Az amerikai TIME magazin idén is összegyűjtötte az év legjobb találmányait. Most bemutatjuk azokat, melyek a környezetvédelem és a fenntarthatóság terén érdemelték ki az elismerést.
Atmo MI időjárásmodell
Egyre inkább terjednek a mesterségesintelligencia-alapú megoldások az időjárás-előrejelzések terén is. Az Atmo nevű startup is ezzel foglalkozik – az elmúlt 60 év éghajlati adataiból tanították be a saját MI-jüket, ami az ígéret szerint 40 000-szer gyorsabban, 100-szor részletesebben és 50 százalékkal pontosabban tudja előre jelezni a várható időjárást, mint a hagyományos, szuperszámítógépes modellek.
Egy prognózis órák helyett másodpercek alatt készülhet el, ami a rendkívüli időjárási helyzeteknél nagyon fontos lehet.
Allbirds M0.0nshot Zero
Egy átlagos pár sneaker gyártásának karbonlábnyoma nagyjából a fele egy hamburger előállításának – az Allbirds új, M0.0nshot Zero nevű cipője azonban karbonsemleges. Ezt regeneratív rostokkal, természetes gumi-alternatívákkal, valamint – a gyártásban alkalmazott – megújuló energiákkal érik el.
A cég ráadásul megosztja ennek a „receptjét” más cégekkel is.
Ambercycle Cycora
Éves szinten csaknem 92 millió tonnányi textília végzi hulladékként, a bennük lévő poliészter és beszivárog a talajba, valamint a talajvízbe. A Cycora nevű eljárás úgy kezelné ezt a problémát, hogy a poliészterben gazdag textíliákat cseppfolyósítja, és szétválasztja a bennük lévő anyagokat. Az ebből létrehozott szövetek ugyanolyan minőségűek, mint a rendes anyagok.
Aquaria Atmospheric
Az ivóvíz egyre ritkább, dacára annak, hogy a légkörben rengeteg nedves anyag van – ám ezt nehéz „megcsapolni”. Az Aquaria nagy hőcserélő rendszerek segítségével próbálja ezt, melyek magukba szívják a levegőt, majd átvezetik több szűrőn is.
Ezekből a nedvesség kicsapódik, vízzé alakul, melyet aztán tisztítás után fogyasztani is lehet. A cél, hogy egyszer ezzel a módszerrel komplett városok vízellátását tudják megoldani.
Pivot Bio N-Ovator
A szén-dioxidról gyakran esik szó az üvegházhatású gázokról folytatott diskurzusokban, de a főleg mezőgazdaságból származó dinitrogén-oxid is komoly gond. A Pivot Bio célja, hogy fenntarthatóbb módszerekkel biztosítsa a növények számára a nitrogént, mint a hagyományos műtrágyák. Ez az N-Ovator, ami a műtrágyákkal szemben mikroorganizmusokat alkalmaz, és a talajban tudja megkötni a nitrogént, amit aztán a növények számára biztosít.
Cabinet Health
A gyógyszerek csomagolása is rengeteg műanyagot igényel, ezekből pedig zömében hulladék lesz – olyan, amit végül nem is hasznosítanak újra. A Cabinet Health azonban újrahasználható, üveg tárolókat használ, melyeknél ráadásul arra is ügyeltek, hogy jól nézzenek ki.
Dsm-Firmenich Bovaer
A tehenek gázkibocsátása jelentősen hozzájárul a légkörben lévő üvegházhatású gázokhoz. A svájci-holland Bovaer ezt a problémát a gyökerénél kívánja kezelni: a tehenek gyomrában, a takarmányban lévő adalékanyaggal, ami lelassítja a metántermelés folyamatának utolsó lépését.
A tejelő teheneknél 30, a húsmarháknál 45 százalékos gázkibocsátás-csökkenés érhető el.
BrainBox AI ARIA
A nagy, kereskedelmi célú épületekben rengeteg adat keletkezik, legyen szó a páratartalomról és sok másról. A BrainBox mesterséges intelligenciára épülő platformja segíthet az üzemeltetőknek a különféle dolgok – fűtés, szellőztetés, hűtés – optimalizálásában, és annak a felkutatásában, hogy hol vannak esetleges hiányosságok a hatékonyságban. A használatával akár 25 százalékos csökkenés is elérhető az energiaköltségekben.
DeWalt Powershift
Sok, az építőiparban alkalmazott szerszám működik benzinmotorral, de a Stanley Black & Decker tulajdonában lévő DeWalt környezetbarátabbá tenné ezeket. A Powershift vezeték nélküli eszközökből áll, melyek 554 watt/óra teljesítménnyel is működhetnek – akkumulátorról.
Ez mindent összevetve 60 százalékkal kevesebb széndioxid-kibocsátással járhat.
GHGSat-C10
A bolygónk „egészségét” kevés műhold figyeli, de a GHGSat 11 szatellitet keringet Föld körüli pályán a metánkibocsátás monitorozására, melyhez 2023 novemberében társult el 12. is GHGSat C-10 „Vanguard” néven, ami spektrometriával keresi a jelentősebb széndioxid-kibocsátást, valamint a különféle szivárgásokat.
Regenesis SourceStop
Az örök vegyi anyagok (PFA-k) jelentősen szennyezik a környezetet és a szervezetet egyaránt – a rák kialakulásával is összefüggésbe hozzák. A Regenesis megoldása, a SourceStop segíthet a talaj megtisztításában oly módon, hogy aktív szénnel kiszűri a PFA-kat belőle.
Folyékony és szilárd kiszerelésben egyaránt kapható, és abban is segít, hogy ezek a veszélyes anyagok a talajvízbe szivárogjanak. Akár 99 százalékos szűrési hatékonyság is elérhető vele.
InductEV Wireless Charging Network
Mi lenne, ha az elektromos járművek parkolás közben töltődnének anélkül, hogy vezetékre lenne szükség a folyamathoz? A jelenlegi megoldások közepette ez sci-finek tűnhet, pedig az InductEV már kifejlesztett egy ilyen rendszert. Az általuk buszmegállókban vagy depókban a földre rögzített lemezek vezeték nélkül kezdik el tölteni az erre alkalmas buszokat, ami majdnem olyan, mint a vezeték nélküli telefontöltés.
A cég közlése szerint két másodperc alatt megindulhat a töltés, méghozzá igen nagy teljesítménnyel. Percenként csaknem 5 kilométeres hatótávnyi töltést vehet így fel egy busz – és Washington államban már tesztelik is a megoldást.
Gradiant ForeverGone
Ahhoz, hogy az ivóvízből is ki lehessen szűrni az örök vegyi anyagokat, szintén szükség van innovatív megoldásokra. A Gradiant rendszere, a ForeverGone mikrobuborékok milliárdjait injektálja a vízkészletbe, így kiszűrve a PFA-kat a vízmolekulákból.
Az így készült, koncentrált PFA-habot aztán elektródákkal szívják el, a rendszer pedig teljesen megsemmisíti a káros anyagokat.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.