Tech HVG 2024. december. 11. 20:03

Szeret sétálni? Tartsa be ezt az 5 dolgot, és sokkal jobban fogja érezni magát

Jack McNamara, a Kelet-Londoni Egyetem tudósa egy ötpontos listában foglalta össze, a tudományos vizsgálatok eredményei alapján hogyan lehet a séta egyszerre hatékony és pihentető.

Nem győzik hangsúlyozni az orvosok és a tudósok, hogy a mozgás mennyire fontos része az egészséges életmódnak. Ez azonban nem azt jelenti, hogy az embernek megfeszülve kell hosszú órákat töltenie egy edzőteremben, épp ellenkezőleg: már egy napi 10 perces séta is képes csökkenteni számos betegség kialakulásának kockázatát.

Jack McNamara, a Kelet-Londoni Egyetem tudósa a The Conversationön megjelent cikkében a korábbi kutatási eredményeket összefoglalva adott tanácsot ahhoz, hogy a mozgás ezen formája hogyan lehet igazán hatékony.

Változó sebesség

A séta hatékonyabbá tételének egyik módja, ha az ember menet közben változtatja annak sebességét. Ahelyett, hogy egyenletes tempót tartana, próbáljon meg váltogatni a gyorsabb és a lassabb tempó között. Ezt a módszert intervallum sétaként ismerni, és a korábbi vizsgálatok azt mutatják, hogy a normál sétához képest hatékonyabban javíthatja a szív- és érrendszer erőnlétét.

Egy négy hónapon át tartó vizsgálat során a háromperces gyors séta és a mérsékelt tempójú séta váltogatása jelentősebb javulást hozott a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő felnőttek vércukorszintjének szabályozásában és edzettségi szintjében, mint azoknak, akik egyenletes tempóban sétáltak. Az intervallum séta emellett a testzsír csökkenéséhez és jobb általános fizikai állóképességhez is vezetett.

Legyen nagyobb a tempó

A gyorsabb gyaloglással nemcsak az úti célt lehet hamarabb elérni, az egészségügyi hatásai is mérhetők.

Egy több mint 50 000 gyaloglótól származó adatok elemzésével elvégzett vizsgálat azt mutatta, hogy a legalább 5 km/h-s sebességű séta segíthet csökkenti a bármilyen okból bekövetkező halálozás kockázatát – beleértve a szív- és érrendszeri betegségek és a rák okozta halálozási kockázatot is.

AFP / Philippe Turpin

Aki nem biztos abban, hogy megfelelő mértékben növelte a sebességét, annak a szakember azt javasolja: próbáljon az illető úgy gyalogolni, hogy már szaporábban kelljen lélegeznie, de még mindig képes legyen másokkal beszélgetni.

Cipeljen súlyokat

McNamara szerint ha valaki súlyokat is visz magával a sétára, akkor azzal szintén növelheti az edzés intenzitását. Természetesen itt nem a kézi súlyzókra kell gondolni, hanem azokra, amelyek a lábra erősíthetők, esetleg mellényként vagy hátizsákként hordhatók. Ez a terhelés nagyobb munkára készteti az izmokat.

A szakember szerint először mindenképpen könnyű súlyokkal kell kezdeni, hogy elkerülje az ember a megerőltetést és a sérüléseket. Kezdésként olyan súlyt kell magára vennie, ami a teljes testsúlyának körülbelül az 5 százaléka: ha valaki 80 kg-os, akkor nagyjából 4 kilogrammnyi súlyt kell magára vennie.

Fazekas István

Az idő előrehaladtával, ahogy egyre kényelmesebbé válik a súly cipelése, egyre nagyobbal érdemes próbálkozni.

Lépcsőzzön

A szakember szerint az is legalább ennyire fontos, hogy az ember ne csak sík terepen sétáljon, hanem emelkedőkön is, vagy ha nincs erre lehetőség, legalább lépcsőzzön. Ez a tevékenység többféle izomcsoportot is megmozgat, arról nem is beszélve, hogy több kalóriát éget el. Mindez nemcsak felfelé, legelé menet is igaz, utóbbi esetében ráadásul az egyensúlyérzék is javulhat.

Legyen tudatos

A szakember szerint nemcsak a fizikai, de a mentális egészségnek is jót tesz, ha az ember sétálni jár. A vizsgálatok kimutatták, hogy azoknál az embereknél, akik egy hónapon át rendszeresen sétáltak úgy, hogy odafigyeltek a légzésükre, a mozgásukra és a környezetükre, csökkent a stressz szintje, valamint javult a hangulatuk és az általános mentális egészségük.

A tudatos gyalogláshoz először az egyes lépésekre, a légzés ritmusára, valamint az embert körülvevő látványra és hangokra kell összpontosítani. Ez végső során még élvezetesebbé is teszi a sétát.

AFP / JENS KALAENE

McNamara hangsúlyozza: bár a sétálás nem igényel különösebb előkészületet, néhány dologra nem árt odafigyelni. Ilyen például a bemelegítés, a megfelelő folyadékpótlás, valamint az, hogy az intenzitást fokozatosan növelje az ember, ne pedig első nekifutásra terhelje túl magát az illető.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

hvg360 Kiricsi Gábor 2024. december. 11. 19:30

„Egy 50-es kollégának mindez felfoghatatlan, szerinte ez így nem korrekt" – miért szoronganak a férfiak a munkahelyükön?

Ha egy férfi kevésnek érzi magát a pozíciójához, nem fog beszélni róla, ahogy arról sem, hogy igazából szeretné, ha a főnöke megdicsérné. A munkahelyi szorongások ellenszere az önazonosság lenne, de ennek elérése sem könnyű, ráadásul már szőke nős vicceket sem lehet mesélni. Miért szorong sok férfi amiatt, hogy mindene meglegyen, amikor már mindene megvan? Mit éreznek a női vezetők jelenlétében? Milyen, amikor az X-generációsok „no pain no gain” világa összefeszül a becsvágyó fiatalokéval? Újabb cikkünket olvashatják a férfiszorongásokról.