Tech HVG 2025. január. 13. 19:03

Itt vannak a döbbenetes számok: ennyi cukor- és szívbetegségért felelősek a cukros üdítők évről évre

Amerikai kutatók számszerűsítették, mennyire aggasztó a sok édes üdítőital fogyasztása a világban. Főleg az alacsony jövedelmű országokban nagy a baj.

Hogy a cukros üdítők és energiaitalok károsak, az közismert – főleg mértéktelenül fogyasztva. Most egy 184 országot átölelő vizsgálat mutatott rá arra, mennyire: globálisan 2,2 millió új cukorbetegség kialakulásához járulhattak hozzá, valamint 1,1 millió új szívbetegséget okozhattak 2020-ban.

A probléma főleg az alacsony és közepes jövedelmű országokban súlyos, ahol a cukros italok időnként könnyebben hozzáférhetők, mint azok egészséges alternatívái. Például Latin-Amerikában és a karibi térségben 2020-ban az új, 2-es típusú diabéteszes esetek csak 24 százaléka volt a cukros italok számlájára írható.

Szubszaharai Afrikában tapasztalható a legnagyobb léptékű növekedés az új diabéteszes esetek számában – itt 21 százalékos volt ez az érték, míg az új szívbetegségek viszonylatában 11 százalékos növekedésért voltak felelősek a cukros italok. A kapcsolódó adatokat a Nature Medicine tudományos folyóiratban tették közzé a vizsgálatokat végző amerikai Tufts Egyetem kutatói.

Talán nem meglepő, de az összetétel a gond: a magas cukortartalmú, alacsony tápértékű italok gyorsan megemelik a vércukorszintet, ami idővel súlygyarapodást, inzulinrezisztenciát és anyagcsere-problémákat okozhat. Ez voltaképpen kitapossa az utat a 2-es típusú diabétesz, valamint a szív- és érrendszeri megbetegedések előtt.

Évekkel később is rosszul jár a gyerek, ha az anya szoptatáskor cukros üdítőket iszik

Nemcsak magának, de babájának is sokat árthat az az anyuka, aki a terhességet követő hónapokban cukros italokat fogyaszt – figyelmeztetnek amerikai kutatók.

Mint a The Guardian a WHO adatai nyomán kiemeli: világszerte csaknem 830 millió ember szenved diabétesztől; zömük az alacsony és közepes jövedelmű országokban. Ami pedig a szív- és érrendszeri megbetegedéseket illeti, ez a vezető halálozási ok globálisan, évi 17,9 millió ember életét követeli.

Catherine Kanari, a kenyai Amref Health Africa nem fertőző betegségekkel foglalkozó szakembere elmondta: egyre népszerűbbek az ilyen cukros italok, amit az influenszerkultúra is táplál. A fiatalok gyakran találkozhatnak olyan tartalomgyártókkal, akik pénzért népszerűsítenek ilyesmit, miközben az iskolában hiányzik a megfelelő edukáció a területen.

A tanulmányt jegyző szakemberek számos intézkedést sürgetnek: például közegészségügyi kampányokat, a cukros üdítőket érintő reklámok szabályozását és az extra adókat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.