Tech MTI 2024. december. 24. 20:25

A NASA űrszondája hihetetlenül közel került a Naphoz

Minden korábbinál jobban megközelítette a Napot kedden az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA Parker nevű űrszondája, ráadásul nagyobb sebességgel, mint amilyenre eddig bármely más, ember alkotta eszköz képes volt.

A 2018 augusztusában útnak indított Parker feladata, hogy elmélyítse a Földhöz legközelebb található csillagról alkotott tudományos ismereteket, hogy ezek segítségével megfejthetők legyenek a földi távközlést is befolyásolni képes napviharok.

A szonda a tervek szerint kedden közép-európai idő szerint 12 óra 53 perckor haladt el rekordközelségnek számító 6,2 millió kilométernyire a Nap felszínétől. A kutatóknak azonban péntekig várniuk kell, hogy megérkezzen a jel a szondáról, ugyanis a Naphoz való közeledése során elveszítették vele a kapcsolatot.

„Ez az egyik példája a NASA vakmerő küldetéseinek, amelyekkel olyasmit valósít meg, ami eddig senkinek sem sikerült, hogy választ kapjon a világegyetem régóta megválaszolatlan kérdéseire” – írta közleményében Arik Posner, a Parker Solar Probe program tudományos munkatársa.

„Eddig egyetlen ember készítette tárgy sem hatolt ilyen közel egy csillaghoz, így a Parker valóban feltáratlan területről gyűjtött adatokkal tér majd vissza” – írta egy NASA-blogban Nick Pinkine, a Johns Hopkins egyetem Alkalmazott Fizikai Laboratóriumánál működő program műveleti igazgatója.

A Naphoz közelítve a szonda mintegy 690 ezer kilométer/órás sebességgel haladt, gyorsabban, mint bármely más, ember alkotta tárgy, ilyen sebességgel a Washington-Tokió távolságot nem egészen egy perc alatt lehetne megtenni.

Valami igazán különlegeset adhat az emberiségnek karácsonyra a NASA

Minden eddiginél közelebb repülhet a NASA napszondája, a Parker Solar Probe a Nap felszínéhez december 24-én, a manőver során pedig értékes adatokat rögzíthet.

A vizsgálódás közben a szonda hőpajzsa szélsőséges – 870-930 Celsius-fokos – hőmérsékletnek van kitéve – és kibír akár 1400 fokot is v , de a belső műszerek szobahőmérséklethez közeli – mintegy 29 Celsius-fokos – hőmérsékleten működnek, miközben a szonda a Nap legkülsőbb légkörét, az úgynevezett napkoronát tanulmányozza.

A Parker egyik célja annak megértése, miért forróbb 200 Celsius-fokkal ez az övezete a Napnak, mint maga a csillag felszíne.

A karácsonyi megközelítés első a három tervezett rekordkísérlet közül, a két következőre 2025. március 22-én és 2025. június 19-én kerül sor, amikor a Parker hasonló távolságra közelíti majd meg a Napot.

Amikor a szonda 2021-ben először közelítette meg a Nap légkörét, új részleteket fedezett fel a légkör széleivel kapcsolatosan, és közeli képeket gyűjtött a napfogyatkozásokkor látható napfáklyákról. A Parker tavaly 7 millió kilométerre közelítette meg a Napot.

Extrém ritka robbanás volt a Napon, óriási erővel lökődtek ki a részecskék – videó

Ryan French napfizikus szerint ha a legutóbbi hatalmas napkitörés a Föld felé néző napfoltból indult volna ki, azt az áramhálózat is megérezte volna.

hvg360 Németh András 2025. február. 14. 18:36

Trump és kinevezettjei most egyértelművé tették Ukrajnáról, amit eddig nem lehetett kimondani

Bár igaz, hogy Donald Trump és az amerikai elnök magas rangú kinevezettjei elébe mennek az ukrajnai rendezéssel kapcsolatos orosz követeléseknek, Ukrajnában úgy vélik, az egyre valószínűbbnek tűnő tűzszüneti tárgyalásokon nem csak Moszkva érdekeit veszik figyelembe. Többek szerint egyébként nincs is végleges amerikai béketerv, inkább arról van szó, hogy a mindkét felet zsaroló washingtoni kormányzat a fejleményekhez igazítja következő lépését.