Amerikai kutatók a kolerabaktérium zebrahalakra gyakorolt hatását vizsgálva arra jutottak, hogy az immunrendszer és az idegrendszer együtt dolgozik azon, hogy a bélrendszer egészségét visszaállítsa.
Ha valami nem stimmel az ember emésztőrendszerével, egészen biztos, hogy az illető megérzi azt. Az Oregoni Egyetem és a Kaliforniai Egyetem tudósai arra voltak kíváncsiak, hogy a káros baktériumok milyen folyamat eredményeként váltanak ki fájdalmat a hasban, amire a bélrendszer aztán ürítéssel próbál meg reagálni, hogy megszabaduljon tőlük. Az erről szóló publikáció az mBio tudományos lapban jelent meg.
A szakemberek a rossz baktériumok egy típusát, a Vibrio choleraet, vagyis a kolerabaktériumot vették górcső alá – számolt be róla a Science Alert. Ahogy a nevéből is kitalálható, ez az a kórokozó, amely a hasmenéssel járó kolerát okozza.
A korábbi kutatások azt már megmutatták, hogy a zebrahalakban a baktérium képes előidézni a bélösszehúzódást, ezért a tudósok arra voltak kíváncsiak, hogy mi állhat a folyamat mögött. Mint kiderült, a reakciót nem egy kémiai jelzés, hanem a bélben végbemenő fizikai változások okozzák.
A zebrahalakra gyakorolt hatás elemzése során azt figyelték meg a szakemberek, hogy a makrofágoknak nevezett immunsejtek a baktériumok által okozott szövetkárosodás területére vándorolnak át. Ez azt jelenti, hogy a makrofágok nem végzik el szokásos munkájukat a bélneuronok normális működésének fenntartásában, így az elhagyott neuronok komoly bélmozgást okoznak.
A kutatók nemcsak azért választották kísérleti alanynak a zebrahalakat, mert az immunrendszerük nagyban hasonlít az emberére, hanem azért is, mert életük korai szakaszában még átlátszók, így könnyű megfigyelni, hogy mi történik a szervezetükben.
Bár ez a fajta reakciója a szervezetnek meglehetősen kellemetlen, valójában hasznos, hiszen a szervezet így igyekszik mielőbb megszabadulni a kórokozóktól. Ez egyébként a rossz baktériumoknak is jó, hiszen így hamarabb kerülhetnek át egy újabb gazdaszervezetbe.
A szakemberek szerint a területen további vizsgálatokra van szükség, például, hogy megértsék, hogyan dolgozik össze az immunrendszer és az idegrendszer a szervezet egészsége érdekében.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.