Némi módosítással kipróbálták, mennyire életképes egy műhold katapultszerű kilövése. Indításról egyelőre nincs szó, csak azt nézték meg, túléli-e a műhold az elképesztő erőhatást.
Korábban már több ízben is foglalkoztunk a SpinLaunch nevű szerkezettel, ami a műholdak indítását forradalmasíthatja. Az eszköz az eddigi, rakétán alapuló módszer helyett egy hatalmas centrifugára hajaz, ami először jó alaposan megforgatja a benne lévő eszközt, majd végül útnak indítja azt a világűr felé. A megoldást már a NASA is kipróbálta.
A SpinLaunch pedig most bizonyította, hogy a megoldás működőképes lehet, és a műholdak képesek túlélni a pörgetés során rájuk nehezedő extrém erőhatásokat – kisebb módosításokkal, és némi ragasztóval, ami segít egyben tartani őket. Most egy kaliforniai startup tett vele egy próbát.
Az új teszt során laboratóriumban gyorsítottak 10 000 G-re egy műholdat, a megpróbáltatásairól pedig egy videót is kiadtak.
Sev Sandomirsky, a SpinLaunch műholdprogramjának vezetője a Gizmodo érdeklődésére elmondta: a teszt hasznos esettanulmányként szolgál, egyúttal segít megválaszolni a leendő partnereknek azt a kérdést, hogyan kell műholdat indítani a SpinLaunch segítségével.
Természetesen módosítani kellett ezt-azt egy hagyományos, rakétával történő indításhoz képest, például az akkumulátorcellák elrendezését és rögzítését – itt jött képbe a ragasztás. Emellett erősebb alumíniumot is használtak. A módosítások ugyanakkor az elmondottak szerint minimálisak voltak, és elegendőnek bizonyultak ahhoz, hogy a műhold túlélje az 10 000 G-s gyorsulást.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.