Bár jelen pillanatban nem épp az épületek hűtése a legfontosabb téma az északi féltekén, de pár hónap múlva itt is újra nyár lesz, és egyre nagyobb melegekkel kell számolni. Ennek megfelelően minden olyan innováció fontos, amelyik energiatakarékos hűtést ígér. Ezek közé tartozik dél-koreai kutatók különleges ablakfóliája.
A meleg nyarakban szinte már létezni sem tudunk klímaberendezések nélkül, amelyek ugyan jól végzik a dolgukat, viszont falják az energiát, egyfajta ördögi kört kialakítva. Ilyen szempontból sokkal kedvezőbbek a passzív hűtésen alapuló megoldások, például a dél-koreai kutatók által kifejlesztett átlátszó ablakbevonat.
Az ablakok egyfajta résként funkcionálnak az épületen: ha kint hideg van, akkor a belső hőmérséklet mintegy harmadát kiengedik, melegben viszont az ablakokra eső napfény 70 százaléka jut be hőként. Ezzel a réssel kellene kezdeni valamit – gondolták a Pohang Műszaki Egyetem (POSTECH) és a Koreai Egyetem kutatói – méghozzá úgy, hogy megmaradjon az ablak átlátszósága.
Olyan háromrétegű anyagot terveztek, amelyik képes visszaverni a hőt, miközben átengedi a látható fényt. A legfelső réteg a polidimetil-sziloxán (PDMS), amely távoli infravörös sugárzást ver vissza, amely hőként érzékelhető. A középsőt egy vékony ezüstréteg alkotja, amely visszaveri a napspektrum többi részének nagy részét, azonban tele van mikroméretű lyukakkal, hogy átengedje a látható fényt. A harmadik réteg váltakozó titán-dioxid és magnézium-fluorid rétegekből álló Bragg-tükör, amelyet kifejezetten a közeli infravörös spektrum hullámhosszainak visszaverésére terveztek, amelyek a napfény hőjének nagy részét alkotják – magyarázza a New Atlas. A tesztek igazán ígéretesek voltak: az új ablakbevonat 22 Celsius-fokkal hűvösebben tartotta az üvegfelületet, mint ha azt csak PDMS-szel vonták volna be.
Junsuk Rho kutatásvezető professzor, az újdonságot részletező tanulmány egyik szerzője a fenntartható jövő kulcsfontosságú technológiájaként pozicionálja fejlesztésüket, ami nem túlzás, hiszen hatékonyan elvezeti a hőt minimális energiaráfordítás mellett. És ami legalább ennyire fontos: a technológia készen áll a tömeggyártásra.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.