöt örökítette meg.

Idén már 35 éve lesz annak, hogy a Hubble űrteleszkóp – a NASA és az Európai Űrügynökség eddigi legsikeresebb projektje – elindult az űr felé, hogy megfigyeléseivel szolgálja a tudományt. A két szervezet most egy lenyűgöző felvételt tett közzé, amin a Nagy Magellán-felhőben található, rendkívül aktív régió, a Tarantula-köd látható.

A Tarantula-köd „a helyi univerzum legnagyobb és legtermékenyebb csillagképző régiója”, amelynek középpontjában nagyjából 200-szor akkora tömegű csillagok találhatók, mint a Nap. A Hubble felvétele a köd peremét mutatja be, amelyen színes gázrétegek és csillagok láthatók. A Tarantula-köd nagyjából 170 ezer fényévre található a Földtől.

Bár a felvétel színes, a Hubble kezdetben szürkeárnyalatos képeket hoz létre. A kutatók a teleszkóp különböző színszűrőivel készítik el a képeket, minden szűrőhöz hozzárendelnek egy színt – amely megfelel a szűrő hullámhosszának –, majd kombinálják a képeket. Ennek köszönhetően válik a szürkés kép aztán ennyire látványos felvétellé.

A Tarantula-köd új képe nem csak a látható fényt ábrázolja, hanem az ultraibolya és az infravörös sugárzást is. Ebben az esetben a színeket azokhoz a hullámhosszokhoz rendelték hozzá, amelyeket szabad szemmel nem lehet látni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.