Tech HVG 2025. január. 14. 08:03

Megvizsgáltak 40 000 embert, és kiderült: nem mindegy, hogy mikor issza meg az ember a kávét

Ha csak az élénkítő hatása miatt fogyaszt kávét, most van egy újabb jó hír – kiderült ugyanis, hogy a napot beindító italnak jelentős pozitív egészségügyi hatása van, ráadásul tényleg akkor a leginkább, ha reggel fogyasztja.

A European Heart Journal tudományos folyóiratban közölt tanulmány több mint 40 000 amerikai vizsgálata alapján arra jutott, hogy az is számít, mikor fogyasztja a kávét. Az eredmények ugyanis arra engednek következtetni, hogy a reggel fogyasztott kávé egészségügyi előnyei jelentősebbek, mintha a nap más szakaszában inná.

A kutatók két kávéfogyasztási mintázatot különítettek el: a reggeli (4–12 óra közötti) és az egész nap kávázókat – utóbbi tehát azokat fedi le, akik a nap bármely szakaszában isznak kávét. A 10 éves vizsgálati periódus alatt a reggel kávézóknál 16 százalékkal volt alacsonyabb a bármely okból bekövetkező halálozás kockázata, míg a szív- és érrendszeri megbetegedéseké 31 százalékkal volt alacsonyabb – mindkét esetben a nem kávézókhoz viszonyítva.

Találtak egy 12 dekás érvet amellett, hogy igyon ma még egy kávét

A kávéfogyasztásnak több ismert jótékony hatása van amellett, hogy élénkít. Kutatók most annak jártak utána, hogy a kávéfogyasztás segíthet-e ezt megelőzni, vagy legalábbis lassítani az életkorral járó súlygyarapodást. Az eredmény azoknak igazán érdekes, akik tejjel isszák a kávéjukat.

Akkor sincs gond, ha már a reggel folyamán megiszik többet is: a szakemberek arra a megállapításra jutottak, hogy a reggeli (tehát délig elfogyasztott) 2-3 kávé az ideális, ami 29 százalékkal csökkenti a halálozás kockázatát. Csekélyebb mértékben ugyan, de még azoknál is megfigyelhetők jótékony hatások, akik kevesebb (egy), és akik háromnál több kávét isznak reggelente.

Mint az eredményeket összegző BGR megjegyzi: a reggeli kávé kiemelkedő hatása abban nyilvánulhat meg, hogy a nap későbbi szakaszában elszürcsölt kávé megzavarhatja a melatonintermelést, ami aztán a cirkadián ritmust is magával ránthatja – végül pedig káros hatással lehet a szív- és érrendszeri egészségére. Nem jó értelemben.

A másik lehetséges magyarázat, hogy a kávé gyulladáscsökkentő hatásai jól jöhetnek a test reggeli, magasabb gyulladásos szintje során fogyasztva. Fontos ugyanakkor kiemelni, hogy ok-okozati összefüggéseket nem tárt fel a vizsgálat, csak „sima” összefüggéseket, de a megállapítások így is jelentősek. Gondoljon erre, mikor legközelebb kávéval indítja a napot.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.